מעוז: "פיטוריי - כשריפת הספרים בגרמניה"

בראיון לתוכנית "לילה כלכלי" ששודר הלילה בערוץ 10, תקף מעוז את אקסלנס על ההחלטה לפטרו: "החזירו אותי לעשרה במאי 1933" ■ "אני בטוח שהם מצטערים, הם לא אנשים רעים" ■ "אני לא גזען; מצטער שלא ידעתי שהייתי צריך לשתוק"

כיממה לאחר שפוטר מבית ההשקעות אקסלנס, מגיב הערב (ה') הכלכלן שלמה מעוז לפיטוריו בעקבות הדברים שאמר אתמול נגד "האליטה האשכנזית", כדבריו. בראיון שהעניק לתוכנית "לילה כלכלי" ששודר הלילה בערוץ 10, תקף מעוז את אקסלנס בגין ההחלטה לפטרו.

"אני לא מאמין שזה קרה לי", אמר מעוז, "זה קשה לי מאוד - אחרי שתרמתי לאקסלנס בתקופה של למעלה מעשר שנים והם עשו רווחים אדירים בזכותי. מילאתי להם אולמות, הבאתי להם לקוחות. האמנתי בחופש הדעה ובפלורליזם ושאם אנחנו חושבים לכל הכיוונים, התוצאות יותר טובות. ולפתע אני ממש מתאכזב. מחזירים אותי לעשרה במאי 1933 (שריפת הספרים בגרמניה הנאצית) וזה מאוד מדאיג ומעליב. אני בטוח שהם מצטערים על כך, ואני מקווה שהם מתחרטים על מה שהם עשו. הם היו נמהרים, הם היו בסערת רוחות. הם לא אנשים רעים, הם פשוט נבהלו".

בהתייחסות לדרך שבה נעשו פיטוריו סיפר מעוז: "אני יצאתי מהמכללה וקיבלתי טלפונים. הם בעצם איימו עליי בדבר שלא יעשה - איימו על עובד נאמן שלהם במשך שנים... אבל לא יקרה כלום, פרנסה תבוא ממקום אחר, אני לא דואג".

מעוז סיפר כי מאז פורסמו דבריו הוא זוכה לתמיכה ציבורית נרחבת: "מאתמול ועד היום קיבלתי להערכתי כ-1,200 שיחות טלפון, 500 הודעות כתובות ועוד מאות אימיילים. רובם ככולם תומכים. כולל אנשים אשכנזים. גם אנשים מזרחיים מטלפנים אבל עדיין פוחדים. הם אומרים לי: 'טוב שדיברת בשמנו ואמרת את מה שכואב לנו עשרות שנים'. מה שמדהים הוא שכולם עדיין מתחבאים".

בתשובה לשאלה האם הוא לא מתחרט על טון הדברים, השיב מעוז: "אני לא גזען. הייתי בדיון אקדמי ולא ציבורי שמטרתו ללמד את הסטודנטים. וכדי להביא את הדברים - אתה עושה אותם בצורה לפעמים חריפה. לא ידעתי שהם מצלמים. לא התכוונתי לפגוע באקסלנס. בסך הכל ניתחתי אקדמית והיסטורית", אמר מעוז.

"האם כבר אסור לומר אמת במדינה?", התרעם מעוז, "אני מצטער שלא ידעתי שהייתי צריך לשתוק.... האמת היא שלי אישית אין פצע עדתי פתוח ולא תמצאו אצלי פצעי ילדות. אני גרתי בשכונת יוקרה כשהייתי צעיר. רק אחרי שהלכתי לאוניברסיטה העברית, והייתי עם סטודנטים והבנתי את חשיבות חופש החשיבה - התחלתי לשפר העיראקית שלי ולחזור לבסיס. אבל אני מרגיש שהשיטה עצמה לא עובדת", הסביר.

