אולמרט: "מתנהל נגדי ציד מכשפות ברוטלי מסוג שלא התקיים בישראל"

רה"מ לשעבר בפתח הדיון בביהמ"ש בפרשת ראשונטורס: "מעולם לא הוצע לי ולא קיבלתי שוחד משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה זו או אחרת, בשום שלב" ■ "זהו מסע ציד מתוכנן ומאורגן שלא יכול להימשך"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הגיע היום (ה') לדיון בפרשת ראשונטורס בבית המשפט המחוזי בירושלים, ובפתח הדיון נשא דברים בפני העיתונאים ויצא נגד "ציד מכשפות" כהגדרתו המתנהל נגדו בעת האחרונה.

"אני שמח על ההזדמנות שיש לי לומר לכם כמה מילים", אמר אולמרט. "מטבע הדברים אני לא יכול ולא רוצה לדבר על המשפט שמתנהל כאן. אני גם לא יכול ולא רוצה לדבר על החקירה במה שנקרא פרשת הולילנד. אני כן רוצה לומר מה שאמרתי כבר לפני כמה שבועות. מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה זו ולא בשום פרשה אחרת, בשום שלב של חיי".

"ציד מכשפות"

לדברי אולמרט, "העובדה היא שבמשך חודש ימים ויותר מתנהל כאן מסע שאין דרך לטעות בו, זה מסע ציד, ציד מכשפות אכזרי חסר רחמים מהסוג שלא התקיים מעולם בישראל. שיאו הגיע ביום ראשון האחרון, כשקצין משטרה בבית משפט הפריח כאילו החשודה שולה זקן העבירה לי מיליון שקל כספי שוחד. אם הדברים הללו נכונים - איך קרה שבמשך 3 שבועות לא פנו אליי, לא דיברו אתי, לא שאלו אותי, לא חקרו אותי, לא הגיעו אליי, כלום.

"אם הדברים האלה כפי שאני יודע הם חסרי שחר, אין להם בסיס ואין להם שום עובדה שיכולה לתמוך בהם - איך יעלה על הדעת שקצין משטרה מופיע בבית משפט ואומר דברים חסרי שחר".

"לא יכול להיות שמסע ציד כזה יתנהל", אמר ראש הממשלה לשעבר. "מסע הציד מתנהל על-ידי גורמים שרוממות החוק בגרונם והפרת זכויות אדם במעשיהם. מה שמתנהל כאן זה שבירת כל הכללים הבסיסיים של מה שמקובל במדינת חוק, של שמירה על זכויות אזרח, של חזקת החפות.

"זה מגיע לרמה קיצונית, שיש גורמים שאומרים 'זה בכלל לא חשוב אם הוא יזוכה או אם לא יוכח שום דבר בבית המשפט - הוא אשם, הוא מחוסל, הוא הרוס'. זו הדרך שבה מפירים את כל הכללים, את כל דרכי ההתנהלות, את כל הנורמות הבסיסיות שמשטר חוק ואנשים שרוצים לכבד אותו צריכים להתנהג על-פיהם. אני קובע שזה מסע מתוכנן ומאורגן, שלא יכול להימשך".

"מטרה סומנה מראש"

"אני לא צריך לומר לכם מה המשמעות של המסע הזה כשמדובר בי, בבריאותי, במשפחתי, ברעייתי, בילדיי", הוסיף אולמרט. "ההמולה המתלהמת, האכזרית, חסרת המעצורים הזאת, שלא עוזבת שום פינה ולא מוותרת על שום ניסיון כאילו סומנה מטרה מראש, ועכשיו פועלים כדי לחפש איזשהו קמצוץ של מידע שאולי יוכל לבסס את מה שעליו הוחלט כבר מראש.

"לשיא זה הגיע אתמול בערב עם הסיפור הנלעג על החקירה באמריקה. מעבר לכעס הטבעי ותחושת הפגיעה והעלבון והכאב, אני חושב לעצמי - לאיזו רמה נמוכה יכולים הדברים להגיע. אני חוזר ואומר, לא הוצע לי ולא קיבלתי שוחד מעולם, משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה הזו ולא בפרשה אחרת".

"לבסוף", סיכם אולמרט, "ודאי רבים מכם שואלים את עצמם איך אני נראה רגוע. ואכן, אני רגוע, כי אי-אפשר להוכיח מה שלא היה. אני לא רוצה לא לקרוא למשטרה ולא להיכנס לדברים שיכולים להתפרש לא נכון במהלך החקירה".

