1,548 מלגות ב"אמץ לוחם"

קרן "אמץ לוחם" ריכזה בשנה האחרונה 10.5 מיליון שקל מתרומות של עובדים, גופים פרטיים, מוסדות אקדמיים וארגונים אחרים, לטובת מלגות לימודים ללוחמים משוחררים

לוחמים, שסיימו שירות קרבי, יקבלו בשבוע הבא מלגות לימודים מקרן "אמץ לוחם", קרן המלגות ללוחמי צה"ל. השנה מעניקה הקרן 1,548 מלגות, לעומת 1,200 מלגות שהעניקה אשתקד ו-364 - לפני שנתיים. טקס הענקת המלגות יתקיים ב-5 בספטמבר באמפיתאטרון ברעננה, בהשתתפות הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז.

עפרה שטראוס-להט, יו"ר קרן "אמץ לוחם": "היקף התרומות הגדול שנאסף השנה איפשר להגדיל באופן משמעותי את מספר המלגות. אני מקווה, שבשנים הבאות מספרן אף יגדל".

קרן "אמץ לוחם" הוקמה בינואר 98' ע"י חוג הידידים של האגודה למען החייל, במטרה להעניק לכל לוחם מלגה לשנת לימודים אקדמית ראשונה עם שיחרורו מצה"ל. איציק מרדכי יזם את הקמת חוג הידידים, שפנה לשטראוס-להט ואישים נוספים, להירתם למשימה. לדברי שטראוס-להט, הצורך בהקמת גוף כזה עלה מממצאי סקר בנושא המוטיבציה לשירות שנערך בצה"ל. התברר, כי אחת הבעיות המרכזיות, המטרידות את הלוחמים עם השחרור, היא הצורך במציאת מימון ללימודים. עוד עלה מהסקר, כי הלוחמים חשים, שהחברה בישראל אינה מבטאת את הערכתה לשירות הקרבי - הן בפעילות להוקרת החייל הקרבי והן בתגמולו בתחומים השונים.

במהלך פעילותה השנה לגיוס התרומות זכתה הקרן לתגובות אוהדות במיוחד מהציבור, מאנשי עסקים ומארגונים כלכליים, פרטיים וממלכתיים. התרומות היו כספיות ישירות או באמצעות מבצעים משותפים לגיוס תרומות. "ראויים לציון מספר מקורות כספיים בולטים במיוחד, שיאפשרו לקרן להעניק מלגות לימודים בהיקף כספי של כ-10.5 מיליון שקל", מציינת שטראוס-להט. "המבצע המוביל של השנה היה פרוייקט המדליה, שנערך ביום העצמאות, ובמסגרתו הונפקה מדליה עם דמות של חייל קרבי. חברת בזק תרמה 350 אלף שקל להשקעה הראשונית בפרוייקט, שאיפשר גיוס 1.5 מיליון שקל לטובת המלגות".

מבצע חשוב נוסף נערך על ידי איש העסקים גד זאבי, שאירח את ראשי האקדמיה והצמרת העסקית בישראל לאירוע התרמה חגיגי במשכן לאומנויות הבמה בתל אביב, במעמד הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, שטראוס להט ויולי עופר - נשיא הקרן. בערב זה גוייסו למעלה מ-4.5 מיליון שקל. הטכניון תרם 254 אלף שקל, גד זאבי - 250 אלף שקל, איש העסקים יוסי מימן - 250 אלף שקל, משפחת שטראוס - 250 אלף שקל, האחים עופר - 200 אלף שקל, חיים סקאל - 150 אלף שקל, אורי שנער משידורי קשת - 70 אלף שקל, מכללת תל חי - 70 אלף שקל, שערי משפט - 35 אלף שקל. שטראוס-להט מציינת, כי גם אחרי האירוע הצטרפו מוסדות אקדמיים לתרומה, ובסך הכל אספה הקרן 1.7 מיליון שקל מ-19 אוניברסיטאות ומכללות.

גם חברות עסקיות - הנהלות ועובדים - תרמו לטובת הקרן. כך תרמו עובדי חברת קומברס 143 מלגות בהיקף של מיליון שקל (פי 2 ויותר מהתרומה אשתקד, שעמדה על 70 מלגות). תרומתה של קומברס הינה התרומה הגבוהה ביותר שנתרמה לקרן "אמץ לוחם" על ידי גוף אחד. עובדי חברת קומברס הרימו תרומה של 500 אלף שקל והחברה הכפילה את התרומה לכדי מיליון שקל. תרומת קומברס מיועדת לתושבי הפריפריה הבוחרים במסלול לימודים טכנולוגי.

האגודה למען החייל, בראשות רמי דותן גייסה כ-2 מיליון שקל מתורמים בארה"ב. גם פרוייקט השירותרום הצטרף לאיסוף התרומות, ובזכותו קיבלה הקרן כ-300 אלף שקל, שנתרמו ישירות על ידי אירגוני יהלומנים וחברות היי-טק. בפנייה אישית של עופרה שטראוס להט לקהיליית אנשי העסקים בישראל גוייסו כחצי מיליון שקל נוספים בתרומות ישירות.

את כל הפרוייקטים ליוו קמפיינים בטלוויזיה, בעיתונות ובשילוט חוצות, שנתרמו ע"י משרד הפרסום טמיר כהן JWT, זכייני ערוץ 2 - רשת, קשת וטלעד - וכן רשתות הכבלים תבל, ערוצי זהב ומת"ב. גם שילוט החוצות של החברות רפיד ומקסימדיה עלה בהתנדבות. את קמפיין יחסי הציבור והדוברות ניהלה בהתנדבות נאוה עינבר, משנה למנכ"ל רהב תקשורת ויחסי ציבור.

הקריטריונים לקבלת המלגה אשר נקבעו על ידי חוג הידידים וועדה ציבורית: לוחם עפ"י הגדרת צה"ל, הלומד לימודים אקדמאים המוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה. המלגה היא חד פעמית לשנת הלימודים הראשונה. לדברי שטראוס-להט, נשמרת הזכאות למלגה למשך 24 חודשים מהשחרור. שכר לימוד ממוצע במוסדות להשכלה גבוהה עומד על 10,000 שקל ומלגת אמץ לוחם - בסך 7,000 שקל - מאזנת בין הרצון לממן שנת לימודים והעיקרון על פיו על הלומד להשתתף במימון שכר הלימוד שלו.

שטראוס-להט: "מספר הלוחמים העומדים בקריטריונים לקבלת המלגה גדל מידי שנה, והקרן פועלת לגיוס תרומות בהתאם. עד עתה עמדנו בהצלחה במשימה שלקחנו על עצמנו והענקנו מלגות לכל העומדים בקריטריונים".

לדברי שטראוס-להט, "בחודשים האחרונים הופך נושא הלוחמים לאקטואלי יותר מתמיד. זו הדרך שלי ושלנו להגיד - אנחנו איתכם. טקס הענקת המלגות הוא האקט המעשי, שבאמצעותו אנחנו אומרים להם זאת. המנהלים והעובדים של החברות שתורמות לקרן אמץ לוחם, כולל שטראוס/עלית, כולם משרתים במילואים. כל נושא הלחימה והלוחמים נוגע בנשמתם והוא חלק מנשמתה של המדינה. התרומה של החברות והפעילות בקרן אמץ לוחם היא דרך להעלות את הנושא אל סדר היום הציבורי, ולתת ללוחמים את ההרגשה שאנחנו איתם".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988