יצחק תשובה זכה במכרז להפרטת פי גלילות: קבוצת דלק הציעה כ-800 מיליון שקל - וגברה על דור-אלון

(עדכון) המחיר גבוה בכ-40% מהתחזיות המוקדמות למחיר של כ-500-600 מיליון שקל * פי גלילות נמצאת כיום בבעלות משותפת של המדינה 50% מהמניות וחברות הדלק הוותיקות, פז, דלק וסונול

יצחק תשובה זכה במכרז להפרטת פי גלילות: הצעת המחיר של דלק הגיעה לכ-800 מיליון שקל וגברה ברגע האחרון על הצעת דור-אלון . יצוין כי דלק מחזיקה היום כ-15% ממניות פי גלילות כך שהמחיר האפקטיבי שתשלם הוא 680 מיליון שקל, מחיר גבוה מהתחזיות המוקדמות.

כל חברות הדלק הגדולות: דור-אלון, סונול, דלק, חברת אמיליה פיתוח וגולדן פוינט של אביחי סטולרו היו בהליך ההתמחרות, כך שהמחיר עלה לאורך המכרז.

מקורבים להליך ההפרטה ציינו כי התחרות במכרז היתה צמודה מאוד והליך. המכרז משקף תג מחיר גבוה של שווי נכסי הנדל"ן של פי גלילות.

הליך ההפרטה נוהל על-ידי ועדה בראשות מנהל יחידת ההפרטה ברשות החברות, מאיר שמרה והשופט (בדימוס) תאודור אור. ההחלטות לגבי ההצעה הזוכה בהליך ההתמחרות התקבלו על ידי הוועדה למכירת מניות המדינה בה חברים גם היועץ המשפטי במשרד האוצר, ימימה מזוז, סגן החשב הכללי, אבי גבאי והיועצת המשפטית של רשות החברות אביגיל זרביב.

פי גלילות נמצאת כיום בבעלות משותפת של המדינה 50% מהמניות וחברות הדלק הוותיקות, פז (22%), דלק (15%) וסונול (13%). הפרטת החברה תביא לסיום השותפות ההיסטורית בין חברות הדלק הגדולות למדינה.

על פז נאסר להתמודד במכרז לאחר שרכשה את בית הזיקוק באשדוד. לאחר מכירת פעילות פי גלילות החברה תפורק מרצון והתחייבויותיה יעברו לבעלי המניות. לפי גלילות יש חובות לבנקים בהיקף של 300 מיליון שקל שיוחזרו מכספי המכירה.

ועדת הכלכלה תדון מחר (ד') בהשלכות של מכרז פי גלילות על משק הדלק ועל הצרכנים, זאת כתוצאה מהאישור שניתן לחברות הדלק להשתתף בו.

יצוין כי ההצעה הגבוה ביותר עבור מסוף הדלק באשדוד - כחצי מיליארד שקל - הייתה של חברת אמיליה פיתוח, שבשליטת עודד פלר. מאחר ודלק הציעה מחיר גבוה יותר עבור כל המסופים היא זכתה במכרז.

מנהל יחידת ההפרטה ברשות החברות, מאיר שמרה אמר כי "הליך המכירה הושלם בהצלחה בכל קנה מידה, וזאת תולדה של העבודה הקשה שהתבצעה בחודשים האחרונים בסיוע אנשי הרשות. התוצאות משקפות עלייה משמעותית בשווי ביחס להערכות המוקדמות.

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר היום לאחר הזכייה כי "מדובר בהישג מצויין עבור קבוצת דלק. רכישת פי גלילות מקבילה מבחינתנו לרכישת בית הזיקוק, ותאפשר לנו להוסיף ערך גבוה לפעילות הקבוצה". מנכ"ל חברת דלק, אייל לפידות, ציין כי "רכישת פי גלילות היא מהלך אסטרטגי עבור דלק, שיתרום לעסקי החברה, וישפיע בעתיד על שוויה באופן ניכר, זאת במשך לשיפור בתוצאות הכספיות בשנה האחרונה".

צרו איתנו קשר *5988