יו"ר ועד עובדי חברת החשמל: "נוציא לפקידי המדינה שתי עיניים"

יו"ר הוועד מיקו צרפתי: "כדי להעלות את תעריפי החשמל רוצים לקחת את כספי הפנסיה שלנו. אני אומר למנהלים – אל תגעו לנו בקרן הפנסיה" ■ "מבחינתנו אין רפורמה. מדובר בתירוץ להעברת כסף לטייקונים"

"לא תהיה רפורמה בחברת החשמל. הפגיעה בכספי הפנסיה היא חציית נקודת האל-חזור", כך אמר היום יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי, בתגובה להחלטת דירקטוריון חברת החשמל להורות להנהלה לרוקן את קרן הנאמנות המיוחדת להבטחת הטבות שכר לגמלאי החברה.

צרפתי קרא לחברי הדירקטוריון להתפטר בעקבות ההחלטה משום שפעלו בניגוד למצפונם, לטענתו תחת מסע הפחדות מצד המדינה. "אם חברת החשמל תציין בדוחות הכספיים שלה שהיא מפרסמת בסוף השבוע שהיא קרובה לרפורמה זה יהיה שקר". ועד העובדים כבר הכריז על סכסוך עבודה בעקבות מהלכי החברה והבוקר נכנסו עשרות עובדים בהנהגת צרפתי לישיבת הדירקטוריון על מנת להציג את גרסתם בפני חברי הדירקטוריון.

"מסיתים את הציבור"

דירקטוריון חברת החשמל החליט היום להורות להנהלת החברה לפתוח בהליכים לקראת משיכת יתרת הכספים המופקדת בחשבון הנאמנות המשותף לחברה ולוועד העובדים. מדובר בסכום של כ-1.3 מיליארד שקל שהחברה הפקידה בחשבון להבטחת תשלום הטבות השכר שהעובדים אמורים לקבל לאחר צאתם לגמלאות, ובהן חשמל חינם ושי לחג גם במקרה שבו החברה תפשוט רגל. באוצר הביעו היום קורת רוח בעקבות ההחלטה ואמרו כי הם מצפים מהנהלת החברה לפעול בנחישות למימושה.

ההחלטה התקבלה בעקבות החלטת צוות הרגולטורים המפקחים על עבודת חברת החשמל, שאותו מרכזת רשות החברות הממשלתיות. צרפתי אמר ל"גלובס" בעקבות ההחלטה: "התמונה ברורה. המדינה לא רוצה שום הסדר. היא מעדיפה להסית את הציבור וזה קל מאוד כי הציבור עובר כל הזמן שטיפת מוח נגד חברת החשמל. קח את שר האוצר החדש. עוד לפני שהוא בכלל מבין מי נגד מי הוא כבר יוצא בהכרזות נגד עובדי החברה והחשמל חינם. לעשות קישור בין קרן הפנסיה לבין העלאת תעריפי החשמל זה גימיק. אתם רוצים להביא לקריסת החברה - תפדל. רק אל תספרו שבגללנו מעלים את התעריפים. אין קשר בין הדברים".

צרפתי הוסיף כי להערכתו החברה תגיע לקריסה פיננסית והתהליך יואץ עם כניסתם של יצרני החשמל הפרטיים, שכבר העבירו אליהם את הלקוחות הגדולים של החברה. "אני לא מוכן שייקחו לי את הפנסיה כי אם מחר חברת החשמל קורסת גורל עובדי חברת החשמל יהיה כגורל עובדי 'מעריב', ואני לא מוכן לקבל על זה אחריות. אתמול קראתי בעיתון שאצל בכירי האוצר כל השכר הוא פנסיוני. למה שלא כל העובדים יקבלו את זה? מנכ"ל חברת חשמל סיפר לכולם שאוטוטו יש הסכם והרפורמה נחתמת זה שקר וכזב. אין שום רפורמה. לא תהיה רפורמה אם לוקחים לנו את כספי הפנסיה. ההנהלה יודעת שאנחנו צודקים אבל שני פקידים שיושבים בדירקטוריון מפחידים אותה. הם מקבלים החלטות בניגוד למצפון שלהם. לדעתי כולם צריכים לשים את המפתח ולהתפטר כפי שעשה חבר הדירקטוריון אברהם נתן".