"אמרתי לכם את הדברים שאני מרגיש מהמיית לבי", הוסיף אולמרט. "אני לא נוהג לעשות זאת בדרך-כלל, אבל באיזשהו מקום, הגיע הרגע שמדינת ישראל צריכה לחזור לאיזון שלה, לשפיות שלה, לאחריות שלה, להוגנות שלה, לכללים הבסיסיים ביותר של הגנה על זכויות אזרח".

לדבריו, "גם ראש ממשלה לשעבר הוא אדם עם משפחה, עם ילדים, עם חברים, עם קרובים, עם זכויות בסיסיות, הגיע הזמן לכבד את זה. אני מאוד מקווה שביום הזה נשים קו על כל מה שהתנהל כאן עד עכשיו וננהג כחברה אחראית ומבוגרת".

עו"ד אברבנאל: "הארגונים רומו"

משפטו של אולמרט בפרשת ראשונטורס התחדש הבוקר לאחר הפסקה בת חודש שנכפתה על בית המשפט בשל חשיפת החקירה הפלילית בפרשת הולילנד. לבקשת התביעה, בית המשפט עבר לשמוע עדים וראיות בפרשת ראשונטורס, שבינה לבין הפרשה הנחקרת כעת אין כל קשר.

בפתח הדיון בבית המשפט בשלב ההוכחות בפרשת ראשונטורס, אומר פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, כי במרכז פרשת ראשונטורס עומדת הונאה של ארגונים, ששילמו מימון כפול ואף משולש לנסיעותיו של אהוד אולמרט לחו"ל.

בנאום הפתיחה ציין עו"ד אברבנאל כי בפני הארגונים שמימנו את הנסיעות של ראש הממשלה לשעבר הוצגו מצגי-שווא. לעיתים שקר, לעיתים חצי אמת ולעיתים הסתרת עובדה - "הארגונים רומו", אמר.

מימון כפול

במהלך היום העידו נציגים של ארגונים שונים שהזמינו את אולמרט לשמש כאורח כבוד ונואם מרכזי באירועי התרמה שקיימו בארה"ב, בעת ששימש שר התמ"ת, וששילמו תשלומים כפולים צולבים כדי לממן את נסיעותיו.

בין השאר העידו נציגי ארגון אקי"ם, קרן היסוד, אגודת הידידות אמריקה-ישראל, האגודה למען החייל ואחרים.

לטענת התביעה, בחלק מהנסיעות שעליהן העידו נציגי הארגונים הללו, גדל חשבון הנסיעות הסודי של אולמרט בסוכנות ראשונטורס ביותר מ-10,000 דולר לנסיעה בודדת, לאור המימונים הכפולים. בחלק מהנסיעות סך הנסיעה ששילם הארגון זרם לחשבונו של אולמרט ב"ראשונטורס", מאחר שהנסיעה כולה מומנה על-ידי משרד התמ"ת.

נציגי הארגונים העידו כי נדהמו לשמוע, בעת שמסרו עדות במשטרה, על המימון הכפול שאולמרט קיבל עבור נסיעות שארגוניהם שילמו בעבורן.

ברכה הדר, ראש היחידה לתכנון ב"קרן היסוד", העידה כי ארגונה שילם עבור הזמנתו של אולמרט לכנס חגיגי בלאס-וגאס ב-2005, ואולם לדבריה בעוד שארגונה שילם עבור טיסות מישראל ללאס-וגאס ובחזרה - המשיך אולמרט מלאס-וגאס לסינסינטי. לדבריה, שולה זקן ורייצ'ל ריסבי-רז מלשכתו של אולמרט סירבו להעביר לה את מסלול הנסיעה המפורט של אולמרט, והתנו את השתתפותו במימון מלא.

יצחק איתן, ששימש כיו"ר האגודה למען החייל, ציין כי אהוד ברק ביקש שכר של עשרות אלפי דולרים בעבור נאום בכנס של האגודה, ואולם הדבר היה לפני חזרתו לזירה הפוליטית.

"אולמרט ידע"

לדברי פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, "קשה לחלוק על המסקנה שהנאשם אולמרט ידע על המתרחש, ועל עצם העובדה שהסיטואציה הזו מהווה מירמה והפרת אמונים. לארגונים נשלחו חשבוניות של חברת ראשונטורס שמהם עלה שהתשלום הוא עבור מימון טיסה. לא נאמר להם כי ארגון נוסף משלם עבור אותה הוצאה באופן מלא או חלקי".

עו"ד נוית נגב, עורכת דינו של אולמרט, אמרה היום כי "טענת המירמה מופרכת על פניה. השאלה שעל הפרק היא אם מר אולמרט פעל במכוון במודעות ברורה וספציפית, כי אין מירמה בחוסר מעורבות, בחוסר סדר, ברשלנות או בשגגה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988