אסון ההרעלה בירושלים: הוארך ביממה מעצרו של המדביר

ביהמ"ש קבע כי החשדות נגד המדביר, לפיהם גרם ברשלנות למותן של אביגיל ויעל גרוס, הם סבירים ■ אחיהם של שתי הבנות, מיכאל ויצחק, נלחמים על חייהם

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ה') ביממה את מעצרו של המדביר שביקר בבית משפחת גרוס בעיר, החשוד בגרימת מוות ברשלנות - כך דווח בגלי צה"ל. בנוסף נקבע כי המדביר ישהה במעצר-בית במשך 3 ימים לאחר מכן.

השופט יצחק שמעוני קבע כי האיש אינו מסוכן, וכי החשדות נגדו, לפיהם גרם למותן של שתי הילדות ברשלנות, הם סבירים.

אתמול (ד'), מעט לפני השעה 12:00, נמצאו בדירה בשכונת גבעת מרדכי בירושלים ששת בני המשפחה מורעלים, שני ההורים וארבעת ילדיהם ברמות פגיעה שונות.

מותן של שתי הבנות הצעירות, אביגיל ויעל, נקבע תוך שעות בבית-החולים "שערי צדק" בעיר, והן ייטמנו היום ב-13:30 בהר המנוחות.

סבתן ציפורה סיפרה בתוכנית "מה בוער" עם רינו צרור בגלי צה"ל כי הם מתכננים שתי לוויות. "קשה לנו לדבר, איבדנו פיות תמימות", אמרה ציפורה. "אנו מבקשים מעם ישראל שיתפלל לבריאות הבנים".

אחיהם של שתי הבנות, מיכאל ויצחק, כבני 5 ו-7, מאושפזים בבית-החולים לרפואת ילדים "שניידר".

דקות לאחר פינוי המשפחה מהדירה נסגר רחוב שח"ל לתנועת כלי רכב, וחרף הוראת המשטרה לתושבים להיכנס לבתים - השכנים והסקרנים התגודדו במקום.

"אנחנו נמצאים בעיצומה של טרגדיה"

ההרעלה נבעה משימוש בפוספין, חומר הדברה עוצמתי במיוחד שדלף, וגרם לכך שבני משפחת גרוס שאפו אותו במשך יומיים.

בזירת האירוע אמרו אנשי כוחות הכבאות כי נראה שההתנהלות של המדביר הייתה תקינה. סגן מפקד המחוז, משה אוחנה, סיפר כי המדביר טען שהוא שם את החומר בחדר, ואטם אותו לאחר מכן בצורה טובה בעזרת ניילונים ונייר דבק. "כנראה שהייתה תקלה", הסביר.

הבוקר זהירים הרבה יותר בשירותי הכבאות וההצלה ובמשטרה. בדיקת הכבאות טרם הושלמה, אך הם סיפרו כי נראה שהחדר לא נאטם כהלכה.

למרות זאת, משפחת גרוס לא מתעסקת בענייני החקירה. בן-הדוד שלמה ריין סיפר כי המאמץ ממוקד בתפילות לשלום הבנים. "אנחנו נמצאים בעיצומה של טרגדיה", אמר ריין, "אפשר לומר שההורים חזקים, אבל אנחנו ממשיכים להתפלל וזקוקים לעזרה".

שעות ארוכות נגזרו אתמול על בני המשפחה בבית-החולים "שערי צדק" בירושלים, והרבה מאוד תפילות נישאו. הרופאים נלחמו על חיי הילדים במשך זמן ארוך, עד שהועברו לבית-החולים "שניידר" לקראת ערב. סגן מנהל בית-החולים, הדוקטור עופר מרין, סיפר כי בית-החולים מעולם לא נתקל בהרעלה כזו.

מנהל המחלקה לטיפול נמרץ חזה ולב בבית-החולים בו מאושפזים הילדים, ד"ר עובדי דגן, עדכן על מצבם ואמר כי הצוות הרפואי נתקל גם הוא בקשיים, משום שהוא אינו מכיר את הרעל הקטלני. "לא נתקלנו במצב בו אנחנו שואבים את הידע רק מתוך הספרות", סיפר דגן. "אנחנו מנסים לנטרל את ההשפעה של החומר על הלב". לדבריו, זה היה הגורם לקריסה של הילדים.

סגנית מנהל בית-החולים "שניידר", אפרת ברון הר-לב, מסרה הבוקר עדכון על מצבם. "לא השתנו הרבה דברים מאתמול בלילה", אמרה ברון הר-לב, "אפשר לומר לשמחתנו שקיימת יציבות בתוך אי-היציבות". לדבריה, הילדים מורדמים ומטופלים בעזרת מכשיר לב הריאה "אקמו" וטיפולים נוספים.

"המדביר שיתף פעולה באופן מלא"

סנגורו של המדביר החשוד בגרימת מוות ברשלנות של שתי הפעוטות, עו"ד משה שיפמן, סיפר בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל כי המדביר שיתף פעולה בצורה מלאה עם השוטרים.

"הוא הגיע לבית החולים עם החומרים ובא לייעץ", אמר עו"ד שיפמן. "הוא היה בקשר טלפוני במטרה לנסות לעזור עוד לפני שהמשטרה הגיעו אליו".

עורך הדין סיפר כי הוא מכיר את המדביר כבר הרבה שנים, ואין סיבה להארכת מעצרו. "הוא שיתף פעולה והשיב לכל השאלות של החוקרים".

"לעשות בדק-בית"

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, אמר לגלי צה"ל כי האסון מחייב חשבון-נפש בתחום ההדברה. "אנחנו צריכים לעשות בדק-בית ולשפר את האכיפה לאור מה שרואים בשטח ולאור הטרגדיה שקרתה", אמר לפלר. "לא לקחתי בחשבון שאנשים אשר עובדים שנים רבות במקצוע יעשו לעצמם פרקטיקה לא חוקית שמסכנת את הציבור - זה כתוב באותיות קידוש לבנה".

לפלר אמר כי "זוהי פרשה מאוד חמורה, והמשרד יבדוק את עצמו כדי להגביר את האכיפה".

צרו איתנו קשר *5988