הרצת מניות מנופים: יוגש כתב אישום נגד ג'קי בן-זקן

כתבי אישום יוגשו ככל הנראה גם נגד הפיננסייר איתן אלדר ונגד פעיל שוק ההון צביקה קולנברנר ■ בפרקליטות טוענים כי חומר הראיות מוצק דיו כדי להאשים את השלושה בהרצת מניות מנופים בדצמבר 2010 כדי להיכנס למדד ת"א 100

מסתמן: הפרקליטות תגיש היום (א') או מחר כתב אישום נגד איש העסקים ג'קי בן-זקן בפרשת הרצת המניות בחברת מנופים פיננסיים.

כתבי אישום יוגשו כנראה גם נגד הפיננסייר איתן אלדר, מבעלי השליטה בגיבור ספורט, ונגד פעיל שוק ההון צביקה קולנברנר, שותפיו של בן-זקן לתרמית לכאורה.

ל"גלובס" נודע כי לאחר בחינה של חומרי החקירה שהועברו אליה מרשות ניירות ערך במארס 2012, הגיעה לאחרונה פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) לידי מסקנה כי חומר הראיות מוצק דיו כדי להאשים את בן-זקן, אלדר וקולנברנר כי הם הריצו את מניות חברת מנופים פיננסיים לישראל (מפל) בדצמבר 2010. זאת, כדי לעמוד בתנאי הסף לכניסת מניית מנופים למדד תל-אביב 100.

ויתרו על השימוע

מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) נמסר בתגובה כי "כל זמן שלא הוגש כתב אישום לבית המשפט, אין הפרקליטות נוהגת להתייחס אליו, ואין בכך לאשר או להכחיש דבר".

לפני כחצי שנה זימנה הפרקליטות את בן-זקן ואלדר לשימועים בפניה בפרשה והמליצה להעמידם לדין בכפוף לשימוע. ואולם, השניים לא מיצו לבסוף את זכותם לשימועים.

בן-זקן ויתר על זכות השימוע לאחר שבפרקליטות סירבו לבקשת פרקליטיו, עורכי הדין נבות תל-צור וירון ליפשס ממשרד רם כספי ושות', לדחות את מועד השימוע שנקבע לו, בטענה כי דרוש לו זמן נוסף להתכונן אליו.

אלדר מצדו ביקש, באמצעות עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, לקבל לידיו חוות-דעת של מומחה שתומכת בטענות הפרקליטות נגדו לצורך ניהול השימוע, ואף עתר לבג"ץ בבקשה לחייב את הפרקליטות להעביר את חוות-הדעת לידיו. אלדר טען כי חוות-דעת מסוג זה היא בליבת חומר החקירה הדרוש כדי להתכונן לשימוע.

ואולם, בתחילת החודש, דחו שופטי בית המשפט העליון את עתירתו וקבעו כי חוות-דעת של מומחה מתחום שוק ההון אינה ראיה מרכזית להוכחת עבירה של השפעה בתרמית על שער נייר ערך, ולכן אינה מעיקרי חומר החקירה. לאור דחיית העתירה, גם אלדר לא ניגש לשימוע.

במכתב הזימון לשימוע פירטה הפרקליטות את האישומים והטענות נגד בן-זקן, אלדר וקולנברנר שצפויים להופיע בכתבי האישום. לפי הפרקליטות, במהלך 2010 פעלו בן-זקן ונושאי משרה נוספים בחברת מנופים הציבורית, כדי שמניית החברה תעמוד בתנאי הסף שקבעה הבורסה לצורך כניסה למדד תל-אביב 100, בין היתר ביחס לאחוז החזקות הציבור במניה וביחס לשווי שוק ממוצע במועד הקובע לעדכון המאגר.

לטענת הפרקליטות, "בסמוך ל-15 בנובמבר 2010 קשרו בן-זקן ואלדר קשר להשפיע במירמה על שער מניית מנופים בדרך של רכישת מניות מנופים במהלך המסחר בבורסה, במטרה להביא לכך שמניית מנופים תעמוד בתנאי הכניסה למדד תל-אביב 100 במועד הקובע לעדכון המדד, קרי 30 בנובמבר 2010".

לדברי הפרקליטות, במסגרת הקשר היה אלדר אחראי על הביצוע בפועל של התוכנית המירמתית להעלאת שער המניה על-ידי רכישת מניות מנופים פיננסיים במסחר בבורסה, ובן-זקן היה אמון על מציאת מימון התוכנית.

"אלדר מסר לבן-זקן את הערכתו ביחס לסכום הכסף שיידרש לצורך מימון התוכנית המירמתית להעלאת השער, ובן-זקן פעל לאיתור משקיע שירכוש את מניות מנופים במהלך תקופת הפעילות, ובכך יספק לאלדר מימון להמשך פעילותו", נטען.

