מנכ"ל בזק אבי גבאי פורש לאחר 5 שנים בתפקיד

עזיבתו תגרור תחרות קשה על התפקיד ותיצור שינויים פרסונליים בצמרת הקבוצה ■ המועמדים להחליפו: מנכ"ל בזק בינלאומי איציק בנבנישתי, המשנה למנכ"ל בזק רן גוראון, מנכ"ל yes רון אילון ויו"ר הוט הפורשת סטלה הנדלר

אבי גבאי, מנכ"ל בזק, התפטר הבוקר (א') באופן מפתיע מתפקידו, זאת לאחר כהונה בת 6 שנים. גבאי יישאר בתפקידו חצי שנה נוספת, ולאחר מכן יפרוש לטובת אתגרים חדשים. אתמול בלילה, הזעיק גבאי את הנהלת החברה לביתו כדי להודיע על החלטתו.

המנכ"ל העוזב הסביר כי חש מיצוי וכי לאחר תקופה כה אינטנסיבית מוטב לפנות את התפקיד למנהלים חדשים שימשיכו בעשייה. גבאי מסיים קדנציה שהיא ללא ספק מהטובות ביותר, לאחר שבתקופתו רשמה בזק שיעורי רווחיות מהגבוהים ביותר במשק ובעולם כולו בחברות מתחומה.

עזיבתו יוצרת תחרות עזה היות שכל המנכ"לים בקבוצה מעוניינים להתקדם לאחר כהונה של כמה וכמה שנים בתפקידיהם. מי שצפויים להתמודד על התפקיד הם: איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי; רן גוראון, המשנה למנכ"ל; רון אילון, מנכ"ל yes שבתפקידו הקודם כיהן כמשנה למנכ"ל בזק; וסטלה הנדלר, שפרשה לאחרונה מתפקידה כיו"ר הוט. כך שיש להניח כי עזיבתו של גבאי צפויה להוביל לשינויים ארגוניים נרחבים בקבוצה (ראו ידיעה נפרדת בעמ' 4).

"אחרי למעלה מ-14 שנים בקבוצת בזק וקרוב ל-6 שנים בתפקיד המנכ"ל, אני חש שזה הזמן עבורי לעשות שינוי", מסר גבאי. "הקושי הגדול ביותר שלי בהחלטה היה המחשבה על הפרידה מהעובדים המצוינים והמחויבים של בזק. יחד עשינו שינוי גדול, לטובת בעלי המניות, הלקוחות והעובדים. אלו היו שנים נהדרות, מלאות פעילות ועמוסות בעשייה אמיתית. בזק של היום היא חברה חזקה עם תשתיות מצוינות, הערכה גבוהה של הלקוחות, הנהלה מנצחת, תרבות ארגונית מצוינת ועובדים המהווים גאווה של ממש".

שאול אלוביץ', בעל השליטה ויו"ר דירקטוריון החברה, מסר כי "אבי הוא ללא ספק מנהל בעל יכולות ניהול נדירות. אבי ניהל את בזק בתקופה מורכבת ומאתגרת מאין כמוה, והוביל לביצועים תפעוליים ופיננסיים שאין שני להם בחברות טלקום בארץ ובעולם. אבי מותיר אחריו חברה במצב מצוין, כזאת המשקיעה בעתידה עבור לקוחותיה, מתוך תפיסת מובילות ארוכת טווח".

הון כולל בשווי מינימלי של 52 מיליון שקל

"הכי טוב בבית", אומרת הסיסמה של בזק, מונופול התקשורת המקומי, ובכן, במקרה של אבי גבאי, מנכ"ל בזק הפורש, זה לא בבית אלא בבזק. גבאי (או-טו-טו בן 46), עשה לא מעט לביתו במהלך שנות עבודתו בבזק, החל מתפקידו כסמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה, דרך תפקידו כמנכ"ל החברה-הבת, בזק בינלאומי, וכלה בתפקידו האחרון, מנכ"ל בזק.

