חנינה לדב רביב, לשעבר מנהל ה"חץ", שהורשע בשוחד ומירמה

עונשו של רביב יקוצר בחודשיים - לאחר שריצה כשנה וחצי מאסר * החנינה - בשל בריאותו ותרומתו למדינה

המנהל לשעבר של פרוייקט ה"חץ" בתעשייה האווירית, דב רביב, קיבל אתמול (א') חנינה מנשיא המדינה, עזר וייצמן, והוא ישתחרר מהכלא כחודשיים לפני מועד השיחרור המקורי. כך נודע ל"גלובס".

מקורבים לרביב מסרו ל"גלובס", כי למרות שהחנינה קיצרה את תקופת המאסר של רביב בתקופה קצרה בלבד, היא מבטאת את "הכרת הטובה למפעלו בפיתוח וקידום תוכנית ה'חץ', ושאר הנושאים בהם עסק בשנות פעילותו בתעשייה האווירית".

רביב הורשע בעבירות של שוחד, מירמה והפרת אמונים, במסגרת תפקידו כמנהל פרוייקט ה"חץ", ונגזר עליו מאסר של שנה וחצי. בקשת החנינה, שהגיש רביב באמצעות עוה"ד יהודה טוניק וגיורא אדרת, נומקה בין השאר במצב בריאותו. יצויין, כי רביב עבר ניתוח בראשו ערב פתיחת משפטו. כן נומקה הבקשה בתרומתו של רביב למדינה.

פסק הדין, מאפריל 1993, קבע, כי רביב קיבל שוחד בסך 175 אלף דולר מבעלי חברת ארמדה הקנדית, ביל היפס. ארמדה נבחרה ע"י רביב כספק יחיד של כלי הרכב לפרוייקט ה"חץ", כאשר כיהן רביב כמנהל מפעל מל"מ.

רביב טען, כי אמנם קיבל את הכסף מידי היפס, אך היה זה תשלום תמורת עבודת ייעוץ פרטית שסיפק לארמדה. הוא הודה, כי לא קיבל אישור מתע"א, לביצוע עבודות פרטיות בעת העסקתו בחברה.

בפסק הדין של השופט אמנון סטרשנוב נקבע, כי "המדובר במתן ברור ומובהק של שלמונים. נושא הייעוץ הינו כסות בלבד, שבה חפץ הנאשם לכסות את עובדת קבלת הכספים על ידו, שלא כדין וללא היתר. גירסתו של רביב מפוקפקת ומעורערת בעינה לחלוטין, ואין היא ראויה לכל אמון".

לדעת סטרשנוב, היפס שילם לרביב על מנת לשמור על הקשרים העסקיים עם מל"מ, בבחינת "שלח לחמך על פני המים". עוד נקבע, כי גם אם היה רביב מעניק שירותי ייעוץ לארמדה, עדיין היה התשלום שקיבל ממנו בבחינת שוחד.

רביב הורשע גם בעשיית עיסקה במט"ח ובאחזקתו ללא היתר, בבנקים בארה"ב, צרפת, ואדוז ושווייץ, בשנים 1990-1983. הוא טען להגנתו, כי המדובר היה בכספים של דודו, ולא היה ידוע לו שיש צורך בהיתר לאחזקת כספים אלו בחו"ל.

ביהמ"ש המחוזי זיכה את רביב מחמת הספק מאשמת ניסיון לקבל דבר במירמה. על פי כתב האישום, הוא ניסה לקבל מתע"א במירמה 500 אלף דולר, בטענה שהכסף מיועד לתשלום שוחד לאישיות בכירה במדינה דרום אמריקנית, כדי לקדם מכירה של תע"א באותה מדינה.

סטרשנוב דן את רביב ל-4 שנות מאסר, מהן שנתיים בפועל. ביהמ"ש העליון דחה את עירעורו, הן על הרשעתו והן על חומרת העונש. « מאת הדס מגן ודרור מרום « חנינה לדב רביב, לשעבר מנהל ה"חץ", שהורשע בשוחד ומירמה « עונשו של רביב יקוצר בחודשיים - לאחר שריצה כשנה וחצי מאסר * החנינה - בשל בריאותו ותרומתו למדינה

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988