נעילה שלילית בבורסה בת"א; גיוון הוסיפה 4.3%, בזן 2.9%

המסחר באירופה ובוול סטריט מתנהל בעליות ■ נוחי דנקנר בדרך לאבד את אי.די.בי ■ הגירעון הממשלתי צפוי להיות נמוך מהצפי ■ בן דב מכר בלוק מניות נוסף של פרטנר ■ מחזור המסחר הסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל

יום המסחר (ב') בבורסה באחד העם נחתם בירידות שערים במרבית המדדים המובילים. מדד המעו"ף השיל מערכו כ-0.6% וננעל ברמה של 1,363 נקודות, בעוד מדד ת"א 100 ירד בכ-0.4%. זאת חרף מגמה חיובית שנרשמת במסחר בבורסות אירופה ובוול סטריט. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

הגרעון הממשלתי השנה צפוי להיות נמוך בהרבה לעומת היעד המקורי שעומד על 4.65% מהתוצר. היום מדווח משרד האוצר כי בחודש נובמבר נמדד בפעילות התקציבית של הממשלה גירעון של כ-700 מיליון שקל בלבד. בתקופה ינואר - נובמבר הסתכם הגירעון הממשלתי בסך 18.9 מיליארד שקל לעומת גירעון בסך 26.2 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים ירד בחודש נובמבר באופן חד והסתכם ב-31.7 מיליארד שקל שהם כ-3% מהתוצר.

כדי להשיג את יעדי הגירעון לשנים 2015 עד 2017, יש להעלות מסים, להפחית את תקרת ההוצאות ולצמצם את תכניות ההוצאה של הממשלה בהתאם לכך, בהיקף של כאחוז תוצר ב-2015 ובהיקף מצטבר של יותר מ-2 אחוזי תוצר ב-2017. כך מעריך בנק ישראל, בסקירה הפיסקלית התקופתית שפרסם אתמול. הסקירה בוחנת את התפתחות ביצוע התקציב בשנת 2013 ומציגה תחזית מעודכנת למצרפים הפיסקליים לשנת 2014 ולהמשך העשור.

בבנק ישראל מציינים כי בשל החלטת שר האוצר לבטל את העלאת מס הכנסה, יש לקבל צעדים חלופיים. "גם אם הממשלה תפחית את הוצאותיה המתוכננות כדי להימנע מחריגה מהתקרה, יידרשו ב-2015 צעדים נוספים - תוספת מסים או הפחתה נוספת של ההוצאות - בהיקף של כ-5 מיליארדי שקל כדי שהגירעון יעמוד על 2.5 אחוזי תוצר, בהתאם ליעד הקבוע בחוק.

המסחר בבורסה בת"א ננעל כאמור אתמול (א') בעליות שערים נוכח הסנטימנט החיובי בוול סטריט ביום שישי, לאור נתונים התעסוקה החיוביים. מניית גיוון אימג'ינג זינקה בשיעור של 21.3% נוכח מכירתה לקובידיאן האירית, ומשכה מעלה את דסק"ש ואי.די.בי. מדד המעו"ף עלה 0.21% לרמה של 1,371.1 נק', ומדד תל אביב 100 עלה 0.28% וננעל ברמה של 1,224.6 נק'. מחזור המסחר הסתכם בכ-709.7 מיליון שקל.

סוף עידן באי.די.בי

סוף עידן נוחי דנקנר בקבוצת אי.די.בי . מעל ל-75% מבעלי אג"ח אי.די.בי הצביעו בעד הצעת השליטה של קבוצת אלשטיין-בן משה, לאחר שבנק לאומי הצטרף ל-71% מבעלי האג"ח שהצביעו בעדם בסיבוב הראשון, ובכך זכו השניים בהבעת אמון של המצביעים בסיבוב השני.

מניית פרטנר עמדה במוקד, לאחר הודעת סקיילקס כי מכרה 2 מיליון מניות פרטנר במחיר של 31.6 שקל ובתמורה כוללת של 63.2 מיליון שקל.

השותפות במאגר "לוויתן" אישרו הבוקר את הפרסום הבלעדי ב"גלובס" בנוגע לעיכוב בפיתוח מאגר לוויתן. בהודעה ששיגרו לבורסה כותבות אבנר , דלק קידוחים ורציו כי "בין היתר לאור העלויות הגבוהות הכרוכות בשינוע אסדת קידוח לאזורנו, ולאור העובדה שטרם גובשו ואושרו במועד זה תכניות לקידוחים נוספים באזור, אין בכוונתה לשנע את אוניית הקידוח Atwood Advantage לישראל בעת הזו לשם ביצוע קידוח יחיד". (לסיפור המלא)

מניית גיוון ריכזה אתמול עניין רב יחד עם דסק"ש לאחר שדסק"ש הודיעה בשבת על הסכם למכירתה לפי שווי של כמיליארד דולר.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988