לפי בדיקת "גלובס", גבאי צבר במהלך השנים שכיהן כמנכ"ל בזק (2007 עד כה), הון כולל בשווי מינימלי של 52 מיליון שקל (ברוטו, לפני מס) - הון די מכובד עבור תקופה של חמש שנים.

הון זה מורכב משכר ובונוסים (רק מרכיבי מזומן) בשווי כולל של 24.1 מיליון שקל, ואינו כולל את עלויות שכרו של גבאי ב-2012-2013 ואת פיצויי הפרישה שאולי יקבל. לפי הסכם ההעסקה שנחתם עמו עם כניסתו לתפקיד המנכ"ל, גבאי מקבל משכורת חודשית (ברוטו) של 175 אלף שקל (2.1 מיליון שקל בשנה), וכן בונוס שנתי בשיעור של עד 100% משכרו השנתי ברוטו בגין עמידה ביעדים השנתיים. מבדיקת "גלובס" עולה, כי גבאי קיבל מדי שנה כמעט את מלוא הבונוס המקסימלי שנקבע לו, וב-2010 אף קיבל מענק שימור בשווי של 1.4 מיליון שקל.

שתי חבילות של אופציות

בדומה למנכ"לים אחרים, גבאי חייב חלק מהונו למרכיב ההוני בחבילת התגמולים שלו, דהיינו אופציות למניות בזק. במהלך שנות כהונתו כמנכ"ל, קיבל שתי חבילות של אופציות. את הראשונה (של אופציות רגילות), שניתנה לו במהלך 2008, מימש במלואה למניות רגילות, את חלקן מכר בבורסה, והרווח הכולל שנוצר לו מהן עומד על לפחות 12 מיליון שקל.

מהשנייה, לעומת זאת, לא זכה להרוויח. לקראת סוף 2010, הקצתה לו בזק חבילה של 3 מיליון אופציות "פאנטום" לפי מחיר מימוש (בנטרול דיבידנד) של 10.206 שקל. אופציות "פאנטום" הן אופציות שעם המרתן, המנהל מקבל תמורתן מניות ששווין שווה ערך להטבה הגלומה בהפרש בין מחיר המניה בבורסה ברגע ההמרה לבין מחיר המימוש שנקבע בגינן. מכיוון שמניית בזק ראתה רק את הדרך מטה ממועד ההקצאה של אופציות אלו, הן נותרו הרחק "מחוץ לכסף".

בזק, נזכיר, איבדה במהלך תקופה זו כמחצית משוויה, בין היתר על רקע הרפורמה בשוק הסלולר שהשפיעה על תוצאות החברה-הבת, פלאפון. החברה נסחרת כרגע לפי מחיר מניה של 4.25 שקל המשקף שווי חברה של 11.6 מיליארד שקל.

ההון של גבאי
 ההון של גבאי

המספרים של בזק
 המספרים של בזק

קרב הירושה החל: מי לוטש עיניים לכיסא המנכ"ל

עזיבתו של אבי גבאי את בזק, כשבועיים בלבד לאחר שסטלה הנדלר הודיעה על פרישתה מהוט ובמקביל למשבר בקבוצת פלאפון שהסתיים בכניעתה של ההנהלה להקמת ועד עובדים יציג שנתמך על ידי ההסתדרות - חשפו את הכוחות שיובילו ל"כיסאות מוזיקליים" בקבוצת התקשורת בשנה הקרובה.

למזלו של שאול אלוביץ', בעל השליטה, בבזק יש שורה של מנהלים בכירים שהם בבחינת סוסים דוהרים שעשויים להוות מחליף ראוי לגבאי. התלכיד המיוחד שהצליח המנכ"ל הפורש ליצור בהנהלת החברה היה אחד המפתחות העיקריים להצלחה, וכל החלטה על זהות המחליף עשויה ליצור גלי הדף שישפיעו על כל הארגון.

