איזה נדל"ן קונים במיליון שקל? "גלובס" מציג מספר אפשרויות

מיליון שקל כבר לא יהפכו אתכם למיליונרים, אבל אפשר לרכוש בהם קצת יותר מדירה ממוצעת ■ מדירות גן ועד קוטג'ים - איפה אפשר לגור במיליון?

ה"ניו יורק טיימס" מפרסם מדי שבוע מדור פופולרי בעמודי הנדל"ן שלו המציג עסקאות נבחרות במחיר מסוים, כאשר בכל שבוע נקבע רף שונה. תחת הכותרת "מה תקבל בעבור 250 אלף דולר?" הציג המדור בשבוע שעבר וילה בת חמישה חדרים (כולל סלון) ושלושה חדרי אמבט בשטח בנוי של 316 מ"ר עם מרפסות, חצר רחבת-ידיים ונוף לנהר המיסיסיפי, המוצעת למכירה במדינת איווה בארה"ב ב-250 אלף דולר.

מבט זריז בלוחות הנדל"ן של ישראל מבהיר חד-משמעית שאם אין בכוונתך להעתיק את מגוריך לערד, לצפת, לקצרין או ליהודה ושומרון, סיכוייך למצוא וילה בשטח דומה במחיר של כמיליון שקל בארץ הם קלושים עד אפסיים.

בכל זאת, לכבוד יום העצמאות, בחרנו מתוך מאגר הנדל"ן של רשות המסים כמה עסקאות למכירת יחידות מגורים שנסגרו בחודשים האחרונים ברחבי הארץ במחיר של כמיליון שקל: באיזה רחוב בתל אביב עולה דירה מיליון שקל? איפה במרכז הארץ ניתן לרכוש דירת גן במיליון שקל? ואיפה ניתן למצוא קוטג' בפחות ממיליון שקל?

צפון

מחירי הדירות בצפון הם הזולים ביותר במדינה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסוף הרבעון הרביעי של 2009 עמד מחירה הממוצע של דירה במחוז הצפון על 438 אלף שקל, כאשר דירות 4.5 ו-5 חדרים עולות בממוצע 728 מיליון שקל. הצפון הוא גם בין האזורים היחידים בארץ המציעים יחידות דיור צמודות קרקע במחיר של מיליון שקל ואף פחות, בין השאר בקרית אתא, עפולה ואור עקיבא, על פי מאגר העסקאות של רשות המסים.

לדוגמה, באור עקיבא נמכר לפני כחודש קוטג' דו-משפחתי במחיר 950 אלף שקל; בתחילת השנה נמכרה דירת גן במיליון שקל ברחוב האביב 3, לא הרחק מגן הבנים בעיר עפולה; ברחוב יעל 27 בקרית מוצקין, לא הרחק מכביש 4, נמכרה דירה במיליון שקל לפני כחודש. מדובר בדירה בבניין חדש ברחוב המאופיין בבנייה נמוכה.

מרכז

מבחינה של מחירי הדירות הממוצעים שדווחו על ידי הלמ"ס עולה כי במחוזות ירושלים, השרון, המרכז, גוש דן ותל אביב כמעט שאין למצוא דירת 4 חדרים בפחות ממיליון שקל. בסוף הרבעון האחרון של 2009, מיליון שקל היה המחיר הממוצע לדירת 1.5 עד 2 חדרים בתל אביב; לדירת 2.5 עד 3 חדרים בירושלים ולדירת 3.5 עד 4 חדרים במחוז המרכז. בשרון רק דירת 3 חדרים ומטה עולה מיליון שקל או פחות.

בין שמדובר בדירת חדר וחצי בתל אביב, דירת גן בנתניה או קוטג' דו-משפחתי במזכרת בתיה, במאגר הנדל"ן של רשות המסים נרשמו בחודשיים האחרונים עשרות עסקאות במחיר של כמיליון שקל במרכז: בתל אביב, ברחוב בבלי 17, נמכרה דירה במיליון שקל לפני כחודשיים. מדובר בבניין בן שמונה קומות מעל קומת קרקע מסחרית, צעדים ספורים מהמרכז המסחרי ששיכן בעבר את קולנוע דקל. בשכונת הר חומה בדרום-מזרח ירושלים נמכרה דירה בבניין חדש ברחוב אביגור במיליון שקל לפני כחודשיים. ברחוב האצ"ל פינת בן אליעזר במזרח רמת גן נמכרה לאחרונה דירה במיליון שקל. המדובר בבניין בן שש קומות מעל קומה מסחרית על צומת סואן.

גם יחידות דיור צמודות קרקע במיליון שקל ניתן למצוא באזור המרכז - בעיקר עם מצפינים לכיוון חדרה או מדרימים לכיוון גדרה: לפני כחודש נמכרה ברחוב החשמונאים בנתניה דירת גן במיליון שקל. הבניין ממוקם על אצטדיון "הקופסא" הוותיק, מגרשה הביתי של קבוצת הכדורגל מכבי נתניה, שעתיד להיהרס לכשתעבור הקבוצה לאצטדיון חדש.

בקצהו הדרומי של האזור שמוגדר "מרכז הארץ" נמכר לאחרונה קוטג' דו-משפחתי ברחוב הפלמ"ח ביישוב מזכרת בתיה במיליון שקל. מדובר בבית דו-קומתי בן שנים ספורות ברחוב "הולנדי".

דרום

בדרום הארץ מחירה הממוצע של דירת 4.5 עד 5 חדרים הוא מיליון שקל, על פי נתוני הלמ"ס, אך לפי מאגר העסקאות של רשות המסים ניתן למצוא לא מעט צמודי קרקע בערי הדרום במחיר של מיליון שקל או פחות, מה שכמעט בלתי אפשרי במרכז, בייחוד ביישובי השרון ובגוש דן.

בין העסקאות הבולטות: קוטג' דו-משפחתי בבאר שבע נמכר לאחרונה במיליון שקל; קוטג' חד-משפחתי בערד נמכר בתחילת השנה במיליון שקל; דירת גן באילת נמכרה במיליון שקל לפני כחודש; וקוטג' דו-משפחתי בדימונה נמכר ב-930 אלף שקל לאחרונה (הרשומות אינן כוללות את שמות הרחובות בערים אלה).

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988