הפרקליטות מוסיפה וטוענת כי "על בסיס הסכמותיו של בן-זקן עם אלדר, קשר אלדר עם קולנברנר לפעול בצוותא במסחר בבורסה לרכישת מניות מנופים על מנת להעלות את שער המניה. אלדר מסר לקולנברנר פרטים אודות מעורבות בן-זקן בתוכנית".

רכישה של 17 מיליון מניות

בהמשך, טוענת הפרקליטות, ביצעו אלדר וקולנברנר פעילות שהביאה לעליית שער המניה. אלדר, לפי הרשות, הזרים ביקושים אדירים למניית מנופים בסינכרון עם קולנברנר. כך, לפי החשד, חלק מהוראות הרכישה של אלדר הועברו לקראת תום יום המסחר והתבצעו מול הוראות מכירה שהעביר קולנברנר, ומול הוראות מכירה שהעביר אלדר בעצמו מחשבונות אחרים, שבהם הוא מיופה-כוח.

שער מניית מנופים, טוענים ברשות, עלה במהלך התקופה הזאת ב-5%, והיא קיבלה את כרטיס הכניסה המיוחל לרשימת תל-אביב 100.

במכתב הזימון לשימוע פירטה הפרקליטות כי בין 18 בנובמבר 2010 ל-30 בנובמבר רכש אלדר בבורסה 17 מיליון מניות מנופים במסגרת התוכנית המירמתית להעלאת השער. עוד נטען כי לאחר מכן מכר אלדר בעסקאות מחוץ לבורסה כחלק מהתכנית המרמתית כ-15.6 מיליון מניות. לפי טענת הפרקליטות, המניות שרכש אלדר נמכרו בעסקות מחוץ לבורסה לאיש עסקים רוסי ממוצא גרוזיני, טימור בן-יהודה, ולעו"ד צבי לברון.

באוגוסט 2012 נפרד בן-זקן מאחזקותיו בחברת מנופים פיננסיים, איתה היה מזוהה. בן-זקן מכר את מניותיו בחברה (11.5%) תמורת 97 מיליון שקל - פרמיה של 18% על מחיר השוק. הרוכשים היו שני שותפיו של בן-זקן בחברת ההשקעות, מרכוס וובר, שרכש 8.9% מהמניות ועלה לאחזקה של 48.8%; ואברהם נניקשווילי, שרכש 2.6%.

מנופים פיננסיים פעילה בתחום של ייזום נדל"ן מניב, ובבעלותה המרכז המסחרי סטאר סנטר באשדוד וקניון ארנה בהרצליה וכן נדל"ן למגורים. פעילות נדל"ן שהייתה לחברה בארה"ב הסבה לה הפסדים כבדים.

מטעמו של אלדר, מסרה עו"ד מיכל רוזן-עוזר: "טרם נתקבל במשרדנו כתב האישום. אנו מצרים על ההחלטה להגיש כתב אישום. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שנשטח טענותינו בבית המשפט, יובהר כי לא נפל כל פגם במעשיו של אלדר".

בא-כוחו של קולנברנר, עו"ד אילן סופר ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', מסר: "כפי שטענו במהלך השימוע, לדעתנו אין כל בסיס לאישומים נגד צביקה קולנברנר, ואנו מאמינים ומקווים כי נצליח לשכנע בכך את בית המשפט".

בן-זקן ואלדר: עתיד כלכלי התלוי בנפט מערבית לפלמחים

לפני כשבוע הודיעה חברת שמן שבשליטת ג'קי בן-זקן, אברהם ננקשווילי ומנופים פיננסיים, כי היא מצאה "סימני נפט באיכות גבוהה" בקידוח "ים 3", הממוקם 16 קילומטר מערבית לחוף פלמחים. לאור הממצאים תבצע החברה מבחני הפקת נפט בקידוח.

אם מבחני ההפקה יעלו בהצלחה, עשוי בן-זקן לגרוף עשרות מיליוני דולרים. מנגד, אם מבחני ההפקה יכשלו, ההשקעה העצומה של בן-זקן בשמן תרד לטמיון, ובמידה רבה העתיד הכלכלי שלו תלוי בהצלחת הפקת הנפט מהמאגר.

בן-זקן ידע לנצל היטב במהלך הקריירה שלו את קשרי הגומלין בין עסקים לפוליטיקה. ב-1993, לאחר ששימש כעוזרו הפרלמטרי של ח"כ אפרים גור, עבר בן-זקן, שגדל ברובע ח' באשדוד, לפוליטיקה המקומית. את בסיס הונו הוא השיג בעסקי נדל"ן בעיר הולדתו, שם כיהן כחבר מועצת העיר, ובה הוא משמש עד היום כפטרון קבוצת הכדורגל המקומית, מ.ס אשדוד.

