המשטרה: להעמיד לדין את אלון חסן בגין מעשי שחיתות

לחסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד המושעה, מיוחסות עבירות של סחיטה באיומים, קבלת דבר במירמה והפרת אמונים ■ בנוסף ממליצה המשטרה להעמיד לדין גם את מקורביו, האחים אורי ויניב בלטר, ואת שוקי סגיס, מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי
אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד המושעה, בגין שורה של מעשי שחיתות בנמל.

בתום חקירה של מספר חודשים הודיעה היום (ד') יחידת להב 433 המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין של חסן, בגין ביצוע עבירות של סחיטה באיומים, קבלת דבר במירמה, הפרת אמונים בתאגיד ועבירות נוספות.

כמו כן ממליצה המשטרה להעמיד לדין את יהושע שוקי סגיס, מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, בגין עבירות של מירמה והפרת אמונים בתאגיד.

כן ממליצה המשטרה להעמיד לדין את דוד חסן, אחיו של אלון, ואת יניב ואורי בלטר, בעלי חברת דנה, בגין עבירות של סחיטה באיומים, קבלת דבר במירמה ועבירות נוספות.

התיק בעניינם של ג'קי בן-זקן ואברהם נניקשווילי נסגר.

ההמלצה נוגעת ל-3 פרשיות משנה: א. פעילות חברת דנה שירותי נמל ולוגיסטיקה שסיפקה שירותי תפעול ולגוסיטיקה בנמל. ב. פרשיית חברת הניקיון הופס שבבעלות אלון חסן. ג. פרשיית חברת צ'יף אסיה.

"מחומר החקירה עלה כי ההתקשרות בין חברת דנה לגופים שהיו זקוקים לשירותיה, חברות כיל, שמן ונשר, נכפתה לכאורה באמצעות הפעלת לחץ והצגת מצג-שווא בפני החברות תוך ביצוע עבירות פליליות, לרבות סחיטה באיומים על-ידי מנהלי חברת דנה, תוך מעורבותו של חסן ותוך ניצול השפעתו ומעמדו של חסן ללחץ על החברות להתקשר בחוזים אלה. כל זאת באופן בו היה ברור לחברות כי ללא ההתקשרות עם דנה לא תתאפשר עבודתם בנמל".

אם לא די בכך, המשטרה מצאה כי ההתקשרויות עם חברת דנה נעשו למרות שהן גרמו לפגיעה משמעותית בהכנסותיה של חברת נמל אשדוד הציבורית, ובידיעה או עצימת עיניים של סגיס ובעלי תפקידים נוספים.

עוד מצאה המשטרה כי "מנהלי חברת דנה וחסן עשו שימוש בכספים שהושגו כתוצאה מביצוע העבירות הפליליות בשווי המוערך בלמעלה מ-20 מיליון שקל במסגרת ההתקשרויות של חברת דנה עם חברות ששכרו את שירותיה".

בנוגע לפרשיית חברת הניקיון הופס המוכרת את חומרי הניקוי שלה לחברת קלחיר, המשטרה מצאה בחקירתה כי חסן ניצל את השפעתו בנמל כדי להביא לזכייה חוזרת ונשנית של קליר במכרזים לעבודה בנמל. בחלק מהמקרים, כלל לא בוצע מכרז.

בנוגע לפרשייה השלישית המכונה "צ'יף אסיה", נמצא על-ידי המשטרה כי אנשי חברת דנה התקשרו עם אנשי צ'יף אסיה בקשר לרכישת דלק לתדלוק אוניות החשוד כגנוב, כאשר שווי ההתקשרות בפועל היווה מחצית בלבד מסכום ההשקעה שדווחה כמתחייב.

הפרקליטות תקבל לידיה את חומרי החקירה ותשקול האם לזמן את חסן, סגיס ומעורבים נוספים לשימועים, והאם לאמץ את הממלצות המשטרה ולהעמידם לדין פלילי.

בשלהי מאי 2014 נעצר אלון חסן ביחד עם אחיו, דוד, עם מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, שוקי סגיס, ועם חשודים נוספים, בחשד לסחיטה באיומים, קבלת שוחד, הלבנת הון ומירמה והפרת אמונים.

על-פי החשד, חסן פעל בכוח כדי לקדם את עסקיו הפרטיים בנמל אשדוד וכן קיבל לכאורה לכיסו כספים כדי לקדם את האינטרס העסקי של אחרים, תוך הסתרת מקור הכספים שקיבל במסגרת עסקים אלה. ‏

נזכיר כי במהלך חקירת הפרשה היא הסתעפה לחקירה נוספת שמתנהלת נגד עו"ד רונאל פישר, סנגורו לשעבר של חסן, החשוד בביצוע עבירה של תיווך בשוחד.

לאחרונה כתב חסן סטטוס בפייסבוק והשתלח במשטרה: "כנראה שבאמת אתם לא יודעים עם מי יש לכם עסק. לא מספיק שחשפתי שישנם ביניכם שוטרים מושחתים ועלובים. אני יכול רק להגיד לכם - התעסקתם עם האדם הלא נכון".

פרקליטיו של אורי בלטר, עורכי הדין טל שפירא ואריאל כפרי, מסרו בתגובה: "מרשנו דוחה מכל וכל את החשדות המיוחסים לו בהמלצת המשטרה. אנו מצפים כי בחינה מדוקדקת של חומר הראיות בפרקליטות - שם גם תינתן למרשנו האפשרות להעלות את מכלול טיעוניו והשגותיו - תעלה כי לא נעברה על-ידו עבירה כלשהי. יש אפוא להתאזר בסבלנות ולאפשר לפרקליטות לבחון את החומר, ללא הפעלת לחצים וללא עריכת משפט-שדה בתקשורת".

פרקליטו של יניב בלטר, עו"ר רונן רוזנבלום, מסר בתגובה: "עמדתנו תוצג בפני גורמי הפרקליטות במועד ובפורום המתאימים".

בא-כוחו של ג'קי בן-זקן, עו"ד ירון ליפשס, מסר בתגובה: "קיבלנו בסיפוק את ההחלטה לסגור את תיק החקירה בעניינו של מר בן-זקן.כפי שהבהרנו כבר מלכתחילה, לא נפל כל פגם במעשיו ובהתנהלותו של מר בן-זקן, והחלטת המשטרה מהיום מבהירה את הדברים. מר בן-זקן מבקש לחזור ולהביע את הערכתו לחוקרי היחידה הכלכלית במשטרת ישראל על החקירה היסודית וההגונה שנוהלה על-ידם בעניינו".

עו"ד דב גלעד כהן ממשרד ברטל-כהן, בא-כוחו של מנכ"ל חברת קליר, מסר: "מבלי להתייחס ללגיטימיות 'ההמלצות' המשטרתיות כשלעצמן, אנו שמחים על כך שגם לשיטת המשטרה שמו נוקה מכל רבב, כנטען מלכתחילה".

צרו איתנו קשר *5988