רוזן קיבל את הסדר הטיעון עם שולה זקן: "ראויה ל-5 שנות מאסר לפחות"

לפי ההסדר שאושר, זקן תישלח ל-11 חודשי מאסר ותשלם קנס של 25 אלף שקל ■ השופט דוד רוזן: "זקן פעלה בבוגדנות ועזרה לאולמרט כשותפה לפשע"

שולה זקן מציגה: הגרסה החדשה והמפלילה לכאורה נגד אהוד אולמרט. בתום דיון דרמטי שבמהלכו מסרה זקן עדות דרמטית, חדשה ומפלילה לכאורה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשלל פרשות, אישר היום (ה') שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, דוד רוזן, את הסדר הטיעון אליו הגיעה המדינה עם זקן בתיק הולילנד.

רוזן אישר את הסדר הטיעון רק לאחר שמתח עליו ביקורת ואמר כי זקן ראויה הייתה להישלח לכלא לשנים ארוכות בגין מעשיה.

לפי ההסדר אליו הגיעו סנגוריה של זקן, עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד-כהן, עם פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), זקן תישלח בגין הרשעתה בלקיחת שוחד בסך מאות אלפי שקלים ל-11 חודשי מאסר פחות יום, יוטל עליה קנס של 25 אלף שקל, ובנוסף המדינה תחלט 75 אלף שקל מחשבונה וכן טבעת ותמונה שקיבלה משמואל דכנר, עד המדינה המנוח.

בתמורה לעונש הקל מסרה זקן לידי המדינה עדות חדשה וכן ראיות מפלילות לכאורה נגד אולמרט בפרשות הולילנד וטלנסקי וכן בנוגע לחקירה החדשה שמנהלת המשטרה, בחשד שאולמרט שיבש את מהלכי משפט הולילנד, וככל הנראה גם את משפט פרשת טלנסקי, בכך שניסה להשפיע על זקן שלא תעיד נגדו. זקן מסרה למשטרה ולפרקליטות 8 קלטות המכילות שעות רבות של האזנות סתר, שביצעה לאולמרט באמצעות מכשיר האייפון שלה.

"אולמרט השתמש בי"

במהלך הדיון עלתה זקן לדוכן העדים והביעה חרטה על מעשיה לאורך השנים. בתוך כך היא חשפה, כאמור, את גרסתה החדשה נגד אולמרט, שמגלמת לטענתה את האמת לגבי מה שהתרחש בלשכתו לאורך השנים.

לדברי זקן, "אולמרט השתמש בי לאורך שנים". לא ניתן בשלב זה לפרסם את רוב תוכן הדברים שאמרה.

"ביקשתי להיענש במאסר בפועל"

לא רק על אולמרט ופועלו דיברה זקן, אלא גם על עצמה ועל הנסיבות שלטענתה הובילו אותה לחזור בתשובה, להעיד נגד אולמרט ולחתום על הסדר טיעון. "עם תחילת התהליך חשתי הקלה גדולה, כאילו משא כבד עזב אותי וכבר אין לי צורך להסתיר יותר דבר. בעשותי כן, אני מבקשת להביע חרטה אמיתית על מעשיי. זה לא בא מהרצון לחמוק מעונש", אמרה.

זקן הוסיפה: "ביקשתי מרשויות התביעה להיענש במאסר בפועל. אני מאמינה שלצורך התשובה האמיתית שלי עליי להיענש ולסיים את התהליך בו התחלתי. אני מקווה שבכך יסלחו לי הוריי היקרים שחינכו אותי אחרת, וגם ילדיי ובעלי היקר, אותם העברתי שבעת מדורי גיהנום".

זקן גם סיפרה על הנסיבות שגרמו לה להפנות עורף לאולמרט אחרי שנים ארוכות, זמן קצר לפני מתן הכרעת הדין בתיק הולילנד: "כשעורך הדין של אולמרט, רועי בלכר, קרא לי שקרנית בטלוויזיה, הלכתי לפרקליטות", סיפרה.

