יאיר לפיד להנהלת חדשות ערוץ 2: אני לא הולך לפוליטיקה

במכתב מתחייב מגיש "אולפן שישי" כי אם יחליט לפנות לפוליטיקה - יחיל על עצמו תקופת צינון של חצי שנה ■ יו"ר ועדת הטלוויזיה ברשות השנייה, יעקב שחם: "בושה לשכל הישר - לפיד מנסה לטייח מציאות"

העיתונאי ומגיש הטלוויזיה יאיר לפיד הודיע הבוקר (ב') המכתב להנהלת חברת חדשות ערוץ 2 כי אין בכוונתו לפנות לחיים הפוליטים. את המכתב שלח לפיד ליו"ר חברת החדשות, יהודה לנקרי, ולמנכ"ל החברה, אבי וייס, בעקבות פגישה שהתקיימה אתמול (א').

במכתב מתחייב לפיד כי אם יחליט לפנות לפוליטיקה יחיל על עצמו תקופת צינון של חצי שנה לפני כן. על-פי גורמים בחברת החדשות, המכתב שם קץ מבחינתם לפרשה.

"איני מקיים שום קשר עם גוף פוליטי, ישן או חדש, ובוודאי שאיני פעיל בשירותו של גוף כזה", כותב לפיד. "ההקשר היחיד שלי לתחום הוא שנשאלתי בעבר אם אני צופה אפשרות שבעתיד אלך לפוליטיקה - ואמרתי שזוהי אפשרות דחוקה, אבל איני פוסל זאת. ככל הידוע לי, מחשבות וביטויין עדיין אינם אסורים במדינת ישראל".

עוד כתב לפיד: "מובן מאליו שאני מקפיד על טוהר המסך, ואיני נותן לדעותיי להשפיע על הדרך בה אני מגיש את 'אולפן שישי'".

לפיד התייחס במכתבו להרצאה שנשא בכינוס חיל האוויר בהרצליה, אשר הובאה על-ידי יואב קרוקבסקי לפרסום בקול ישראל ופתחה את הפרשה. לדבריו, "ההרצאה היתה הרצאה רגילה מהסוג שנתתי פעמים רבות בעבר, וכל מי שנכח בה והקשיב לדברים במלואם הבין שאני מדבר על ה-'אנחנו' של הישראלים - ולא על שום 'אנחנו' פוליטי. הרצאה הוזמנה בידי שני אזרחים שאינם שייכים לשום גוף פוליטי, לא היתה לה זיקה פוליטית, והיא אינה חלק משום התארגנות".

"נאום בחירות"

‏בשבוע שעבר, כאמור, חשף קול ישראל קטעים מתוך הרצאה שנתן לפיד בבית חיל האוויר בהרצליה, בה התייחס למציאות הישראלית במה שנדמה היה כמעין "נאום בחירות". בין היתר אמר לפיד: "אתם רואים שאין מבוגר אחראי, ואני עובר למצלצל בפעמון. אבל אם אתם לא תעשו שום דבר - לא יקרה כלום". מגיש "אולפן שישי" קרא בין היתר לחייב לימודי ליבה, לגייס את החרדים לצבא ואף לסגור את הטלוויזיה החינוכית ואת גלי צה"ל.

‏הנאום הצית מחדש את הסוגיה סביב יכולתו של לפיד לשמש כמגיש חדשות המשדר ללא משוא-פנים. בכנסת אף הועלתה הצעת חוק המבקשת לכפות על עיתונאים תקופת צינון בטרם יפנו למירוץ לכנסת. למרות שעיתונאים אחרים שעברו לפוליטיקה - ובהם אורי אורבך, שלי יחימוביץ', ניצן הורביץ ודניאל בן-סימון - לא עשו זאת.

‏יו"ר חברת חדשות ערוץ 2, יהודה לנקרי, אמר ל"גלובס" בתגובה כי ההחלטה נתונה בידי דירקטוריון חברת החדשות. לדבריו, "ישיבתי אתמול עם יאיר לפיד בהשתתפות המנכ"ל אבי וייס תוכננה לפני ימים אחדים כדי לקבל הבהרות מיאיר. ההבהרות נמסרו, ורצינו את ההודעה הכתובה. היום שיגרתי את זה לאמנון נדב, מנכ"ל הרשות השנייה, ולחברי הדירקטוריון שלי".

"לפיד מטייח מציאות"

יו"ר ועדת הטלוויזיה של הרשות השנייה, יעקב שחם, לא מתרשם ממכתבו של לפיד. ל"גלובס" הוא אומר: "בושה לשכל הישר - כך אני מתאר את תגובתו של יאיר לפיד במכתבו לד"ר לנקרי. הוא מנסה לטייח מציאות".

לדברי שחם, "זכותו של כל איש תקשורת להחזיק בדעות פוליטיות כאלה ואחרות. זכותו של כל איש תקשורת להתמודד בבחירות לכנסת בכל סיעה שירצה. אין זו זכותו של איש תקשורת - ובמיוחד בתפקיד בו משמש יאיר לפיד כמגיש המהדורה המרכזית של יום שישי - לערוך מסעות הסברה פוליטיים, בו הוא משמיע את דעותיו ורוכש לו אוהדים - שבשלב הבא יהפכו למצביעים.

"במקרה שלפיד ירצה להתמודד בבחירות הבאות, הוא צריך להודיע בפירוש וכעת כי עד הבחירות וההודעה הוא מונע מעצמו השתתפות במפגשים פוליטיים והשמעת עמדות פוליטיות כאלה ואחרות.

"לפיד מחד מדבר על פוליטיקה אחרת ונקייה - ומאידך פועל בדרך לא נאותה. עד הודעתו על הפסקת הפעילות הפוליטית יש להורידו מהמסך", אומר שחם.

צרו איתנו קשר *5988