עם השנים רכשו בן-זקן ונניקשווילי את השליטה בשלד הבורסאי מנופים פיננסיים, ממשפחת בליליוס, תמורת 555 אלף דולר בלבד. שוויה של החברה זינק מאז לקרוב למיליארד שקל, ומאזנה של החברה, שעמד בעת הרכישה על 3 מיליון שקל בלבד, תפח לכ-2 מיליארד שקל.

באמצעות חברת מנופים פיננסיים החזיק בן-זקן בזמנו בקניון ארנה בהרצליה, במרכז מסחרי באשדוד, במרכז מסחרי בדאלאס, בזיכיון לחיפוש נפט בין פלמחים לאשדוד ובעסקים רבים נוספים. זאת, עד שבאוגוסט 2011 מכר את חלקו לשותפיו.

עם שותפיו לשעבר של בן-זקן נמנה גם שחקן הכדורגל לשעבר ופרשן הספורט חיים רביבו, שבין היתר החזיק איתו במשותף את קבוצת הכדורגל מ.ס אשדוד, האקדמיה לכדורגל, שבהקמתה הושקעו 12 מיליון שקל, מגזין האופנה "BELLE", רשת האופנה סקטור ותחנת רדיו ירושלים. בינואר 2011 החליטו שני החברים הטובים על הפרדת כוחות בפעילות העסקית.

איתן אלדר, מבעלי חברת גיבור ספורט, הוא אחד מהשחקנים המוכרים בשוק ההון. יחד עם שותפו רועי גיל הוא ידע עליות ומורדות, אך תמיד נפל על הרגליים. שני אנשי הפיננסים היו בין כוכבי הבורסה בסוף שנות ה-90, עם רשימה ארוכה של חברות שרכשו והשקעות בהיקף של מיליארד שקל בתחומי טקסטיל, נדל"ן, אלקטרוניקה ומסחר.

בתחילת שנות האלפיים קרסו עסקיהם בשל חובות-עתק שהגיעו ל-800 מיליון שקל, ורק ב-5-6 השנים האחרונות הם השתקמו לאיטם, הפעם בפרופיל נמוך הרבה יותר. בשנתיים האחרונות אלדר וגיל היו מעורבים במספר עסקאות קטנות, בהן רכישת נתח מחברת ההשקעות פאי פיננסיים מידי אהרון כהן, ורכישת השלדים הבורסאיים של החברות, אנטר הולדינגס, יובל הנדסה ורג'נסי.

מסתמן: בן-זקן ואלדר יואשמו כי שתלו ב"כלכליסט" כתבות חיוביות על החברה

לפי ההערכות וכעולה ממכתבי הזימון לשימוע שנשלחו אליהם, ג'קי בן-זקן ואיתן אלדר יואשמו בפרשת הרצת המניות בחברת מנופים פיננסיים גם בעבירה של הנעה בתרמית לרכישת ניירות ערך לפי סעיף 54(1) לחוק ניירות ערך. זאת, מכיוון שלטענת הפרקליטות הם שתלו כתבות חיוביות על מנופים פיננסיים אצל עיתונאי "כלכליסט", גולן חזני, במטרה להעלות את שער מניית החברה.

לדברי הפרקליטות, במסגרת הקשר להעלאת שער מניית מנופים סיכמו בן-זקן ואלדר לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות מנופים בעיתונות הכלכלית, במטרה להניע את ציבור המשקיעים לרכישת מניות מנופים ולהעלות את שערן.

"ב-22 בנובמבר 2011 בסביבות 11:45 נפגשו בן-זקן ואלדר וסיכמו כי ימסרו לעיתונאי, גולן חזני, מידע כוזב, על מנת שישמש בסיס לכתבה עיתונאית, שהוא יפרסם. לפי המידע הכוזב, התנהל משא-ומתן מתקדם ומשמעותי בין בן-זקן למשפחת גרמזיאן - משפחה יהודית קנדית בעלת שם הון - לרכישת חלק מהשליטה במנופים. בפועל לא התקיים כל משא-ומתן כזה", כתבה הפרקליטות.

לטענת הפרקליטות, בעקבות המידע המוטעה שנמסר לו, פירסם חזני ב-23 בנובמבר 2010 ב"כלכליסט" כתבה, שהכין בהסתמך על המידע הכוזב תחת הכותרת: "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן-זקן". מאוחר יותר באותו היום התפרסמה הכתבה גם באתר האינטרנט של העיתון.

צרו איתנו קשר *5988