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר בתגובה: "את הדברים שיש לנו לומר על הפארסה שנחשפה היום בעדותה השקרית מיסודה של שולה זקן נגיד בבית המשפט העליון".

רוזן בביקורת על הסדר הטיעון: "זקן הייתה צריכה לרצות לפחות 5 שנות מאסר"

השופט דוד רוזן אישר את הסדר הטיעון אליו הגיעה המדינה עם שולה זקן, אך הוא עשה כן רק לאחר שמתח ביקורת על ההסדר, המעיט מחשיבות הראיות החדשות שזקן מספקת, וציין כי זקן היא "מחוללת פשע. למה צריך לשלם לה מחיר כזה? מה היא נותנת בסך-הכול? אולמרט עצמו הודה שמימן את ההגנה שלה ושהיא שתקה, אז מה חדש? אין פה ניקוי אורוות. קשה לי להסתיר את דעתי שהיא צריכה לרצות מאסר של שנים רבות. לא פחות מ-5", אמר.

רוזן ציין כי "העונש המוצע על-ידי הצדדים אינו יכול לעמוד במתחמי הענישה שנקבעו בתיק זה. בהסדרי טיעון אין כדי לשנות את מתחם הענישה. אני מתקשה לבנות קונסטרוקציה משפטית שתביא לכך שהעונש מתאים למתחם הענישה".

רוזן התבטא בחריפות גם כלפי זקן, כשאמר: "זקן פעלה בבוגדנות ועזרה לאולמרט כשותפה לפשע. היא פעלה מתוך חמדנות... אילולא הסדר הטיעון היא הייתה ראויה למאסר של שנים רבות".

לדבריו, "אין לתת משקל של ממש להודאתה במסגרת ההסדר. היא הורשעה במשפט ממילא. הראיות שמסרה מעגנות את התשתית הראייתית שהובילה להרשעת אולמרט בשוחד. עם כל הכבוד, התוספת הראייתית אינה נדרשת עוד נוכח הרשעתו של אולמרט".

עם זאת, לדברי השופט, הוא החליט לאמץ את ההסדר לבסוף לאור פסיקת בית המשפט העליון, הקובעת כי רק במקרים חריגים ביותר רשאי שופט שלא לאשר הסדר אליו מגיעה הפרקליטות עם נאשם, ולאור העובדה ששיקולי הפרקליטות וסנגוריה של זקן הם ענייניים.

"השיקולים שלכם בהחלט בעלי טעם וענייניים, ושני הצדדים כל-כך רוצים להגיע להסכם. יש לי הלכות של בית המשפט העליון שאני מאוד מכבד ואני מרכין את ראשי בפניהן. השיקולים שלכם להסדר הם רציניים ובאים משורש העניין ואינם זרים".

בתחילת הדיון ביקש התובע, עו"ד יהונתן תדמור, מהשופט לקבל את הסדר הטיעון עם זקן, והציג בפניו את תמלילי ההקלטות של זקן. רוזן עיין בתמלילים במשך שעה ארוכה וסירב לבקשת התביעה לסגור את הדיון בפני התקשורת.

התובע תדמור אמר לשופט כי ההקלטות שהעבירה זקן ישפיעו הן על גורל הערעורים בפרשות ראשונטורס וטלנסקי, הן על הערעור של אולמרט לבית המשפט העליון על פסק הדין במשפט הולילנד, והן על החקירה החדשה של אולמרט בגין שיבוש הליכי משפט והדחת עד. התביעה ציינה כי בכל הנוגע לחקירה זו "היה מעורב כסף".

עוד ציין התובע כי הפרקליטות מודעת לכך שזקן ביקשה את ההסדר בשלב מאוחר מאוד של המשפט, ושיש לה אינטרס מובהק להקלה בעונש, אבל ציין כי המדינה סבורה כי עוצמת הראיות מצדיקה את קיומו.

"לא בכל יום מגיעות לתביעה ראיות שמצביעות על שיבוש מהלכי חקירה, שכרוך בהן גם כסף. הראיות מצביעות גם על אשמתו של אולמרט במשפט הולילנד", ציין התובע.

צרו איתנו קשר *5988