הנקראות ביותר

רק 15 אלף איש נענו למבצע האגרה של רשות השידור

רק 5 מיליון שקל נגבו ב"מבצעי הגישוש" של הרשות ■ קהל היעד שהתבקש לשלם הפעם: סטודנטים, עולים חדשים ורווקים ■ השר ארדן מבטיח הפחתה באגרה

בתום שני מבצעי גישוש שנועדו לעודד את הציבור הישראלי לשלם את אגרת הטלוויזיה, הצליחה רשות השידור לגייס רק 5 מיליון שקל. זאת, לאחר שמתוך 470 אלף בתי-האב שקיבלו בדואר פניות לתשלום אגרת טלוויזיה בתנאים נוחים, רק 15 אלף איש נעתרו.

במהלך חודש ספטמבר 2013 קיבלו קרוב לחצי מיליון בתי-אב - בעיקר סטודנטים, עולים חדשים או רווקים - מכתב שבו ניתנה להם הזדמנות חד-פעמית לשלם את האגרה בסכום מוזל, תוך שמיטת חובות העבר. הרשות הציעה לנמענים, שלא שילמו עד אז אגרה, לשלם 356 שקל במקום 467 שקל, ולמחול להם על חובות עבר.

ברשות השידור החליטו לפנות לאוכלוסיות אלה, שכן הן נתפסות ככאלה שאינן משלמות אגרה בדרך-כלל, ואינן מוצאות לנכון להודיע לרשות כי ברשותן מקלט וממיר, כפי שמחייב החוק.

בהמשך התברר, כפי שפורסם ב"גלובס", כי בנמענים היו גם כאלה שאינם עוד בין החיים, ובהם גם חללי צה"ל. עם תום השנה התברר כי ההיענות למבצע הייתה נמוכה יחסית.

בציבור רווחת מגמה של אי-אמון ברשות השידור, ומכאן גם של אי-תשלום דמי האגרה. באחרונה התבטא בנושא שר התקשורת גלעד ארדן ואמר כי יפעל להפחתת גובה האגרה, אולם הביע התנגדות לביטולה המלא.

עוד בנושא נתח שוק וצרכנות


בדיון שנערך בכנסת אמר השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור כי יציג מודל של שידור ציבורי יעיל, שיאפשר "להפחית באופן משמעותי את אגרת רשות השידור".

לדברי ארדן, "באמצעות הטכנולוגיה ניתן לקיים שידור ציבורי בעלויות קטנות הרבה יותר... המודל שצריך להבריא את רשות השידור יתבסס על כך שהכסף שהאזרחים משלמים ילך לטובת התוכן".

מרשות השידור נמסר בתגובה לידיעה כי "אנו לא מוסרים נתונים כספיים פנימיים".

תומר טרבס, מוביל מטה המאבק הציבורי לביטול האגרה, מסר בתגובה: "מבצע איתור החייבים עלה בפועל סכומי-עתק, כנראה למעלה מההכנסות שלו, אלא שלא יו"ר רשות השידור ולא שר התקשורת יודעים בכלל את הנתונים האמיתיים. אגף הגבייה ניתק את מחשביו מיתר רשות השידור ואינו משתף את המידע, אף שמדובר במידע ציבורי על-פי חוק.

"לאחר שהתעלמו מבקשתנו למידע, עתרנו לאחרונה לבג"ץ בתביעה לעצור את גביית האגרה לשנת 2014, שבהיעדר תקציב שנתי חסרה כל ביסוס חוקי. תשובת רשות השידור צפויה מחר, ועד להכרעת בית המשפט, קראנו ללמעלה מ-80 אלף חברי עמוד הפייסבוק 'מבטלים את אגרת הטלוויזיה' לא לשלם את האגרה עד המועד האחרון האפשרי".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!