בהתייחס להתבטאויותיו על בנק לאומי אמר, "נניח שהעניין האישי שלי עם בנק לאומי היה טעות - אז איך זה שבבית המשפט העליון עושים טובה כששמים עכשיו מזרחי אחד? אני חושב שזו שיטה, ואני חושב שזה מונע על ידי קליקה מסוימת, ששומרים אחד לשני. הייתי מאוד רוצה לראות כאן שיוויון עוד בתקופת חיי ואני לא רואה אותו... הכוח שלנו הוא בידע. ולעולם אי אפשר יהיה להשתיק את דעתי, לפחות עד מותי. עד אז מה שאני חושב אני אומר, אין טעם לחיי אם אני צריך לשתוק ".

"המזרחיים נובחים והשיירה עוברת"

בתשובה לשאלה האם הוא חושב שהוא לא בדירקטוריון בנק לאומי בגלל שהוא מזרחי, אמר מעוז, "יכול להיות שיש טעות סטטיסטית. אבל שנים יש שם רק סוג אחד של אוכלוסייה? בוא ניקח סטטיסטיקאי שיגיד מה הסיכוי שכמעט אין מזרחי בדירקטוריון של בנק לאומי. לא מוזר לך שגם על שטרות הכסף אין פתאום מזרחיים? הכלבים - במקרה הזה, המזרחיים - נובחים, והשיירה ממשיכה".

מעוז לא פוסל אפשרות של הצטרפות פוליטיקה, "נחשוב על זה", אמר. "לא בוער בי הפוליטיקה, בוער בי הצורך בתיקון העוולות שראיתי... מה שעשו לאתיופים (בנקודה זו פרץ מעוז בבכי) קשה לי להאמין מה שקרה שם וגם מה שעשו לפני כן לבנות המזרחיות... משרד החינוך עם הכסף שלי, עם המיסים שלי, מחזיק בתי ספר שעושים אפליה גלויה. מה יש לי עוד להוסיף? גם את זה יגידו שאני ממציא? יש בעיות בחלוקת הרכוש, יש בעיות בחלוקת הקרקע. יש בעיה בחלוקת ההשכלה. יש בעיה בחלוקת הבריאות - רק לחלק יש נגישות לבריאות. זה קשה מאוד והבעיה היא שהייתה הצלחה מסוימת לשכבה העושקת. הם הצליחו יפה מאוד בדיכוי. ואני מדבר גם על אנשים שדיברו איתי רק הבוקר - אנשים שאומרים לי: 'תבקש סליחה, תזרום, תיכנע', ואני פשוט לא מאמין שהם מבקשים ממני לעשות דבר כזה... עדיף מותי מאשר להיכנע".

דבריו של מעוז עוררו סערה שהגיעה אפילו עד לכנסת; רק היום הגיבו ח"כ מירי רגב ויו"ר העבודה שלי יחימוביץ' והביעו תמיכה במעוז, תוך שהן קובלות על "סתימת הפיות", כדבריהן, של אקסלנס.

מנכ"ל אקסלנס דוד ברוך הגיב לראשונה לפרשה ב"גלובס" והצדיק את פיטורי מעוז: "מי שלקח על עצמו את התווית של כלכלן ראשי של אחד מבית השקעות הגדולים, לא יכול להביע עמדות אישיות ובצורה לא ראויה. בגוף שעוסק בניהול כסף, יש מחויבות גם לסגנון".

עוד אמר ברוך כי "הדיון בנושאים החברתיים הוא דיון לגיטימי וחשוב בשיח הציבורי בישראל ויש זכות לכל אדם לרבות עובדי אקסלנס לדון בהם. עם זאת, עובדי גוף מוסדי מחויבים לסטנדרט של סגנון ודרך ארץ בהתבטאויותיהם באשר הן. בעלי תפקידים לא יכולים לנצל את מעמדם ותפקידם בכדי להביע השקפות אישיות בנושאים שאינם בעיסוקה של אקסלנס".

"כגוף העוסק בניהול כספי ציבור חלה עלינו החובה להימנע מכול ערוב של עמדות אישיות בסוגיות אלה ולהקפיד כי החלטותינו יעשו לפי פרמטרים מקצועיים ומבוססים בלבד. לצערי, האמירות של שלמה מעוז אתמול מצטרפות לשורה ארוכה של אמירות פוגעניות שלו בחודשים האחרונים כלפי מגזרים שונים בחברה הישראלית ובכך ניצל את תפקידו הציבורי באקסלנס בכדי להביע את דעותיו האישיות".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988