זה הנתון שעלול לגרום לנפט לזנק ל-80 דולר לחבית בקרוב

סעודיה נקטה בחודשים האחרונים באסטרטגיה שהובילה לקריסה חדה במחירי הנפט במטרה לפגוע בחברות אנרגיה אמריקאיות ■ האם הסעודים ינטשו בקרוב את האסטרטגיה הזו?

מלך סעודיה - עבדאללה / צילום: רויטרס
מלך סעודיה - עבדאללה / צילום: רויטרס

מחירי הנפט צנחו ביותר מ-40% מאז חודש יוני לרמה של כ-60 דולר לחבית. כעת התפרסם נתון חדש שמאותת כי הזהב השחור עשוי לטפס בחזרה לרמה של כ-80 דולר לחבית בטווח הקרוב.

סעודיה, בין המדינות שעומדות בראש קרטל הנפט אופ"ק, הייתה אחד הגורמים שהובילו לירידה החדה במחירי הנפט כאשר עמדה בסירובה לחתוך את תפוקת הנפט של אופ"ק וזאת כדי ליצור חוסר כדאיות כלכלית לחברות האנרגיה האמריקאיות שעושות שימוש בטכנולוגיה חדשנית להפקת נפט מפצלי שמן.

לפי פרסום ב"בלומברג", התקציב של סעודיה ל-2015, שיצוא הנפט מהווה את מקור ההכנסה המרכזי שלה, מבוסס על מחיר נפט של כ-80 דולר לחבית. כלומר, ייתכן והסעודים מאותתים לשוק כי בכוונתם לנטוש את האסטרטגיה שנקטו בחודשים האחרונים ולפעול להעלאת מחירי הזהב השחור.

בשנה הנוכחית התקציב של סעודיה היה מבוסס על מחיר נפט של 103 דולר לחבית, כך טוען ג'ון ספקיאנקיס, לשעבר היועץ הכלכלי הראשי של משרד האוצר הסעודי לאחר שהסעודים הודיעו אתמול על התקציב לשנה הבאה.

"כולם ציפו לראות את הסעודים מבססים את התקציב על מחיר נפט של כ-60 דולר לחבית, אך זה היה שולח מסר שלילי לשווקים", הסביר ספקיאנקיס והוסיף כי הממשל הסעודי מעוניין לשדר לשווקים כי הוא צופה ריבאונד במחירי הנפט ולכן ביסס את התקציב על מחירי נפט של כ-80 דולר לחבית.

התקציב של סעודיה ל-2015 משקף את ההצהרות של שר הנפט הסעודי עלי אל-נעימי שאף הצהיר לפני מספר ימים כי סעודיה מאמינה שהמחירים יעלו מאחר והצמיחה בכלכלה הגלובלית תוביל לעלייה בביקושים לנפט.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988