נוחי דנקנר רוכש מזקי רכיב עוד 5% ממניות "מעריב"

ישלם בתמורה סכום של 22 מיליון שקל ■ עו"ד אופיר נאור דורש זימון אסיפת נושים שתדון בהעמדת אג"ח "מעריב" לפירעון מיידי

3 חודשים לאחר שדסק"ש שבשליטת נוחי דנקנר רכשה את השליטה בקבוצת "מעריב" , רוכשת היום (ב') החברה כ-5% נוספים בחברת התקשורת מידי בעל השליטה לשעבר, זקי רכיב - כך נודע ל"גלובס".

העסקה, שמגדילה את חלקה של דסק"ש לכ-65% מ"מעריב", נעשית במחיר השוק, וסך התמורה בה הוא כ-22 מיליון שקל. בכך יוצא רכיב סופית מההשקעה ב"מעריב", שהסבה לו בתוך פחות משנה הפסד של עשרות מיליוני שקלים.

מהלך השקעתה של דסק"ש סייע ל"מעריב" לרשום ברבעון השני של השנה הכנסות של כ-74 מיליון שקל, כתוצאה ממחיקת חובות לנושים (בנק הפועלים והכשרת היישוב של משפחת נמרודי).

הכנסות אלה סייעו ל"מעריב" להציג בשורה התחתונה רווח נקי רבעוני של יותר מ-36 מיליון שקל, לעומת הפסד נקי של כ-22 מיליון שקל ברבעון המקביל. במחצית הראשונה של השנה סייעה מחיקת החובות לצמצום ההפסד ב-53%, לסך של 15.6 מיליון שקל.

ההשקעה אף העבירה את "מעריב" להון חיובי, בהיקף של 136.5 מיליון שקל, ולירידה של 48% בהתחייבויות. למרות השיפור בנתונים הפיננסיים, "מעריב" הוא עדיין אחד מגופי התקשורת הסובלים ביותר מהתחרות ושחיקת המחירים בתחום העיתונות המודפסת בישראל. לראיה - הכנסות החברה הצטמצמו ברבעון השני ב-14%, לכ-71 מיליון שקל, ובמחצית השנה כמעט ב-19%, לסך של 141.3 מיליון שקל.

דרישה לאסיפת נושים

בעוד שדנקנר מבצר את שליטתו ב"מעריב", חלק ממחזיקי האג"ח בחברה חוששים מיכולת החזר החוב שלה בעתיד. לידי "גלובס" הגיעו מכתבים שנשלחו על-ידי חברת יור-דנט, המחזיקה באג"ח של "מעריב" בהיקף של כמה מיליוני שקלים, לדירקטוריון "מעריב" ולנאמן האג"ח, עו"ד דן אבנון (הרמטיק).

עו"ד אופיר נאור ממשרד נאור-גרשט דורש בשם מחזיק אג"ח גדול לזמן אסיפת נושים, שעל סדר יומה תהיה החלטה בדבר העמדה לפירעון מיידי של היתרה הבלתי מסולקת של האג"ח.

ל"מעריב" יש התחייבויות בהיקף כולל של 256 מיליון שקל, אך יצוין כי החברה הבהירה כי תעמוד בהחזר החובות בזמן.

בחודש שעבר דיווחה "מעריב" כי "אין חשש סביר כי במהלך השנתיים הקרובות החברה לא תעמוד בהתחייבויותיה הקיימות והנצפות".

"קשיי מימון תוך 3 רבעונים"

בפברואר אשתקד - עוד לפני ההשתלטות של דסק"ש - הנפיקה "מעריב" אג"ח בהיקף של 69 מיליון שקל, כאשר הקרן נפרעת ב-3 תשלומים שווים בכל חודש מארס בין השנים 2014-2016. נכון להיום נסחרת האג"ח בתשואת זבל של 18%.

עו"ד נאור מעלה חשש כי החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. לטענת מחזיק האג"ח שהוא מייצג, אם לא יכול שינוי מהותי במצב החברה, הרי שהחל מהרבעון השני של 2012 לא תיוותר בידי "מעריב" יתרת מזומנים למימון פעילותה השוטפת.

כיום יש ל"מעריב" מזומנים ושווי מזומנים בסך של כ-69 מיליון שקל, ומולם הוצאות הנהלה וכלליות בגובה של כ-22 מיליון שקל לרבעון. כך שבתוך 3 רבעונים צפוי, לטענת מחזיק האג"ח, קושי במימון פעילותה השוטפת של החברה.

צרו איתנו קשר *5988