לתפארת מדינת ישראל: תערוכה אמנות עכשווית בכנסת

באגף החדש של הכנסת נפתחה תערוכת אמנות עכשווית שנרכשה ב-300 אלף שקל ■ "רצינו ליצור מגוון רחב ותמונה רחבה של העשייה האמנותית בארץ"

התערוכה "מרקם ישראלי" נפתחה אמש (ג') במקום בלתי שגרתי. כנסת ישראל מצדיעה לאמנות, עם תערוכת רכישות חדשות לאוסף הכנסת. בתערוכה 46 יצירות של 31 אמנים, שנרכשו בתקציב של 300 אלף שקל.

על בחירת העבודות הופקדה ועדה חיצונית מקצועית, שכללה את האוצרות תמנע זליגמן, אוצרת במוזיאון ישראל ומנהלת בית טיכו, נירית נלסון, מנהלת המרכז לאמנות חזותית ירושלים ולביאה שטרן, אוצרת ומרצה בתחום האמנות העכשווית. בחירותיהן עשויות להיחשב כנועזות ובלתי צפויות, וטוב שכך. הן יוצרות אוסף "לא ממלכתי" באופיו, הכולל יצירות של אמנים בני דורות שונים, חלקם צעירים ביותר ובלתי מוכרים וחלקם מבוססים וידועים. יש ביניהן יצירות הומוריסטיות, ביקורתיות וכאלה שיכולות להיתפס כרגישות מבחינה פוליטית.

עבודה של הדס רשף מציגה את "גולדה מאיר מגיעה לחופי תל-אביב על סיפון הפוקהונטס", בעיבוד מחשב משועשע.

עבודה של דנה לוי קשורה להתנתקות ב-2005, נעה בן שלום מציגה צילום תעלה נגד טנקים. עבודתו של אליהו אריק בוקובזה "משפחת הפרדסן" עוררה את התנגדותו של ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), כיוון שהיא מציגה משפחה ערבית, בסגנון ציור נאיבי.

על התהליך מספרת זליגמן, בשיחה עם "גלובס": "קיבלנו מהכנסת חופש פעולה ופרסמנו קול קורא לאמנים. נקודת המוצא הייתה הכוונה לרכוש אוסף של אמנות ישראלית עכשווית וצעירה עבור האגף החדש של הכנסת, בניין קדמה. ניסינו לבחור עבודות איכותיות ומגוונות ככל האפשר, המגבלה העיקרית הייתה שאנחנו צמודים לדו-ממד, תמונות לתלייה על הקירות ולא אובייקטים או וידיאו".

אוסף מתפתח

העבודות מצטרפות לאוסף הכנסת המתפתח לאורך השנים וכולל גם יצירות של קלאסיקה ישראלית מתקופות שונות. עם זאת, לא מדובר ביצירת אוסף אמנות ממלכתי קאנוני ברשות הכנסת.

אגף קדמה בתכנון האדריכל נחום מלצר אוכלס ב-2008 ובו יושבות בין היתר ועדות הכנסת. עד כה היו קירות האגף חשופים למדי, והוצגו עליהם מדי פעם תערוכות אורחות. התערוכה תוצג בשלב הראשון בשני אולמות ולאחר מכן יתלו את היצירות בחללים הציבוריים ובחדרי הוועדות.

"בבחירת היצירות היה לנו חשוב להציג אמנים הפעילים כיום ושיש להם נוכחות בשטח. התקציב אפשר לנו לשחק עם האופציה של פחות עבודות יותר יקרות או יותר עבודות שהן פחות יקרות. האמנים נקבו במחירי עבודותיהם. רצינו ליצור מגוון רחב ותמונה רחבה של העשייה האמנותית בארץ".

מתוך כ-500 הצעות שהוגשו לוועדה נבחרו עבודותיהם של האמנים אוהד מטלון, אורית סימן טוב, אליהו אריק בוקובזה, אסף עברון, אפרת שלם, אריאלה פלוטקין, בועז אהרונוביץ, גיא גולדשטיין, דנה לוי, הדס רשף, הילה בן ארי, חנה סהר, טל אמיתי-לביא, יהושע בורקובסקי, יואב ויס, יוסף קריספל, ינאי טויסטר, יעקב ישראל, ליאורה לאור, לנה גומון, נועה בן שלום, נועה זית, נורית דוד, סשה סרבר, עילית אזולאי, קרן זלץ, ראובן קופרמן, רועי קופר, רות אור, רענן חרל"פ ושרון ברקת.

היוזמה לרכישה הייתה של ח"כ יואל חסון (קדימה) ואומצה בחום על-ידי יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שאף נקט עמדה כאשר אישר את הבחירות המקצועיות של האוצרות ועמד על כך שהשיקולים לרכישה יהיו א-פוליטיים. "הופתענו קצת מהפתיחות ומאוד שמחתי שיו"ר הכנסת אישר את כל ההמלצות", מסכמת זליגמן.

התערוכה פתוחה לציבור המוזמן להגיע לכנסת במסגרת סיורי "אמנות וצילום" של מרכז המבקרים בכנסת. הסיורים ללא תשלום, מתקיימים בימים א'-ה', בתיאום מראש בטל': 02-6753370