עיין ערך: יום הולדת - ויקיפדיה בעברית חוגגת 5

ויקיפדיה, האנציקלופדיה ששינתה את חיי הגולשים, חוגגת 5 שנים לגירסה העברית עם ממוצע של 100 ערכים חדשים שנוספים מדי יום ; גירסתה האנגלית תציין החודש 7.5 שנים לקיומה

חמש שנים מאז פתיחתו, יחגוג מחר (ג') הסניף הווירטואלי המקומי של ויקיפדיה יום הולדת משמח. האנציקלופדיה המקוונת החופשית, שגרסתה האנגלית תציין החודש 7.5 שנים לקיומה, שינתה לא מעט את אופן השגת הידע, הרחיבה את אופקי הגולשים והיא ממשיכה לתפוח ולהגדיל את מאגר המידע שלה עם הזמן. מדי יום מתווספים לגרסה העברית של האנציקלופדיה כ-100 ערכים חדשים שהביאו עד עכשיו ל-78,543 ערכים בסך הכל. מספר לא רע למיזם שבחודש הראשון לקיומו בארץ עמד על 222 ערכים בלבד.

כמו אחיותיה הגדולות באנגלית, גרמנית וצרפתית, גם ויקיפדיה העברית זכתה עם השנים ללא מעט ביקורות. אנשי הוראה ואקדמיה אסרו על תלמידיהם לעשות שימוש בחומרי האנציקלופדיה ולו רק מהסיבה הפשוטה כי המידע בה, המוגש ונערך על-ידי גולשים, מפוקפק באמינותו. אבל כמו כל שאר הוויקיפדיות ב-252 השפות האחרות, שנוסדו תחת קורת הגג של יזם האינטרנט ג'ימי וולש, גם הגרסה העברית ידעה להתגבר על דברי הביקורת שנאמרו נגד מדיניות העריכה שלה.

ויקיפדיה נחשבת להצלחה מסחררת בקרב גולשי האינטרנט ועל-פי נתוני אתר ComScore, היא מדורגת דרך קבע בעשירייה הראשונה של האתרים הפופולריים ביותר בלא מעט מדינות. גם בישראל היא זוכה לאהדה, אולם קשה לעמוד על גודל הצלחתה לאור העובדה שהמדד העיקרי לפופולריות האתרים בארץ הוא סקר TIM, שבוחן רק אתרים מסחריים בעוד ויקיפדיה הוא ההיפך הגמור מזה.

אבל אין מה לזלזל במידת הפופולריות של ויקיפדיה העברית, אפילו ב-ynet ראו כי טוב והחליטו להקים אנציקלופדיה מתחרה. אבל כיאה לגוף כלכלי, לעומת המלכ"ר החינמי של ויקיפדיה, ב-ynet ידרשו מכם תשלום כדי לגלות איך התחיל משבר הטילים בקובה. לכן, הגולשים בישראל עדיין מעדיפים את ויקיפדיה.

חינם אבל עם כסף

גם את הבסיס הכלכלי של ויקיפדיה הצליחו בשנים האחרונות להעמיד על הרגליים. פרסומות אמנם לא תראו שם אבל באחרונה החלו בוויקיפדיה העולמית להבין שגם אתר בחינם צריך להתקיים כלכלית. בשנתיים האחרונות הם יוזמים גיוס תרומות אונליין מהגולשים עצמם ולאחרונה אף מינו לראשונה בתולדות האנציקלופדיה, מנהל שתפקידו לגייס תרומות לאתר. על הפרק בוחנים בוויקיפדיה העולמית גם הצעות לתוכנית טלוויזיה ולמשחק לוח כדרך נוספת לגייס כספים למלכ"ר הווירטואלי שלהם.

בוויקיפדיה העברית מופעל אותו מודל גיוס תרומות ועד עכשיו תרמו לאתר כ-4,000 תורמים.

אבל לוולש זה לא מספיק והוא החליט שבא לו לנסות ולהתחרות גם בענקית החיפוש גוגל. בחודשים האחרונים הושק מנוע חיפוש תחת השם wikia search, שיתבסס גם הוא על הגולשים, אבל בינתיים הוא סובל מחבלי לידה. בגוגל לא נשארו חייבים ובאחרונה הם עובדים על פרויקט שיתחרה במאגר המידע של ויקיפדיה תחת השם Knol. בכל מקרה, בוויקיפדיה לא צריכים להתרגש, הם כאן כדי להישאר. בשביל הגולשים ובעיקר, באמצעותם.

המספרים של ויקיפדיה העברית

78,543 ערכים

222 ערכים היו חודש הראשון להקמת האתר

100 ערכים בממוצע נוספים מדי יום

26.5 ממוצע העריכות לערך באתר

5,700,842 מיליון עריכות נעשו באתר הישראלי מאז הקמתו

המספרים של ויקיפדיה העולמית

7 שנים

10.57 מיליון ערכים

253 שפות שונות

683 מיליון מבקרים בשנה

צרו איתנו קשר *5988