לכם אין הטבות: סל מוצרים בישראל יקר פי 2 מאשר בגרמניה

בן שגב: "אני משלם 2,500 שקל בחודש על דירת 3.5 חדרים עם מחסן וגינה - כולל מים; 400 שקל בחודש על קניית מזון בסופר - ואני מבשל כל יום"

סטטוס שפרסם בפייסבוק בן שגב, ישראלי המתגורר בגרמניה, בימים האחרונים, מציף שוב את בעיית יוקר המחיה בישראל.

בסטטוס, שזכה כבר לאלפי שיתופים, לייקים ותגובות, מתאר שגב כמה זול עבורו לחיות בגרמניה הן מבחינת דיור והן מבחינת קניות בסופר, וטוען כי כל השוואה לישראל "מרתיחה" אותו.

הישראלי שעזב לבולגריה - וממלא את המקרר בירקות ב-8 שקלים

שגב אפילו פרסם רשימת קניות שערך אשר עלתה לו פחות מ-23 אירו, רשימה שבישראל הייתה עולה הרבה יותר. הוא אפילו מפרסם את החשבונית כהוכחה.

את הקניות הוא ערך ברשת ALDI, המוכרת מאוד באירופה, ולה סניפים גם מחוץ לגרמניה. מדובר ברשת דיסקאונט המתבססת על מותגים פרטיים בלבד.

וכך כותב שגב בפייסבוק:

"כל מי שמכיר אותי יודע שאני ישראלי המתגורר בגרמניה עם בן זוגי מזה שנה. לגור בגרמניה זה לא רע בכלל. אז נכון שהייתי צריך ללמוד את השפה, נכון שאני רחוק מהחברים ומהמשפחה, נכון שזו ארץ זרה, ואני אדם זר בה. אבל לא חסרים יתרונות: נופים יפים, אוכל טעים, נגישות לארצות אחרות באירופה ללא צורך בטיסה, פארקים, לונה פארקים, יערות, נהרות, מערות ועוד ועוד.

"אבל יש גם פן כלכלי ששם את גרמניה הרבה מעל לארץ ישראל שלנו: הלימודים באוניברסיטאות (ברוב חלקי גרמניה) מסובסדים על-ידי המדינה והם חינם אין-כסף! כן, כן, שמעתם נכון. אפילו אני, בתור סטודנט זר, לא משלם שקל (או יותר נכון, יורו) על הלימודים! תואר ראשון, שני, דוקטור, פרופסור: הכל!

"דמי השכירות (והקנייה) של הדירות זולים מאוד. אני ובן זוגי גרים באזור מרכזי של העיר, בדירת 3.5 חדרים, 64 מ"ר, כולל מחסן תת-קרקעי וגינה, תחבורה ציבורית טובה ופארק גדול ליד הבית ואנחנו משלמים פחות מ-2,500 שקל (480 יורו) לחודש כולל מים, פינוי זבל, ועד בית בקיצור הכל חוץ מחשמל וגז.

"המוצרים בחנויות ככלל, ובפרט מוצרי מזון, זולים בצורה כל כך משמעותית מהמחירים בישראל. למעשה, המוצרים זולים כל כך, שאני ובן זוגי ביחד (!!) משלמים בסביבות ה-80 יורו (400 שקל) לחודש לאוכל. למרות שאנחנו סטודנטים, אני מבשל בכל יום.

"כמובן שכל הנקודות כשמשווים אותן לישראל מרתיחות, משגעות את הדעת. אבל רציתי דווקא לדבר על הנקודה האחרונה מחיר מוצרי המזון בישראל בהשוואה למחירים בגרמניה. מזון הוא כמובן דבר שכל אדם זקוק לו, הוא דבר בסיסי והכרחי.

"אני לא יודע בדיוק כמה אוכל לאדם לחודש עולה בממוצע בישראל, אבל אני יודע שלפחות פי שניים ממה שאותה כמות אוכל הייתה עולה בגרמניה. בכל שבוע שבוע וחצי אני עורך קנייה בסופר הקרוב. קנייה שמשתנה כמובן משבוע לשבוע, אבל נשארת פחות או יותר תמיד על אותו הסכום. היום ערכתי קנייה כזאת, ואני מצרף תמונה עם הקבלה.

