פישמן: "אטיאס משווק קרקעות בדימונה שמימונה"

פישמן: "איך מחירי הדירות יירדו ללא התחלות בנייה?" ■ קוזניצקי: "דירות צריכות לעלות 500 אלף שקל - לא מיליון; אנחנו על סף פצצה מתקתקת - הילדים גרים עם ההורים ובקרוב אולי גם הנכדים יגורו עם הסבים"

איש העסקים אליעזר פישמן מעריך שמחירי הדירות לא יירדו השנה, אלא יעלו בשיעור מתון. בפאנל "משחררים קרקעות - חונקים את האשראי" בפסגת הנדל"ן של "גלובס" אמר פישמן כי מחירי הדירות "יעלו טיפה" השנה. בפאנל השתתפו גם רועי יקיר, מנכ"ל כנף, זרוע ההשקעות של כלל ביטוח, וכן אברהם קוזניצקי, יו"ר מנרב אחזקות.

המשתתפים בפאנל נשאלו על שיווק הקרקעות של משרד השיכון, ופישמן אמר כי "אני לא רואה את השחרור הזה בתקופה הקרובה. איפה ההנחות? אני לא מבין. בנק ישראל כבר החליט שב-2012 לא תהיה ירידת מחירים וזה מאשש את ההערכות שלנו וממצב אותנו לשנה הנוכחית".

מוקדם יותר היום העריך ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, נתן זוסמן, שמחירי הדירות לא יירדו השנה, אלא יעלו בשיעור מתון. (לסיפור המלא)

אברהם קוזניצקי הוסיף כי "בכל המכרזים האחרונים הקרקעות חזרו למינהל מקרקעי ישראל ולא לקבלנים. אין יד מרכזת או איזשהו צוות מומחים שיעשו סדר והתוצאה היא בהתאם. אין לי שום עניין לקנות מאות יחידות דיור בדימונה או ירוחם".

בהתייחסו למחנק האשראי עליו מדברים הקבלנים אמר פישמן: "אין מחסור בבנקים לכסף. מאוד נוח להגיד מחנק אשראי, בנק ישראל - ולהעלות את האשראי בעוד 0.5%. אנחנו בשלב סיפורי האגדות".

רועי יקיר הוסיף כי "אני לא משוכנע שתהיה הסתערות של מוסדיים על הענף. אני לא תולה תקוות שהם גם ילוו פרויקטי נדל"ן רבים, אולי פרויקטי מגורים, אבל גם לא הרבה. יש מספר גופים כיום שיכול לקנות".

פישמן פרס את התחזית שלו לענף הנדל"ן ואמר: "שוק הדיור יקבל איזון - כלומר יבנו פחות. אני למשל מפחד לבנות בתנאים האלה. הקבלנים אחראים יותר מפעם ולכן הם לא בונים וגם ייבנו פחות. אטיאס משווק דירות בדימונה שמימונה, לא ברעננה או ת"א או ראשל"צ. "אני לא רואה בשנתיים שלוש הקרובות התקפה של בנייה בישראל - ואיך מחירי הדירות יירדו ללא התחלות בנייה?".

קוזניצקי התייחס גם למיסוי הגבוה על שוק הדיור ואמר כי "דירות צריכות לעלות 500 אלף שקל, לא מיליון או יותר. עוד 500 אלף שקל בעלות הדירה זה רק מסים למדינה, ואם המדינה תוותר על חלק מהמיסים - יהיה אפשר להשקיע יותר בבנייה". פישמן אמר כי "המדינה לא תוותר על כלום. זה כמו טרכטנברג - חוץ מהעלאת המסים שום דבר לא יצא מזה".

פישמן הוסיף כי אם לא יהיו הקלות בשוק הנדל"ן בישראל, הוא ימשיך לחפש השקעות בחו"ל: אם לא יהיו הקלות אני מחפש השקעות בחו"ל. משם נביא את הכסף חזרה הבית, נחזיר את ההלוואות למוסדיים ואז יהיה לנו שקט".

קוזניצקי סיכם כי "השוק צריך מאות אלפי יחידות דיור. אם לא נספק את זה לשוק אנחנו נראה טרגדיה כלכלית. אנחנו על סף פצצה מתקתקת - זה לא ענין לפולמוס או לשיחה, יש בעיה אמיתית - הילדים גרים עם ההורים ובקרוב אולי גם הנכדים יגורו עם הסבים".

***אליעזר פישמן הוא בעל השליטה ב"גלובס"

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988