המטרה: אצטדיון לאומי חדש בר"ג; המחיר: 900 מיליון שקל

עיריית ר"ג וההתאחדות לכדורגל הודיעו על פתיחת הפרויקט לאצטדיון הספורט היקר בהיסטוריה של המדינה ■ אבי לוזון: "נביא לכאן את גמר ליגת האלופות"

בעוד חמש שנים וחצי מהיום יהיה לישראל אצטדיון לאומי מודרני בסטנדרטים הבינלאומיים דוגמת האצטדיונים המובילים של אירופה, כך לפי תוכנית של עיריית רמת גן וההתאחדות לכדורגל. העלויות הכוללות של שדרוג האצטדיון הלאומי נאמדות כעת ב-900 מיליון שקל.

מימון הפרויקט יגיע באמצעות מכירה והשכרה של שטחי נדל"ן ומסחר שיקומו בסמוך לאצטדיון החדש (500 מיליון שקל). 400 מיליון שקל נוספים יגיעו מהטוטו-ווינר, שהתחייב להקציב לפרויקט 40 מיליון שקל בשנה ב-10 השנים הבאות.

‏במסיבת עיתונאים שנערכה היום (א') באצטדיון רמת-גן בהשתתפות ראש העירייה צבי בר ויו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון, הוציאו השניים לדרך את התוכנית לבניית מתקן הספורט היקר אי פעם במדינת ישראל. על-פי התוכנית, האצטדיון הקיים ייהרס ובמקומו יוקם אצטדיון חדש שיכיל 55 אלף מקומות ישיבה, שישמש כמקום בילוי, עם שטחי מסחר ובידור לשעות הפנאי, יציעים בעלי זווית ראייה משופרת ותאי צפייה. מבחינה מסחרית מדובר על פרויקט שמזכיר את היכל נוקיה המחודש ושטחי המסחר שסביבו. לפי התכנון ישולבו באצטדיון החדש גם פונקציות מסחריות, עסקי מזון ואף אולמות אירועים.

‏מי שנשכר להוביל את הפרויקט מטעם עיריית רמת-גן הוא ניר פרצלינה, שמסיים בימים אלו את תפקידו כמנכ"ל חברת היכלי הספורט בתל אביב. ‏‏העירייה וההתאחדות ימנו ועדת היגוי לתכנון האצטדיון שתבחן הצעות לתכנון ותאפיין את האצטדיון. בהמשך ייבחרו המתכננים, האדריכלים וקבלני הביצוע בלוחות זמנים שיחולקו לכ-30 חודשי תכנון והכנת תוכנית בניין עיר (תב"ע) ולכ-36 חודשי ביצוע. מיד אחרי החג ייצא מכרז לאיתור משרד אדריכלים בינלאומי, כאשר מדובר על משרד שתכנן אצטדיון בגודל של 30 אלף מקומות לפחות.

חנוכת האצטדיון החדש צפויה, כאמור, תוך חמש שנים וחצי.

אבי לוזון אמר היום: "אל תעמדו לנו עם אצבע על הסטופר בעניין לוח הזמנים. אם זה ייקח חמש שנים וחצי או שש שנים וחצי, בסוף זה יקרה. המטרה שלי היא שבשנת 2016 או 2017 נביא לכאן את אירוח גמר ליגת האלופות".

לדברי פרצלינה, בשל המורכבות שבתכנון האצטדיון ישותף הציבור הרחב בבחינת הצעות התכנון, לצד כדורגלנים ואנשי תרבות. למרות שטרם הוחל בתכנון, הוא הוסיף כי שטחי המשרדים ייבנו בצורת מגדלים כגון אלה המוכרים לנו מאזורי העסקים המובילים בגוש דן, ואילו שטחי המסחר יתפקדו כשטחי מסחר משלימים לקניון איילון הסמוך, שבבעלות קבוצת עזריאלי.

כשנשאל לוזון היכן יתקיימו המשחקים בתקופה שבה יהיה האצטדיון הרוס וייבנה מחדש הוא השיב כי המשחקים יתקיימו באצטדיון סמי עופר שנבנה כעת בחיפה, בתקווה שהוא יהיה מוכן עד אז, ואם טרם יהיה מוכן לשימוש, יתקיימו המשחקים באצטדיון טדי בירושלים.

לדברי חבר דירקטוריון החברה הכלכלית לפיתוח רמת גן, ד"ר אבי ליליאן, לאחר שיתקיים מכרז תיבחר חברה בינלאומית עם ניסיון בתכנון אצטדיונים בסטנדרט עולמי, וכשהיא תיבחר ייקבע בין היתר היקף שטחי המסחר, אולם בינתיים ההערכות הן ששטחי המסחר יעמדו על כ-20 אלף מ"ר.