באוצר הביעו קורת רוח מהחלטת דירקטוריון חברת החשמל. גורמים באוצר אמרו ל"גלובס" כי כעת מצפים מהנהלת החברה לפעול בנחישות ליישום ההחלטה. יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון טל התייחס בפתח הישיבה לנושא החשבון ואמר כי "החברה נשענת על עובדים מצוינים ומסורים שנותנים את נשמתם, אנו נעשה כל שביכולתנו למענם ולמען החברה". מנכ"ל החברה אלי גליקמן אמר כי ישנם גורמים שרוצים לחבל ברפורמה, אך הבעיות יבואו על פתרונן בשיחות ובבית הדין ולא במלחמות. "אני מציע לחכות להחלטת בית המשפט", אמר גליקמן.

בוועד בטוחים: בית המשפט לטובתנו

בוועד עובדי חברת החשמל הביעו היום ביטחון בכך שביהמ"ש ידחה את בקשת החברה למשוך את הכספים שהופקדו בחשבון הנאמנות המשותף לעובדים ולחברה. בוועד טוענים שהעברת הכספים נעשתה בהתאם להסכם הקיבוצי ולפי הנחיות אגף שוק ההון באוצר וכי עמדתם אף נתמכת על ידי חוו"ד משפטית שהוגשה לאחרונה להנהלת החברה ע"י עו"ד שוקי חורש ממשרד ש. הורביץ.

בשנת 2000 פתחה חברת החשמל חשבון נאמנות שבו הופקדו כספים לטובת הפנסיה של עובדי החברה. כספי החשבון היו אמורים לעבור לקרן הפנסיה (כפ"י) שהוקמה ב-2005, אך בהתאם להנחיות אגף שוק ההון באוצר הועברו לכפ"י (כיום קרן אינפיניטי) רק הכספים שהופקדו עבור המרכיב הקצבתי בפנסיה. בחשבון הנאמנות נותרו הכספים שהופקדו עבור המרכיב הלא קצבתי בפנסיות של גמלאי החברה שבו כלולות הטבות שכר שונות ובהן מענק פרישה מענק בגין אי ניצול ימי מחלה, וכן גילומי מס עבור חשמל חינם ושי לחג. ב-2011 הגיעה יתרת הכספים בחשבון הנאמנות ל-2.1 מיליארד שקל.

לפני שלוש שנים הסכים הוועד להסדר עם ההנהלה שאפשר להנהלה למשוך רכיב אחד מתוך החשבון, בהיקף של כ-600 מיליון שקל תמורת קבלת הכרה בשאר הרכיבים. ההנהלה התחייבה לקבל את אישור רשות החברות הממשלתיות להסדר אך הרשות עיכבה את תשובתה. התשובה הגיעה לבסוף בדמות החלטת צוות הרגולטורים, המאגד את כל הגופים המפקחים על פעולת חברת החשמל. הצוות החליט להורות לחברה למשוך את מלוא כספי הקרן.

בינתיים ניצלה ההנהלה את הסיכום עם הוועד ומשכה את 600 מיליון השקלים על מנת להשתמש בכסף לרכישת דלק לייצור חשמל. הוועד התנגד למשיכת הכספים ואף הכריז סכסוך עבודה, אך קיבל לבסוף את המלצת בית המשפט לאפשר את המשיכה תמורת התחייבות של ההנהלה לחזור לבית המשפט אם תרצה למשוך את יתר הכספים.

באוקטובר האחרון פרסם מבקר המדינה דוח ביקורת חריף וקבע כי על הנהלת החברה לפעול לריקון כספי חשבון הנאמנות. המבקר קבע כי התשלומים שהופקדו בחשבון היו מיותרים ובבחינת כפל הטבות וכי העברת התשלומים פגעה בתזרים המזומנים של החברה והגבירה את הצורך לגייס הון. בנוסף מתח המבקר ביקורת על הנהלת החברה וקבע כי המנכ"ל היה צריך לקבל אישור להפקדת הכספים מהדירקטוריון וכן מרשות החברות והממונה על השכר באוצר.

חשבון הנאמנות של עובדי חברת החשמל
 חשבון הנאמנות של עובדי חברת החשמל

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988