בזן בצרות: תפטר 240 עובדים - 16% מכוח העבודה בחברה

מדובר ב-16% מכוח האדם של החברה ■ מאז 2007 ועד 2010 בעלי החברה משכו דיבידנדים בכמיליארד שקל ■ בשנה שעברה פרשו מרצון 100 עובדים מהחברה - העלות - 17 מיליון דולר ■ ניתוח "גלובס": מפצחים את הידרדרותה של בזן

עובדי בזן צפויים לשלם מחיר על ההפסדים הכבדים והמצוקה התזרימית אליה נקלעה החברה: בתי הזיקוק בחיפה, אשר מעסיקים כ-1,500 עובדים, צפויים לפטר 240 עובדים - כ-16% מכוח העבודה בחברה. הפיטורים נחשפו לראשונה בחדשות בערוץ 10. בבזן סירבו להתייחס לידיעה.

בשבוע שעבר נקלעה החברה לסחרור בשוק ההון ואיבדה רבע משוויה, לאור חוסר הבהירות לגבי יכולתה לעמוד בהחזרי החוב הפיננסי לנושיה, שעומד על כ-5.5 מיליארד שקל.

מתחילת 2011 הפסידה בזן 315 מיליון דולר, מסיבות שונות - מרווחי זיקוק ופטרוכימיה נמוכים, איחור בהגעת הגז הטבעי ואספקה חלקית שלו בפרק זמן ארוך, תקלות ייצור, והשקעת ענק של למעלה מחצי מיליארד דולר במתקן הפצחן המימני, אשר בשלב זה לא ברור האם החברה תצליח להחזיר את החוב שנטלה למימונו.

בעלי השליטה בבזן, החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר והפטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, משכו מאז רכשו את השליטה בבית הזיקוק בשנת 2007 ועד לשנת 2010 דיבידנדים בהיקף של מיליארד שקל - סכום משמעותי שחסר עכשיו בקופת החברה.

על רקע ההפסדים הכבדים, כאמור, נאלצת בזן לפטר עובדים, אך זה לא צפוי להיות זול: עובדי בזן מאוגדים בהסכמי עבודה קיבוציים, וכך למשל, במסגרת תוכנית פרישה מוקדמת שנערכה בשנה שעברה בהובלת המנכ"ל הקודם פינחס בוכריס, פרשו מרצון 100 מעובדי החברה. עלות הפרשתם של עובדים אלה עבור החברה הייתה כבדה - לא פחות מ-17מיליון דולר שילמה החברה לטובת פיצויים לעובדים שפרשו.

מהלך הפיטורים הנוכחי גם לא צפוי לעבור בשקט מבחינת ועד העובדים של החברה, אשר ראה את הנולד ונפגש כבר בשבוע שעבר עם נציגי ההסתדרות, לשם הערכת מצב לגבי הנעשה בחברה והאפשרות כי המשבר הפיננסי יגיע גם לפתחם של העובדים.

בניתוח שערכנו ב"גלובס" לפני מספר ימים, שרטטנו את האירועים העיקריים שהביאו לכך שבזן, חברה הנסחרת במדד ת"א 25, הגיעה למצב שבו איגרות החוב שלה נסחרות בתשואות זבל דו-ספרתיות, המשקפות חשש לחדלות פירעון. (לסיפור המלא)