כתב האישום נגד אהוד אולמרט יוגש תוך מספר שבועות

מקור משפטי בכיר ל"גלובס": מזוז לא ימתין עם הגשת כתב האישום עד להכרעה בפרשת המינויים הפוליטיים בתמ"ת, כיוון שהיא תיקח זמן ואינה קשורה כלל ל-3 הפרשות האחרות - טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות

כתב האישום נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשות טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות צפוי להיות מוגש לבית המשפט ב"שבועות הקרובים", אולי אפילו לפני החגים. זאת, לאחר שאולמרט ויתר על זכותו לשימוע - כך אומר ל"גלובס" מקור משפטי בכיר.

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אינו מתכוון להמתין עם הגשת כתב האישום עד להכרעה בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד התמ"ת, אך מנגד בפרקליטות לא נחפזים להגישו כבר בימים הקרובים.

"העניין נגמר"

פרקליטיו של אולמרט - עוה"ד אלי זהר, יהודה וינשטיין, נבות תל-צור ורועי בלכר - הודיעו שלשום (ג') למזוז כי מאחר שבעיניהם הוא ופרקליט המדינה, משה לדור, אינם מסוגלים לערוך לאולמרט שימוע אמיתי והוגן, הרי שאם לא תיענה בקשתם לערוך שימוע בפני שופט בדימוס או כל גורם חיצוני אחר - הם מוותרים על זכותם לשימוע בכל 3 הפרשות.

עוזרו הראשי של מזוז, עו"ד רז נזרי, דחה את דרישתם על הסף, כינה את טענותיהם "מופרכות", וכתב כי זהו שלב נוסף בניסיונות הדחיות והסחבת בהן הם נוקטים.

בסביבתו של אולמרט אמרו ל"גלובס" כי מבחינתם תשובתו של נזרי היא סוף פסוק. "אנחנו לא עושים תרגילים. לא נתחרט ולא נגיש בג"ץ. ברגע שדחו את בקשתנו לשימוע חיצוני - העניין נגמר, ואנחנו לא נופיע לשימוע", ציינו.

"הנגבי פלוס"

המקור המשפטי הבכיר אומר כי מזוז אינו מתכוון להמתין להכרעה בתיק הרביעי של אולמרט, פרשת המינויים הפוליטיים והרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת, משום שרק כעת הועבר התיק מהמשטרה אל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לכתיבת חוות-דעת. "זה תיק גדול ומורכב, זה 'הנגבי פלוס'", אומר המקור, "ולכן עד שמזוז יכריע בו - זה יעכב את הגשת כתב האישום".

אך לדברי המקור, קיים גם נימוק מהותי. "כל הזמן מזוז דיבר על 3 הפרשות - טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות - כעל מכלול אחד שגם ייכלל כנראה בכתב אישום אחד. הרי ראשונטורס נולדה מתוך פרשת טלנסקי, ואילו מרכז ההשקעות עוסקת בניגוד עניינים מול עו"ד אורי מסר, שמתחזק נוכח העובדה שמסר החזיק 'קופה קטנה' של טלנסקי עבור אולמרט. לפרשת המינויים הפוליטיים אין קשר ענייני לפרשות אלה", הסביר.

ובכל זאת, כתב האישום לא יוגש בימים הקרובים אלא בתוך שבועות ספורים. לדברי המקור, "צריך שם עוד ליטושים וחידודים. היו בפרקליטות התלבטויות בנושאים שונים שציפו כי השימוע יחדד אותם ויקל על ההכרעה בהם. עכשיו, משאין שימוע, צריך לקבל החלטות".

לכך מתווספים עניינים פרוצדורליים, כמו העובדה שאנו בתקופת פגרת בתי המשפט, כך שממילא לא ייקבעו מועדים לדיון, וכן הצורך במסירה מיידית של חומר הראיות המלא לידי ההגנה, וכן העובדה שבחודש אוגוסט חלק מאנשי הפרקליטות ומשרד המשפטים מצויים בחופשה.

מירמה והפרת אמונים

אם מזוז לא ישנה את עמדתו - הרי שבפרשת ראשונטורס יואשם אולמרט בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, מירמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס, לאחר שקיבל במירמה כ-85 אלף דולר כמימון כפול ומשולש מגופים ציבוריים ומהמדינה, לטיסות במהלך כהונותיו הציבוריות.

בפרשת מוריס טלנסקי יואשם אולמרט במירמה והפרת אמונים וקבלת דבר במירמה, לאחר שניצל את תפקידו ומעמדו להפקת טובות הנאה כספיות אישיות ממוריס טלנסקי.

בפרשת מרכז ההשקעות יואשם אולמרט במירמה והפרת אמונים, לאחר שעירב את עצמו בעת כהונתו כשר התמ"ת בטיפול בלקוחותיו העסקיים של מקורבו, עו"ד אורי מסר, כלפיו היה מצוי במצב של ניגוד עניינים חריף עקב מכלול זיקות וקשרים ביניהם.

כל פרשות אולמרט

* טלנסקי, ראשונטורס ומרכז ההשקעות - הוחלט להעמידו לדין בכפוף לשימוע באוגוסט, אך פרקליטיו סירבו להתייצב לשימוע.

* המינויים הפוליטיים והרשות לעסקים קטנים ובינוניים בתמ"ת - המשטרה המליצה להעמידו לדין. מזוז טרם הכריע.

* כרמיה - התיק נסגר כעת מחוסר ראיות.

* בנק לאומי - התיק נסגר מחוסר ראיות.