קרן המטבע חתכה תחזית הצמיחה העולמית ל-3.3% ב-2013

בדוח הקודם שפרסמה קרן המטבע העולמית בינואר, תחזית הצמיחה לכלכלה הגלובלית עמדה על 3.5% ב-2013 ■ כלכלני קרן המטבע דחקו בקובעי המדיניות של אירופה לנקוט במדיניות מוניטרית אגרסיבית יותר

למרות הדוחות הכספיים המוצלחים והשיפור בנתונים הכלכליים, קרן המטבע החליטה לחתוך את תחזית הצמיחה של הכלכלה הגלובלית, בשל משבר החוב האירופי שמעיק על הכלכלה העולמית ומונע ממנה לצמוח בקצב גבוה יותר.

לפי התחזית החדשה של קרן המטבע העולמית (IMF) הכלכלה הגלובלית תצמח בקצב של 3.3% השנה, פחות מהדוח הקודם שפרסמה קרו המטבע בינואר, בו התחזית שלה עמדה על קצב צמיחה של 3.5% ב-2013, לאחר שהכלכלה העולמית התרחבה ב-3.2% ב-2012.

כלכלני קרן המטבע צופים כי כלכלת גוש האירו תתכווץ ב-0.3%, גבוה יותר מהתחזית הקודמת אז הם צפו התכווצות של 0.2%, כאשר הפעם גם צרפת תצטרף לאיטליה וספרד ותרשום מיתון כלכלי.

למרות השיפור בנתונים הכלכליים של ארה"ב, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה שלה ב-0.2% ל-1.9% בלבד ב-2013. גם תחזית הצמיחה של סין נחתכה ל-8% לעומת התחזית הקודמת שעמדה על 8.1%.

"האתגר המרכזי הוא עדיין אירופה", אומר אוליבר בלנצ'רד, הכלכלן הראשי של קרן המטבע. "אירופה צריכה לעשות את כל מה שהיא יכולה כדי לחזק את הביקושים בסקטור הפרטי. כלומר, עליה לנקוט במדיניות מוניטרית אגרסיבית יותר כדי לחזק את המערכת הפיננסית".

בעוד שהבנקים המרכזיים ביפן ובארה"ב נקטו במדיניות שנויה במחלוקת כגון רכישת האג"ח, שמטרתה לעורר את הביקושים ולהמריץ את הכלכלה, הלחץ על המוסדות הפיננסים באירופה לנקוט במדיניות אגרסיבית יותר גובר. לפי הדוח שפרסמה קרן המטבע בראש רשימת המדינות שמובילות את ההתאוששות הגלובלית נמצאות סין ומדינות השווקים המתעוררים, ואחריהן גם ארה"ב.

צרו איתנו קשר *5988