ועדת הכספים אישרה את ההסתייגויות בחוק מע"מ 0%

(עדכון) - ההחלטה לסיים את הפיליבסטר אחרי חודשיים ולקיים את כל ההצבעות על ההסתייגויות התקבלה בעקבות פשרה שאליה הגיעו גפני וסלומינסקי ■ בשבוע הבא צפויה הוועדה לקיים דיון על העלויות של החוק

יאיר לפיד משה גפני  / צילום: תמר מצפי איל יצהר
יאיר לפיד משה גפני / צילום: תמר מצפי איל יצהר

לאחר חודשיים של פיליבסטר של חברי האופוזיציה, הצביעו היום (ב') חברי ועדת הכספים של הכנסת על כל ההסתייגויות שהוגשו על חוק מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד.

בשבוע הבא צפויה הוועדה לקיים דיון על העלויות של החוק, לאחר שאמש הודיע שר האוצר בראיון לערוץ 2 כי העלות פחותה מזו המיוחסת לחוק והיא נאמדת ב-1.3 מיליארד שקל, ולא ב-3 כפי שנטען על ידי גורמי המקצוע ואנשי האוצר.

בסביבתו של לפיד אמרו כי לפיד התבלבל באמירתו. "שר האוצר התכוון שעלות החוק ב-2014 הייתה 1.3 מיליארד שקל, לא ב-2015. הוא התבלבל ואין בכלל עלות לחוק. ב-2015 החוק אמור לעלות 2.5 מיליארד שקל בהנחה שיממשו אותו מקסימום מרוכשי הדירות", נמסר.

ההחלטה לסיים את הפיליבסטר היום ולקיים את כל ההצבעות על ההסתייגויות התקבלה בעקבות פשרה שאליה הגיעו ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ויו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי. תמורת ההסכמה לקצר את הליכי אישור הצעת החוק, ביקשו חברי הכנסת החרדים לזמן לוועדת הכספים את גורמי המקצוע באוצר ולעמת אותם עם הדברים שאמר שר האוצר יאיר לפיד לפיהם עלות חוק מע"מ 0% בתקציב 2015 היא 1.3 מיליארד שקל ולא 3 מיליארד ש' ומעלה כפי שטענו באופוזיציה.

חברי הוועדה מבקשים להביא לדיון את הממונה על התקציבים במשרד האוצר אמיר לוי, או את סגנו. בכך הם מבקשים למעשה להביך, לפי השקפתם, את לפיד, כיוון שהם בטוחים שעלות חוק מע"מ 0% תהיה גבוהה הרבה יותר מ-1.3 מיליארד שקל בשנה. בתמורה, כאמור, שר האוצר יקבל קיצור מהותי בלוחות הזמנים בכל הנוגע לאישור הצעת החוק בוועדה.

עתה, לאחר שנגמרו כל ההצבעות על ההסתייגויות והרביזיות על החוק, צפויה ועדת הכנסת להתכנס על מנת לדון בהצעות ותיקונים לחוק. סלומינסקי פנה ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, בבקשה לכנס את הוועדה בשבוע הבא על מנת לאשר את החוק סופית, ועתה נמצא הכדור בידיים של הקואליציה, שלא יפעל לפני שיקבל הנחיה לכך מראש הממשלה. בכך למעשה חוזר הכדור לידיהם של נתניהו ולפיד, שטרם הגיעו להסכמה סביב הצעת החוק.

עם סיום ההצבעות היום בוועדת הכספים אמר גפני כי "אנחנו ממשיכים בפעילות הפרלמנטרית למנוע את החוק בפיליבסטר ובדיונים מקיפים בועדת הכנסת ולאחר מכן הנושא יחזור שוב לועדת הכספים ואחר כך נקיים דיונים במשך שבועות רבים במליאת הכנסת. נעשה כל צעד פרלמנטרי אפשרי כדי לעצור את החוק הרע הזה שיגרום לבזבוז מיליארדי השקלים ע"י שר האוצר".

צרו איתנו קשר *5988