"הנה פירוט של המוצרים שקניתי: 1 ק"ג גזר, 1 ק"ג שעועית ירוקה קפואה, קרטון חלב, קפה, ריבת תותים, שקית מקרוני, קטשופ, אפונה וגזר שימורים, פטריות שמפיניון שימורים, שעועית מבושלת שימורים, יוגורט טבעי גדול, 450 גרם שניצלוני דגים, 500 גרם דובדבנים, 500 גרם תותים, חבילה של 12 מיני חטיפי טוויקס, מלפפון, רסק עגבניות, 4 טושים (מרקרים), 1.5 ק"ג עגבניות, תפוצ'יפס, 4 עטים שחורים, 1 ק"ג בננות, חסה, 2 פודינג בגביע, יוגורט תות, קרטון 8 ביצים, כיכר לחם מלא.

"רוצים לנחש כמה שילמתי? מחיר הקנייה עמד על 22.79 יורו, כלומר 107 שקל. כמה הקנייה הזו הייתה עולה בישראל? פי שניים? פי שלושה? עד כמה הישראלי המצוי יכול להיות פראייר? הסופרים בישראל עושקים אתכם, המחירים מופקעים. מרוקנים לכם את הכיסים! הפגנות, שביתות, החרמות.

"עשו משהו! מזעזע אותי לראות את ההבדלים האלה, פשוט לא ייתכן ועצוב".

קניות בגרמניה / צילום: בן שגב
 קניות בגרמניה / צילום: בן שגב

מחיר סל דומה בישראל - 217.45 שקל בממוצע

בדיקה שערך עבור "גלובס" האתר מיי סופרמרקט העלתה כי סל מוצרים דומה יעלה בישראל 217.45 שקל, למרות שמדובר בסל שאינו כולל חצי ק"ג דובדבנים, חצי ק"ג תותים 4 טושים (מרקרים) ו-4 עטים שחורים. יש לציין כי נלקחו מוצרים הקרובים ככל האפשר לסל בגרמניה.

‏בדיקת האתר התבססה על המחיר הממוצע שהתקבל ברשתות שופרסל, מגה, רמי לוי ויינות ביתן באינטרנט. ‏המוצרים שנבדקו הם: ‏1 ק"ג גזר‏ - 4.74 שקלים; שעועית ירוקה חתוכה סנפרוסט (800 גרם) ‏- ‎16.37‎ שקל; חלב 3% תנובה (1 ליטר)‏ - ‎6.46‎ שקלים; קפה נמס עלית (200 גרם)‏ - ‎19.24‎ שקל; קונפיטורה תות יד מרדכי (340 גרם)‏ - ‎14.74‎ שקל; ספגטי אסם (500 גרם)‏ - ‎4.61‎ שקלים; קטשופ אסם (750 גרם) ‏- ‎10.87‎ שקל; אפונה וגזר (מותג פרטי, 550 גרם)‏ - ‎6.05‎ שקלים; פטריות שמפיניון חתוכות (מותג פרטי, 400 גרם)‏ - ‎4.63‎ שקלים; שימורי שעועית ברסק עגבניות (570 גרם)‏ - ‎5.86‎ שקלים; יוגורט ביו טבעי דנונה 3% (2 יח' של 200 גרם)‏ - ‎7.06‎ שקלים; אצבעות דג מצופות דלידג (700 גרם)‏ - ‎24.17‎ שקל; טוויקס (10 יח', 180 גרם)‏ - ‎20.30‎ שקל; מלפפון (500 גרם)‏ - ‎2.25‎ שקלים; רסק עגבניות (2 יחידות של 260 גרם)‏ - ‎7.42‎ שקלים; עגבניות (1.5 ק"ג)‏ - ‎6.73‎ שקלים; תפוצ'יפס (50 גרם)‏ - ‎3.23‎ שקלים; בננה (1 ק"ג)‏ - ‎8.66‎ שקלים; חסה (יחידה)‏ - ‎3.99‎ שקלים; פודינג אינסטנט (2 יחידות של 80 גרם)‏ - ‎11.11‎ שקל; יוגורט דנונה ביו תות (150 גרם)‏ - ‎4.65‎ שקלים; קרטון (12 ביצים)‏ - ‎11.98‎ שקל; לחם 100% קמח מלא אנג'ל (750 גרם)‏ - ‎12.37‎ שקל; סה"כ - ‎217.45‎ שקל

צרו איתנו קשר *5988