פרשת רצח רוז: מארי פיזם מערערת - "עונש לא מידתי"

חודשיים לאחר שבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה גזר עליה מאסר עולם בגין הרשעתה בשידול לרצח, ערערה מארי פיזם, אמה של רוז ז"ל, על הרשעתה וכן על חומרת העונש

מארי פיזם, מי שהורשעה בשידול לרצח בתה רוז על-ידי בעלה רוני רון ונידונה למאסר עולם על-ידי בית המשפט המחוזי בפתח-תקווה - ערערה היום (ה') לבית המשפט העליון על הרשעתה וכן על חומרת העונש שנגזר עליה.

"בית המשפט טעה באופן חמור בעניינה של מארי, ועל כן החלטנו להגיש את הערעור", אמרה עו"ד רויטל סוויד, עורכת דינה של פיזם, בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "מארי הואשמה בעבירת רצח, ממנה זוכתה, אבל הורשעה בעבירת שידול לרצח - שלא היה לה זכר בכתב האישום. איך יכול להיות שמצד אחד היא זוכתה מרצח, אבל הורשעה בשידול לרצח - ועוד קיבלה על זה מאסר עולם?", שאלה בתמיהה.

עו"ד סוויד הוסיפה וטענה: "נעשו טעויות עובדתיות במהלך הכרעת הדין וגזר הדין. בית המשפט קבע כי מארי אישה מוכה ותלותית, אז איך היא יכולה לשדל? כשמארי רצתה לשלוח את רוז לסבתה בחו"ל, רוני רון סיכל את המהלך. היא מתוארת כאישה חלשה ומוכה, שלא יכולה לעשות כלום. אם היא הייתה רוצה לשדל, היא הייתה משדלת את רוני רון לשלוח את רוז לחו"ל".

"בית המשפט התעלם מחוות-דעת שהוגשו וקבעו כי רוני רון שרלטן ומניפולטיבי", טענה עו"ד סוויד. "בית המשפט גם התעלם מדעות של אנשי מקצוע שבדקו את מארי וקבעו שהיא הייתה כמו בת עבור רוני ושהוא שלט בה. קולה לא נשמע בבית. בית המשפט אמר כי היא הייתה צריכה לצפות את העובדה שרוני רון יפגע ברוז, אבל עם כל הכבוד - מי שמשדל לרצח, לפי החוק, צריכה להיות לו כוונה להמית - וזה לא היה. אין ראיות להרשיע אותה בשידול ובטח שלא לשלוח אותה למאסר עולם".

"המכה שקיבלה רוז הייתה קטלנית"

הרכב של 3 שופטים, בראשות נשיא בית המשפט המחוזי בפתח-תקווה אברהם טל, גזר בחודש יוני האחרון מאסר עולם על רוני רון, סבה של רוז פיזם בת ה-4, ועל בת-זוגו מארי פיזם, שהורשעה בשידול לרצח בתה הקטנה.

במהלך הדיון הציגו פרקליטיו של רוני רון קו הגנה, במסגרתו טען כי "אני מומחה לאמנויות לחימה, וזו הסיבה שהמכה שנתתי לרוז הייתה קטלנית".

השופטים הודיעו במהלך הדיון כי הם דוחים את הטענה, מפני ש"אין בה בכדי לשנות את ההכרעה". "מי שמכיר את כוחו ונותן מכה לילדה קטנה, מתכוון להורגה", אמר השופט טל.

השופט טל העיר לעו"ד בני נהרי על כך שחלק מהמידע היה כבר ידוע. "את הטענות הללו ניתן היה להעלות כבר לפני כן", אמר. נציגי התביעה אמרו: "לא מצאנו אף מסמך הקשור לטענת המורשע, אנו מבקשים לדחות את ההנחה על הסף". עו"ד נהריהודיע כי בכוונתו לערער על גזר הדין ועל ההרשעה.

"אני חושב שהטענה הזאת היא טענה מאוד מאוד משמעותית", אמר עו"ד נהרי. "היום ניתנה מבין השורות, מי שקורא בצורה יסודית, הסכמה כי ייתכן והילדה נפטרה מהמכה שהנחית עליה הנאשם.

"אני חוזר ואומר שאני לא מקל ראש בשום פנים ואופן במקרה המצער והקשה שקרה. אבל חד-משמעית, ההחלטה של בית המשפט וגם הפרקליטות אמרה שאם נצא מנקודת הנחה שאותה ילדה במקרה המצער הזה נהרגה כתוצאה מאותה מכה קטלנית, אז ובוודאי שלא מדובר ברצח".

הוא הוסיף: "חוץ מעדותו וגירסתו של הנאשם עצמו על המקרה, שהוא מקרה מצער, אין התייחסות בהכרעת הדין כי בית המשפט לא יודע איך הילדה מצאה את מותה. ולכן הטענה אם יקבלו אותה - ואני חושב שכן צריך לקבל אותה - זה ממש לא רצח".

הנאשמים שינו גירסאות - וגרמו לסחבת

הדיונים בתיק נמשכו לאורך זמן רב בשל מורכבותו הרבה, ובעיקר עקב התנהגות הנאשמים - ששינו את גירסותיהם מספר פעמים, עד כדי שגם בכתב האישום נגדם לא נכלל פירוט מדויק שתיאר כיצד ומתי בדיוק ביצעו את המעשים המיוחסים להם.

רוז נרצחה כשהייתה בת 4. בפרקליטות התלבטו ארוכות עד שלבסוף הוחלט שם להגיש נגד השניים כתב אישום בגין רצח. "במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה גרמו הנאשמים, או מי מהם, בהחלטה משותפת ובמתכוון למותה של רוז, בדרך ובמקום שאינם ידועים למאשימה", נכתב בכתב האישום.

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די, אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה 'רוז מאמי, אבא אוהב אותך', אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".

אחרי שורה של גירסאות שקריות דבק רון בגירסה לפיה היכה את רוז למוות אך לא התכוון לרצוח אותה.

צרו איתנו קשר *5988