גל הפיטורים הגדול בתולדות טבע: תפטר 5,000 עובדים

מאות יפוטרו בישראל; רוב עובדי טבע מאוגדים בהסתדרות ■ תחסוך 2 מיליארד דולר עד סוף 2017 ■ טבע תשרת את חובותיה?

ענקית התרופות טבע מאיצה את תוכנית ההתייעלות שתושלם עד סוף שנת 2017. החברה הודיעה היום (ה') כי תפטר 5,000 עובדים, המהווים 10% מכוח העבודה הגלובלי של החברה, ותחסוך 2 מיליארד דולר עד סוף 2017. טבע מנוהלת ע"י ג'רמי לוין.

כזכור, התוכנית המקורית שמה למטרה חיסכון של 1.5-2 מיליארד דולר.

טבע מתכננת גל פיטורים רוחבי - כולל מאות בישראל. טבע מעסיקה 7,500 עובדים בישראל. העובדים בכל מתקניה של טבע ברחבי הארץ מאוגדים בהסתדרות, אולם חלק מבעלי התפקידים מוחרגים מההסכמים הקיבוציים כך שבעלי חוזים אישיים ניתן לפטר ללא היוועצות ומו"מ עם הוועדים.

מההסתדרות נמסר בתגובה כי "התקיימה שיחה בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי לבין נציגי ההנהלה בחברת טבע. בשיחה בין הגורמים סוכם כי צעדי ההתייעלות בחברה יהיו בתיאום עם ועדי העובדים וההסתדרות".

ג'רמי לוין: "תהיה תקופה קשה עבור רבים מעובדינו"

"טבע ממוקדת בהשגת רמת יעילות גבוהה בטווח הקצר ובמקביל פועלת לניצול הזדמנויות בטווח הארוך", אמר ד"ר ג'רמי לוין, נשיא ומנכ"ל טבע. "ההאצה בתכנית ההתייעלות תחזק את טבע תוך שיפור מעמדה התחרותי בשווקים הגלובליים. אנו מודעים לכך שזו עשויה להיות תקופה קשה עבור רבים מעובדינו ואנו מחויבים לפעול בהגינות, יושר וכבוד ולספק תמיכה בתקופה זו".

בשיחה עם "גלובס" הוסיף לוין כי "אנחנו לא יכולים להגיד עדיין מה יקרה בישראל. רוב הפיטורים יהיו מחוץ לישראל. בהמשך השנה נגדיר בדיוק באילו תוכניות נשקיע. אנחנו ניתן הרבה יותר פרטים לגבי בדיוק מה אנחנו עושים בסוף השנה. השנה חסכנו 300 מיליון דולר".

לוין הדגיש כי ההחלטה לא נובעת ממצוקה פיננסית של טבע: "זו החלטה שהחלטנו עם הדירקטוריון כדי להתמודד עם האתגרים בעולם. אנחנו חברה גלובלית שנתקלת בלחצי מחיר וסיכון באובדן הכנסות ממוצרים יחודיים ועם זאת חשוב לנו להשקיע במו"פ. יש בערך 100 תוכניות של קיצוצים, כולל סגירת מפעלים. זה ממש לא מרוכז בישראל. אנחנו עושים את זה יותר מהר. אמרנו שנחסוך 1.5-2 מיליארד דולר עד 2017, אבל אנחנו יכולים לעשות את זה יותר מהר. איתרנו הרבה יותר מקומות לעשות את זה".

האתגר הגדול ביותר עבור טבע הוא התחרות בקופקסון ואובדן הפטנט הצפוי בשנה הבאה. ההערכה היא כי 30%-50% מרווחי החברה נובעים מהקופקסון.

החברה מעריכה כי מיליארד דולר מהחיסכון האמור יושג עד סוף 2014 וכי 70% מהחיסכון יושג עד סוף 2015. טבע תשקיע את כספי החיסכון בפיתוח תרופות גנריות ותרופות מקור. בצנרת של החברה תוכניות לפיתוח יותר מ-30 תרופות בשלבים מתקדמים.

עלויות התוכנית מוערכות בכ-1.1 מיליארד דולר. במקביל החברה מאשררת את תחזיותיה לשנת 2013 וצופה הכנסות של 19.5-20.5 מיליארד דולר לצד רווח נקי של 4.85-5.15 דולר למניה. בדצמבר תפרסם החברה תחזיות ל-2014.

חובות טבע
 חובות טבע

צרו איתנו קשר *5988