ועדת הכספים אישרה הפשרה בעניין הוצאות טיפול בילדים: תוספת 200 שקל בברוטו לילד עד גיל 5

(עדכון) - התוספת, שוות-ערך לנקודת זכות אחת, החל משנת 2012 ■ עוד בפשרה: ייבנו מעונות יום ב-50 מיליון ש', ויוקצו 75 מ' ש' מס הכנסה שלילי לאמהות עובדות ■ האוצר ישקיע 725 מיליון ש' ב-2010-2012 ■ בתמורה יבוטל פס"ד פרי ■ מנכ"לית שדולת הנשים בישראל: "זהו חוק ציני ומטעה"

ועדת הכספים אישרה היום (א') פה אחד את הצעת הפשרה בעניין הוצאות מטפלת לאמהות עובדות. הפשרה התגבשה בסוף השבוע שעבר בין שר האוצר, יובל שטייניץ, לבין הכנסת, ותתפרס על פני השנים 2010-2012. על פי הפשרה, הצעד הראשון הוא הפעלה של מס הכנסה שלילי לאמהות לילדים בגיל 0-2, בשנים 2009-2010. מדובר באמהות שאינן מגיעות לסף המס כאשר עלות המהלך נאמדת ב-75 מיליון שקל.

בנוסף, האוצר יעביר באופן חד פעמי 50 מיליון שקל לבניית מעונות יום ב-2010. ב-2011 תורחב הזכאות למעונות יום לאוכלוסייה רחבה אשר איננה מגיעה לסף המס (מרוויחי שכר מינימום, סטודנטים, חד-הוריות, זוגות צעירים) בעלות של 320 מיליון שקל. ב-2012, אמהות יקבלו נקודת זיכוי אחת נוספת (מעבר לנקודת הזיכוי שמקבלים כיום) לכל ילד בין 0 ל-5 שנים, מהלך שעלותו נאמדת ב-280 מיליון שקל. לפיכך, כל המהלך יעלה יחד 725 מיליון שקל (600 מיליון בלי תוספות חד פעמיות עבור מס הכנסה שלילי ובינוי מעונות יום חדשים).

בתמורה, יבוטל "פסק דין פרי", המאפשר הכרת בהוצאות מטפלת לצורכי מס שעלותו נאמדת בכ-2 מיליארד שקל. נזכיר כי ברשות המסים הביעו התנגדות נחרצת להכרה במטפלות כהוצאה מוכרת שכן עלותה הכלכלית של הכרה כזו היא עצומה ואף יכולה להגיע ל-5 מיליארד שקל אם בית המשפט יכיר גם בהוצאות נסיעה לצורך מס, החשש הגדול של רשות המסים.

העקרונות המנחים

גורמים המעורבים במו''מ מסרו ל"גלובס" את העקרונות שעמדו מאחורי הפשרה. ראשית כל, היתה הבנה כי עקב הגירעון הממשלתי העצום הצפוי בשנת 2009, אין לממשלה יכולת להוציא כספים רבים לצורך טיפול באוכלוסייה הזו מעבר למה שתוכנן בתקציב המדינה וזו הסיבה כי ב-2009 לא יתבצע כל מהלך. שנית, כל הגורמים הבינו כי הפתרון של פס''ד פרי איננו שוויוני שכן הוא מיטיב עם אמהות שמגיעות לסף המס ודווקא לא מיטיב עם אמהות אשר משתכרות שכר נמוך, האוכלוסייה הכי נזקקת לתמריצים ליציאה לעבודה. זו הסיבה שהפתרון מתרכז סביב בנייה וסבסוד של מעונות יום.

יצוין כי הצעת "חוק המטפלות" של שר האוצר יובל שטייניץ אושרה כבר בקריאה ראשונה. השבוע אמורה הכנסת לאשר את החוק, לאחר השינויים, בקריאה שנייה ושלישית.

"חוק מטעה"

בתוך כך, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, נורית צור, שיגרה מכתב לחברי הכנסת ובו הפצירה בהם שלא לתת יד לחקיקת "חוק המטפלות" של האוצר.

במכתבה כתבה צור: "זהו חוק גרוע, מטעה, משתמש בתקציבים קיימים ואינו נותן מענה לצורך האמיתי בעידוד נשים לצאת לעבודה. מדובר בחוק ציני שעושה שימוש במצוקה אמיתית של נשים ומשפחות רבות בישראל ולא יועיל לאף אחד".

הדרך הנכונה והזולה

יו"ר פורום המסים של לשכת עורכי הדין, פרופ' יצחק הדרי, הציג היום בוועדת הכספים את עמדת הפורום בנוגע למתן נקודות זיכוי לאמהות עובדות, כתחליף להכרה בהוצאות. הדרי ציין, כי לדעת הפורום, הוצאה להשגחה על ילדים היא הוצאה ביצירת הכנסה, כפי שקבע בית המשפט העליון בעניין עו"ד ורד פרי.

על פי עמדת הפורום של הלשכה, הדרך הנכונה והזולה ביותר עבור האוצר היא הכרה בהוצאה, ללא רכיבים פרטיים (העשרה, אוכל), ורק על בסיס הצגת חשבוניות מס, ולא על ידי מתן נקודות זיכוי לכל. לחלופין, יש להעניק נקודות זיכוי שישקפו ניכוי ריאלי - המשמעות היא 5 נקודות לבני זוג ששניהם עובדים או לחד-הורי, עם ילדים עד גיל 6.

הפורום ממליץ, כי תחולת התיקון תהיה משנת 2010, בהתאם להחלטת בית המשפט העליון.

צרו איתנו קשר *5988