אחרי פיטורי רפי גינת: ערוץ 10 מוריד את "כלבוטק"

זאת לאחר שרפי גינת סירב לדרישת מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי להפחתה בתקציב ההפקה ■ אחרי 40 שנה על המסך, לתוכנית התחקירים אין בית

רפי גינת / צלם: יחצ
רפי גינת / צלם: יחצ

אחרי קרוב ל-40 שנה רצופות על מסך הטלוויזיה, "כלבוטק" עשויה לרדת סופית מהמסך. ל"גלובס" נודע כי בערוץ 10 החליטו להוריד את התוכנית, לאחר שרפי גינת, המפיק והמגיש שלה, סירב לדרישת מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי להפחתה משמעותית בתקציב ההפקה.

העונה הנוכחית של "כלבוטק", שהייתה אמורה להסתיים בעוד 9 תוכניות, תושלם לאחר שידור 3 תוכניות בלבד, אשר כבר צולמו. התוכנית לא תחודש לעונה נוספת בערוץ.

תוכנית התחקירים "כלבוטק" עלתה לשידור בשנת 1974 בערוץ 1, וגינת הפך למגישה כ-3 שנים לאחר מכן. עם הקמת ערוץ 2 העביר גינת את התוכנית לזכיינית רשת, שם שידר אותה במשך 20 שנה, עד שעבר להיות מנכ"ל ערוץ 10 והעביר יחד איתו את התוכנית. העזיבה של גינת את ערוץ 2 לוותה בטונים צורמים.

לאורך השנים זכתה התוכנית לאחוזי צפייה גבוהים, וגם בתקופה האחרונה הצליחה להגיע לשיאי צפייה ביחס לערוץ בו שודרה. תוכנית ההשקה של "כלבוטק" בערוץ 10 לפני כשנתיים עמדה על 23.5% צפייה, וממוצע הרייטינג לכל תקופתה בערוץ עמד על 12.2%. ועדיין עלו ביקורות כי הרייטינג לא גבוה מספיק בכדי לכסות את עלות ההשקעה בתוכנית. בראשית החודש פוטר גינת מתפקידו כמנכ"ל ערוץ 10 על-ידי יו"ר הערוץ יוסי מימן, והוחלף ביוסי ורשבסקי.

על-פי ההערכות בשוק, ערוץ 10 הוציא בעבור כל תוכנית של "כלבוטק" כ-400 אלף שקל, וזאת ללא עלות שכרו של גינת שהתקרבה לכ-200 אלף שקל בחודש, בתקופה בה הערוץ נמצא בקשיים תזרימיים.

ל"גלובס" נודע כי גינת התבקש להוריד את תקציב "כלבוטק" לתקציב דומה לזה של התוכנית "פנים אמיתיות" של אמנון לוי, אשר עומד על כמחצית מהסכום אותו קיבל.

גינת: "לא מתאים? שלום ותודה רבה"

"המנכ"ל הציב מחיר חדש על התוכנית, וזה לא היה מקובל עליי", אמר גינת ל"גלובס". "אחרי הכול, זו התוכנית עם הרייטינג הכי גבוה בערוץ 10".

- אתה חושב שזה רק הכסף, או שיש עוד דברים מאחורי זה?

"זה רק הכסף. וזה עוד אחרי שכבר בזמנו הלכתי לקראת הערוץ והורדתי ב-25% את התקציב ואת עלויות שכרי. בא המנכ"ל, ישב איתי והציע את הצעתו, וההצעה שלו לא מקובלת עליי. אין בעיה. 'כלבוטק' הייתה כל השנים, והיא תמשיך להתקיים. לא מתאים? שלום ותודה רבה".

- יש לך כבר מגעים עם מישהו אחר?

"אין לי מגעים עם אף אחד".

ערוץ 10: תפנית במודל הפעילות

מערוץ 10 נמסר: "הערוץ חייב לבצע תפנית במודל הפעילות על מנת להתאים את רמת ההוצאות להכנסות. הערוץ מתנהל ללא בעלי מניות שיכולים להזרים כספים ולכסות על גירעונות. בימים האחרונים מתבצע בערוץ מהלך של קיצוץ עמוק הכולל פיטורי 20% מכוח-האדם, וקיצוץ משמעותי בשכר עובדי הערוץ. גם עובדי חברת החדשות יידרשו לקיצוצי שכר בתום הלחימה בעזה.

"במסגרת מהלכי הקיצוצים נדרשות גם חברות ההפקה לקיצוץ בעלויות ההפקה. אנו מצרים על כך שלא הצלחנו להגיע להבנות עם רפי גינת לגבי 'כלבוטק', ואנחנו בטוחים שיימצא הבית שיוכל להמשיך ולשדר את התוכנית".

צרו איתנו קשר *5988