בדיקת הסמארטפונים בישראל: מי פולט הכי הרבה קרינה?

כל המכשירים שנבדקו עומדים בתקנים המחמירים של הרשויות האמריקניות ואירופאיות ■ בשוק הישראלי ישנם מכשירים שפולטים יותר קרינה

שוק הטלפונים הסלולריים בישראל מורכב ממגוון גדול של דגמים, אולם ברמות פליטת קרינה סלולרית שונות. "גלובס" בדק את נתוני רמות הקרינה של 15 המכשירים הפופולאריים בישראל הנמכרים אצל סלקום, פרטנר ופלאפון במטרה להבין איזה מכשיר מציע את נתון הקרינה הנמוך יותר. רשימת המכשירים שנבחרה לטבלה אינה מורכבת מכל המכשירים הנמכרים היום בישראל, כך שיכולים להיות טלפונים עם רמת קרינה גבוהה או נמוכה יותר.

נתוני הקרינה מורכבים מדירוג לפי רמת הקרינה הנספגת בגוף האנושי באמצעות מדד בשם "שיעור ספיגה סגולית" (Specific Absorption Rate) או בקיצור SAR. גודל זה תלוי בעוצמת השידור, במרחק מהאנטנה הסלולרית וכמות הקרינה שהרקמה האנושית סופגת.

ישנן שתי שיטות מקובלות ושונות לבדיקות ה-SAR. התקן האמריקני משנת 1996 דורש שההספק הנבלע בכל יחידה של רקמה בראש, שמשקלה גרם אחד, לא יעלה על 1.6. התקן האירופאי משנת 1998 קובע שההספק הנבלע בכל יחידה של רקמה בראש, שמשקלה עשרה גרם, לא יעלה על 2.

כל המכשירים הנמכרים בישראל עומדים בתקנים המחמירים האלו והתקן הפופולרי בארץ הוא האירופי. ואולם, בחלק קטן מאוד של הדגמים שנמכרים בארץ ברשת פלאפון הופיעו רק נתוני התקן האמריקני ולכן לא ניתן להשוות אותו לתקן האירופי. כמו כן, בחלק ממכשירי פלאפון נתוני הקרינה בשיטה האירופית היו שונים מאלו שנמכרים בסלקום ובפרטנר, ככל הנראה, בגלל שמדובר במכשירים הפועלים בחלק מהמקרים על תדרים שונים. לכן, נתוני הבדיקה התבססו על השוואה ברשתות פרטנר וסלקום.

מכשיר הבלקברי בולד 9780 של חברת RIM קיבל נתוני קרינה של 1.47, לעומת הנוקיה E72 שהחזיק נתון של 1.31 והמוטורולה Defy עם 1.19.

מכשיר האייפון הפופולרי של אפל דורג באמצע הטבלה עם נתון של 1.10 בדגם ה-3GS ו-0.93 בדגם אייפון 4. מכשיר פופולארי אחר - גלקסי S של סמסונג קיבל את הדירוג הנמוך ביותר עם 0.23.

דירוג מכשירים פופולריים לפי רמת הקרינה הסלולרית בתקן האירופי
 דירוג מכשירים פופולריים לפי רמת הקרינה הסלולרית בתקן האירופי

צרו איתנו קשר *5988