יאיר לפיד: "משחקי ריביות לא יורידו את מחירי הדירות"

שר האוצר בכנס של התאחדות בוני הארץ: "רק עלייה משמעותית בהיצע תעשה את העבודה. זו המטרה שלי. אני לא מנסה למקסם רווחים מהקרקעות" ■ "המטרה שלי היא שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה, גם לקבלנים יש אחריות"

"אם נצא עכשיו החוצה ונתפוס עשרה אנשים ברחוב ונשאל אותם, "מה הנושא הכלכלי שהכי מטריד אותך?" אין לי ספק שהתשובה תהיה "דיור. האם תהיה לי, או לילדים שלי, אי פעם דירה משלהם". מחירי הדיור בישראל הגיעו לרמות בלתי נסבלות, והפכו לאיום אסטרטגי על דור שלם. הדיור הפך להיות הכאב המרכזי של כמעט כל צעיר ישראלי, וגם של הוריו", כך אמר הערב שר האוצר יאיר לפיד באסיפה הכללית של התאחדות בוני הארץ המתקיימת במלון דן פנורמה בתל אביב.

שר האוצר חשף כי כבר בטווח של שבוע עומדים להתפרסם מכרזים ראשונים של דיור להשכרה. לדבריו, מדובר ב-215 יחידות דיור בהרצליה בגליל ים ו-246 יחידות דיור ברמת השרון.

"כבר ברבעון הראשון של 2014 נפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור בירושלים ולאחר מכן 1200 יחידות דיור ברמת גן", המשיך השר לפיד. "עד היום המדינה ניסתה להרוויח כסף מהדיור בישראל. אמרתי למבקר המדינה ואני אומר בבירור גם עכשיו, אני לא מנסה למקסם את ההכנסות מהקרקע, אנחנו מוכנים אפילו להפסיד כסף כדי לפתור את משבר הדיור בישראל. כי ככה צריך להתנהל במצב חירום. הקרקע בישראל היא משאב ציבורי מוגבל. אנחנו לא רואים בה יותר מקור למקסום הכנסות המדינה אלא כלי שנועד לשרת את האזרחים. מה שיוריד את מחירי הנדל"ן הוא לא משחקי ריביות, אלא עליה משמעותית בהיצע באזורי הביקוש. זו המטרה שלי. לא מעניין אותי אם המדינה תרוויח יותר או פחות, אלא שמחירי הדירות יירדו, והם יירדו".

השר לפיד המשיך בנאומו ואמר: "הדיור תופס יותר מזמני ומהאנרגיה שלי ושל המשרד מאשר כל נושא אחר. זו הסיבה המרכזית שבגללה דרשתי שיוקם קבינט הדיור שבראשו אני עומד. בקבינט הדיור אנחנו עובדים יחד כדי להתיר חסמים ולייצר פתרונות כוללים. באחת הישיבות האחרונות אחד השרים העיר שאנחנו מתנהגים באופן דורסני. אני מאשר לכם שזה נכון. ואנחנו נמשיך להתנהג ככה, מפני שזו שעת חירום ומפני שרק ככה אנחנו מצליחים לחבר בין כל המשרדים השונים והרשויות התכנוניות והביצועיות.

"המתווה שמוביל קבינט הדיור, כולל שיווק קרקעות אינטנסיבי, בתוך המירקם העירוני אבל גם אדמות חקלאיות בשולי הערים. לצידו אנחנו מייצרים תמריצים לערים הנמצאות באזורי הביקוש לבניית דירות של 3 חדרים, שעד כה לא קידמו את הבניה שלהן ויש מחסור חריף בהן, כי ראשי הערים לא אוהבים אותן, כי הארנונה לא מכסה להן ההוצאה".

לפיד פנה אל הקבלנים ואמר: "גם לכם יש אחריות. וגם אתם צריכים לתרום להורדת המחירים. מפני שמשבר המחירים של הדיור הוא גם - לא רק חלילה - אבל גם תוצאה של קבלנים שהעלו מחירים או לא ספגו הורדות של מחירי קרקע, או עיכבו בניה כדי שהמחירים יעלו. נכון שהמדיניות הממשלתית, או יותר נכון ההיעדר של מדיניות ממשלתית, היא האשם העיקרי במצב, אבל אתם יודעים ואני יודע שיש חברות בניה - בעיקר חברות גדולות - שמחזיקות קרקעות ולא מזדרזות לממש אותן ולבנות עליהן כי הן מחכות שהערך שלהן יעלה.

"אנחנו הולכים להלחם בתופעה הזו בכל כוחו המשולב של קבינט הדיור. אנחנו נחפש כל דרך כדי למנוע עיכובי בניה ולדחוף כמה שיותר התחלות בניה וכמה שיותר מסירות דירה לדיירים. לא נאפשר סיטואציה שבה יזמים רוכשים קרקעות ומחכים באופן ספקולטיבי לזמן הנכון כדי לממש אותן. אבל לא באתי הנה לעשות את חשבונות העבר. באתי להציע שותפות. אני רואה בכם שותפים למשימה הלאומית של הורדת מחירי הדיור בישראל. איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים. אנחנו הולכים לשווק הרבה ואגרסיבי, ואנחנו רוצים שתבנו הרבה ואגרסיבי. וזה א'-ב' כלכלי שזה ישתלם לכולם: אם אתה מרוויח פחות על כל יחידה, אבל מוכר הרבה יותר, בסוף אתה מרוויח יותר".

לפיד המשיך ואמר: " זוהי שעת חירום בדיוק כמו זו שניצבה בפני מדינת ישראל בגל העלייה הגדולה מרוסיה בתחילת שנות התשעים, אלא שהפעם המטוסים לא בדרך לכאן. הם כבר חונים על הקרקע ואם לא נזדרז להביא פתרון אפקטיבי למשבר הדיור, הם עלולים גם להמריא עם הילדים שלנו, ולעזוב לברלין או לניו יורק. לכן יצאנו לדרך עם הפרוייקט הלאומי של דיור להשכרה. אני יודע שיש אנשים שמפקפקים בזה, כולל בחדר הזה, אבל זה לא יעזור לאף אחד. אנחנו הולכים בשנים הקרובות לשנות את שוק הנדל"ן. השוק יתחלק לשניים. אלה שיבינו מהר שזה רציני וייכנסו לזה, ואלה שיעמדו בצד ויגידו "עזבו, זה לא יצליח בחיים" ויום אחד יקומו בבוקר ויגלו שהרכבת עזבה והם נשארו מאחור".

גם ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, נשא דברים באסיפה הכללית ואמר: "הקבלנים שיושבים כאן הם אלו שיכולים לפתור את מצוקת הדיור. אנחנו יכולים ורוצים לעשות את זה. אני מאמין שאם תוכנית ההשכרה תקרום עור וגידים היא תצליח. בתנאי שהתשואה תהיה ברמה מספקת. אני מברך על ההחלטות של קבינט הדיור אבל זו רק תחילת הדרך. צריך לשים דגש גם על ההתחדשות העירונית. זה אחד התחומים העיקריים שיכולים לתרום להגדלת ההיצע. צריך להחליט על זה כמהלך לאומי. אנחנו מחפשים פתרונות כל הזמן ויש כאלה שאומרים שהקבלנים רק מתעשרים מעליית מחירי הדירות. אני רוצה להגיד שאף קבלן לא נהנה מעליית המחירים. גם אנחנו רוצים יציבות".

בובליל התייחס גם למצוקת העובדים הזרים בענף הבנייה ואמר: "אנחנו חייבים עובדים זרים. במידה ותספקו לנו אותם נוכל לבנות ולהביא לירידות המחירים".