לעליית הבורסה יש סיבות רעות

מוזר ככל שהדבר ישמע: העליות הנוכחיות בשווקים הן תוצאה של חשש ופחד משקיעים

חיים ונציה הוא מנכ"ל בית ההשקעות פרוקסימה

הכוחות שדוחפים את השוק מעלה הם דווקא החששות והסקפטיות של המשקיעים. זהו הפרדוקס הגדול של שוק ההון. ההערכות ש"השוק עלה חזק מדי" וחוסר האמונה שהשיפור אמיתי, הם אלו שמביאים לשוק קונים חדשים ומונעים ממנו לרדת.

במשך השנה שעברה נאלצו משקיעים רבים לממש החזקות במחירים נמוכים ואף נמוכים מאוד עקב החששות והלחצים ששררו בשווקים. רבים ממשקיעים אלו מוצאים את עצמם היום בנזילות גבוהה ועם מחירים גבוהים מאוד מהמחירים שהיו בשפל.

לא פלא שאחרי טראומת השנה שעברה, מגיעים המשקיעים לשוק זהירים יותר. מילא לטעות פעם אחת ולמכור בזול מדי, אבל לקנות שוב כשיתברר שזה יקר מידי? בסרט הזה אף אחד לא רוצה להיות ולכן השוק עולה.

נשמע מוזר? אכן, אבל בואו ננסה לעקוב אחר השיקולים של משקיע ששוקל לחזור חזרה לשוק המניות:

  1. משקיע השוקל להיכנס לשוק מנסה להעריך כיצד פועלים שאר השחקנים. אם לדעתו רבים חושבים שהשוק גבוה מדי, קרוב לוודאי שהוא יושפע מכך ויעבור לעמדת המתנה וימנע מלקנות מניות, או יקנה רק מעט.
  2. עמדת המתנה זו היא שמבטיחה שהשוק לא ירד. מדוע? כי משקיעים הנמצאים בעמדת המתנה נוטים לנצל ירידות שערים כדי להצטייד במניות. "כל ירידה היא הזדמנות קניה" , זוכרים את הסיסמא?
  3. שוק המניות ממשיך אפוא לטפס כל עוד כסף חדש נכנס פנימה. הכסף החדש ימשיך להיכנס כל עוד יהיו אנשים בעמדת המתנה. אנשים יישארו בעמדת המתנה כל עוד הם יחשבו שהשוק גבוה מידי.
  4. ריבוי השחקנים בעמדת ההמתנה מביא איתו באופן טבעי גם מאמרי פרשנות וההערכות שהשוק גבוה מידי. אין פה שום קונספירציה. ברור שאנליסטים ומנהלי השקעות, שרואים את השוק עולה בניגוד לדעתם, ימשיכו להסביר לעצמם ולכל מי שמקשיב להם שהשוק טועה ושהוא עוד ירד. לכן, כאשר מסביב מעריכים רבים שהירידות עוד יחזרו ושהרע מכל עוד לפנינו, זה הזמן לרוץ ולקנות מניות.

מתי יסתיים התהליך? כאשר רוב המשקיעים יזנחו את עמדת ההמתנה ויקנו מניות. או אז, משקיעים שעד לא מזמן היססו להיכנס לשוק מפאת מחירו היקר, ישמחו לפתע לספר לכל מי שמוכן לשמוע שהשוק הוא זול ויש לו עוד מקום לעלות. שוב, אין פה כל מניפולציה, אנשים פשוט נוטים לדבר מהפוזיציה.

שינוי הפוזיציה מתבטא בשינוי ההערכות כלפי השוק. מהערכות מסויגות להערכות אוהדות. ואז כשכולם בפנים ומספרים בשבחו של השוק , אז תתרחש הנפילה. פשוט יגמרו הקונים ולא יהיה מי שיקנה מניות בעת ירידות שערים.

זה פרדוקס נחמד שניתן לראות אותו בפעולה בעיקר בתקופות של עליות שערים חדות. גם מהלך העליות האחרון לווה בהרבה סקפטיות ובלא מעט חוסר אמונה. אנו סבורים שהמהלך הזה עוד רחוק מסיומו מכיוון שעמדת ההמתנה מלאה במשקיעים שלא מוצאים אלטרנטיבה ראויה באפיקים הסולידיים.

הסתייגות:אין לראות בדף זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כל שהוא בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

צרו איתנו קשר *5988