מנכ"ל חדש נוהג לרוב להביא עמו הנהלה חדשה, מה שעלול להוביל לשינויים פרסונליים לא רק בבזק, אלא גם בחברות-הבנות. לכן, יש חשיבות בהמשכיות, בכך שהמנכ"ל הבא יבוא מתוך שורות הארגון. אלוביץ' יצטרך לתת משקל גם להיבט הזה.

המועמדים המובילים לרשת את מקומו של גבאי הם: רון אילון, מנכ"ל yes; איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי; רן גוראון, המשנה למנכ"ל בזק; וסטלה הנדלר, יו"ר דירקטוריון הוט, שהודיעה כאמור לאחרונה על פרישתה מתפקידה. בצד יש גם את גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, שההערכות בענף מדברות על כך שגם הוא מיצה את תפקידו וכי בכוונתו לעזוב בעתיד הקרוב.

בפאזל המתרקם, רון אילון נמצא בפוזיציה חזקה מאוד מבחינת היכולות והניסיון שלו. בעבר, שימש כמשנה למנכ"ל בזק ומזה כ-8 שנים הוא מכהן בהצלחה רבה בתפקיד מנכ"ל yes.

גם סטלה הנדלר, נחשבת למקורבת לאלוביץ' ואף עשויה לקבל בעתיד תפקיד בקבוצה. עם זאת, נראה כי הדיון לגביה מעט מוקדם שכן היא עדיין לא סיימה את תפקידה בהוט וניגוד העניינים שלה זועק לשמיים. בנוסף, לא ברור אם יש לה סעיף צינון ומה הוא אומר, אבל קשה להבין איך ניתן לעשות הצרחה כזו. זה כמו שאבי גבאי יעבור בעוד חצי שנה להוט.

מתמודד נוסף על תפקידו של גבאי הוא המשנה למנכ"ל, רן גוראון, שקיבל הבטחה כי יתקדם ברגע שהדבר יתאפשר. אם לא יקבל את תפקיד המנכ"ל הפעם, הוא ייאלץ להחליט מה הלאה מבחינתו.

גם איציק בנבנישתי, שעשה קדנציה מדהימה בבזק בינלאומי, נחשב למתמודד חזק. בתקופתו, הגיעה החברה להישגים מדהימים עם הכבל התת-ימי החדש ועם דומיננטיות בשוק העסקי. אם וכאשר יתרחש מיזוג בין בזק לבזק בינלאומי, ההיכרות של בנבנישתי עם עולם האינטרנט והתשתיות מעניקה לו יתרון חשוב.

בנוסף נזכיר גם את המנכ"לים של אלוביץ' ביורוקום, הזרוע השנייה שלו בעולם המסחר, שלוטשים עיניים לתפקידים בכירים בקבוצה. כך, מוטי אלמליח, מנכ"ל יורוקום דיגיטל, ואילן גרינבוים, מנכ"ל יורוקום-נוקיה, שרק מחפשים להתקדם.

בתוך כל הקלחת הזאת צריך לקחת בחשבון גם את השינויים הרגולטוריים שצפויים בקבוצה, אם וכאשר יקום שוק סיטונאי חדש שיבטל את ההפרדה המבנית בבזק. המשמעות של המהלך היא שבזק בינלאומי תתמזג לתוך בזק, וכך גם yes - ואלוביץ' ייאלץ להתמודד עם לא מעט בעיות פרסונליות בקבוצה. אז, יצטרך גם להבין שהגיע הזמן לשנות את תדמית הסבא החביב ולהפוך להיות מעורב יותר בעיצוב ההנהלה החדשה בקבוצה, הנהלה שמונתה תחת הבעלים הקודמים. את ההכרעות, יקבל ודאי בעזרת בנו אור אלוביץ'.

הכוורת של שאול אלוביץ'
 הכוורת של שאול אלוביץ'