הסדר טיעון: איש הכספים של חפציבה הודה בסיוע לגניבה

עדיה בן-משה הודה בסיוע לגניבה בידי מורשה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה על חוק ניירות ערך ■ המדינה תבקש לגזור עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי

עדיה בן-משה, ששימש כאיש הכספים בקבוצת חברות הבנייה חפציבה, שהיו בשליטתו ובניהולו של בועז יונה, הודה היום (ב') בבית המשפט המחוזי בירושלים בעובדות כתב אישום מתוקן שהוגש נגדו, במסגרת הסדר טיעון שעליו חתם.

בן-משה הודה בעבירות של סיוע לגניבה בידי מורשה, בשתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ובעבירה על חוק ניירות ערך. השופט אהרן פרקש קבע כי הטיעונים לעונש ולעניין ההרשעה יישמעו ב-13 באוקטובר.

בן-משה הודה כי סייע לאחרים לשלוח יד במאות מיליוני שקלים מכספי רוכשי הדירות של חפציבה. בנוסף, הוא הודה כי בעת ששימש דירקטור בחברה-הבת הציבורית חפציבה חופים, הוא פעל להסוואת גניבת כ-48 מיליון שקל בידי בועז יונה ומנהל נוסף מהחברה, באמצעות הסתרת פרטים מהותיים בדוחותיה.

כתב האישום מתאר כיצד הופקדו כ-300 מיליון שקל ששילמו רוכשי הדירות בחשבונות בנק שאינם חשבונות הליווי של הפרויקטים. חלק מהמנהלים, ובהם בן-משה, פעלו להסתרת כספי הגניבה, תוך הפקת דוחות כוזבים לבנקים ולגורמים המפקחים.

במסגרת ההסדר תבקש המדינה לגזור על בן-משה 10 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי, וזאת מתוך התחשבות בנסיבותיו האישיות החריגות, והגם שעונש זה אינו משקף את חומרת העבירות ואת רמת הענישה הנוהגת בהן.

קבוצת חפציבה הייתה במשך שנים אחד הגורמים הקבלניים הגדולים והמוכרים בישראל. הקבוצה כללה מספר חברות פרטיות וציבוריות שעסקו בייזום ובבניית פרויקטים למגורים ולמסחר. ב-2007 קרסה הקבוצה בעקבות מעילה של כ-118 מיליון שקל שביצעו חלק מבכיריה, ובראשם המנכ"ל ואחד מבעלי השליטה, בועז יונה, שנידון ל-7 שנות מאסר.

לפני כשנתיים הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, יחד עם פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), כתב אישום נגד 8 עובדים בחברה, ובהם בן-משה, שהיה חלק מהנהלת הקבוצה ואחראי במסגרת תפקידו להיבט הפיננסי של חלק מהפרויקטים, בעיקר בכל הקשור להתנהלות מול הבנקים המממנים אותם. בן-משה אף שימש כדירקטור בחברת חפציבה חופים.

במקביל, נשמעו היום בבית המשפט טיעונים לעונש בעניינן של דליה מזרחי, עובדת מחלקת המכירות בחפציבה, ושל חני דוד, עובדת מחלקת הגבייה בחברה, שנקבע כי ביצעו עבירות של סיוע לקבלת דבר במירמה. הפרקליטות ביקשה לגזור עליהן 3 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות.

צרו איתנו קשר *5988