כך הרס לעצמו סמנכ"ל קמהדע את החיים בגלל מידע פנים

אברהם בזיז הורשע בשימוש במידע פנים בקשר לעסקה בין קמהדע ו-Baxter ■ סימס לחברו: "תקנה כעת, לא יכול לפרט. תדע בהמשך השבוע"

סמנכ"ל התפעול לשעבר של חברת קמהדע, אברהם בזיז, הורשע על-פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של שימוש במידע פנים בקשר לעסקת הענק בין קמהדע לבין חברת Baxter הבינלאומית.

הודאתו של בזיז ניתנה לאחר שפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הסכימה למחוק מכתב האישום נגדו עבירות של הפרת חובת הדיווח על העסקה.

בספטמבר אשתקד הגישה הפרקליטות למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כתב אישום נגד בזיז, לשעבר סמנכ"ל תפעול בחברת התרופות קמהדע, בגין ביצוע עבירות של שימוש במידע פנים והפרת חובות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד מאור ברדיצ'בסקי, ב-2010 נרקמה עסקת ענק בין קמהדע לבין Baxter הבינלאומית, בעניין הפצה, ייצור חומרי גלם וכן שימוש בידע ופטנטים בקשר לתרופה שפיתחה קמהדע. צפי ההכנסות בגין עסקה זו נאמד בסך של עשרות מיליוני דולרים, והמידע אודות העסקה היה בגדר מידע פנים בטרם הובא לידיעת הציבור.

קמהדע היא חברה ציבורית הפועלת בתחום הביו-פרמצבטיקה ועוסקת בין היתר בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות. חברת Baxter Healthcare Corporation היא חברה בינלאומית שנסחרת בבורסה בניו-יורק ומתמחה בין היתר בפיתוח, ייצור, שיווק ומכירה של תרופות.

מכתב האישום עולה כי בזיז, תושב בית יתיר בן 49, ששימש כנושא משרה בכירה בחברה ובעל נגישות למידע הפנים אודות העסקה, רכש לעצמו מניות קמהדע, ובהמלצתו רכשו מניות גם אחיו וחברו, חשמלאי בשם אביחי רצון ששירת איתו יחד במילואים המלצת הרכישה לרצון נמסרה באמצעות הודעת SMS, בה כתב בזיז: "תקנה כעת שלא תגיד לא אמרתי לך, לא יכול לפרט. תדע בהמשך השבוע".

בתקופה הרלבנטית הייתה קמהדע חברה מפסידה, ובדוחות השנתיים של השנים 2009-2007, שקדמו לדיווח המיידי בדבר העסקה עם Baxter, עמדו הכנסות יהה על כ-57-51 מיליוני שקל בשנה. ואולם, ביום פרסום הדיווח המיידי בדבר העסקה, זינק שער מניית קמהדע ב-16.24% בנפח מסחר חריג של 35.4 מיליון שקל.

לאחר הגשת כתב האישום הופנו הצדדים להליך גישור פלילי , אך לא הצליחו להגיע להסדר, כפי שהודיעו הבוקר (א') לשופט חאלד כבוב מהמחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

ואולם, במהלך הדיון המשיכו הצדדים במשא-ומתן והגיעו להסכמה, לפיה כתב האישום יתוקן, ובזיז יודה ויורשע בשימוש במידע פנים. עם זאת, הצדדים לא הגיעו להסכמה בעניין העונש, וכל צד רשאי לעתור לעונש כפי שירצה.

בא-כוחו של בזיז, עו"ד גלעד כצמן, מסר בתגובה: "לאחר משא-ומתן ממושך ומתוך הסדר שהוצג היום לבית המשפט המחוזי, כתב האישום נגד מרשי תוקן ללא היכר, באופן שנמחק ממנו חלק ניכר מהעובדות, וכן נמחקו שתי עבירות. מרשי הודה בעבירה אחת של שימוש אסור במידע פנים, בכך שמסר חוות-דעת בגין מניה. אין הסכמה באשר לעונש, והטיעון יהיה פתוח".

צרו איתנו קשר *5988