הישראלים קנו באינטרנט ב-2014 בהיקף של 8 מיליארד שקל

‏PayPal: המכירות ב-2016 יסתכמו ב-10 מיליארד שקל ■ רוב הרכישות של גולשים מקומיים מבוצעות באתרים בחו"ל ■ האתרים המועדפים על הישראלים: e-Bay, אתר Aliexpress, אתרים של יצרנים וקמעונאיים ואמזון

כרטיס אשראי / צלם: thinkstock
כרטיס אשראי / צלם: thinkstock

הישראלים ממשיכים להיות צרכנים חכמים, חדשניים ומגוונים. ויותר ויותר מהצרכנים המקומיים רוכשים באינטרנט, שוק שגיגל ב-2014 כ-7.9 מיליארד שקל, עלייה של 18% לעומת 2013 - כך עולה ממחקר חדש שמפרסמת היום (ד') ענקית התשלומים המקוונים ‏PayPal.

על-פי תחזית החברה, עד 2016 צפוי שוק המכירות באינטרנט בישראל לגלגל 10 מיליארד שקל.

על-פי המחקר, 67% מהישראלים מעל לגיל 18 צפויים להגדיל את כמות הרכישות המקוונות שלהם במהלך 2015, מתוכם 39% מתכננים לרכוש יותר מאתרים בחו"ל. כך, העלייה ברכישות באינטרנט נותנת את אותותיה גם בהבנה שהיצע ומחירים נוחים נמצאים במקרים רבים מעט מעבר לים.

המחקר הבינלאומי של ‏PayPal, שהקיף 22 מדינות ברחבי העולם ו-17.5 אלף נסקרים בני 18 ומעלה, הציב את ישראל במקום השני, כש-82% מהצרכנים הישראלים ברשת קנו מאתרים בינלאומיים בשנה האחרונה. ישראל נושפת בעורפה של אוסטריה, שעוקפת אותה באחוז בודד; ונמצאת בפער מול אוסטרליה, שניצבת במקום השלישי עם 75%.

יתרה מזאת, המחקר מראה כי קונים המבצעים לפחות 10% מסך הקניות המקוונות שלהם מאתרים בינלאומיים מבלים פי 2 יותר זמן באינטרנט, ויותר חשוב מכך - מוציאים פי שניים יותר כסף מצרכנים שמבלים באתרים מקומיים.

בניגוד לישראלים, הגולשים בארה"ב ובסין מסתפקים בסחורה המקומית שלהם, כשפחות משליש מהגולשים שם (30% ו-26%, בהתאמה) רכשו בשנה האחרונה מחוץ למדינה שלהם. שתי המדינות הללו הן גם היצואניות הגדולות ביותר לשאר העולם, כשארה"ב אחראית על 26% מכלל המכירות הבינלאומיות ברשת וסין אחראית ל-18%.

הטעם הישראלי בכל הנוגע לרכישות באתרים מחו"ל חופף במידה רבה לממוצע העולמי, כש-57% מהישראלים מעדיפים לקנות מארה"ב ומסין, בעוד בריטניה מהווה 26% מהעדפות הישראלים, והונג-קונג - 23%.

האתרים המועדפים על הישראלים הם eBay, החברה-האם של ‏PayPal (עם 48%), Aliexpress (עם 19%), אתרים של יצרנים וקמעונאיים (12%עם ) ואמזון (עם 6%).

52% מוטרדים מעלות המשלוח

העובדה שישראלים לא מעטים מחפשים באתרים בחו"ל את מבוקשם, מצביעה על בעיה כלשהי בעולם הקמעונאי הישראלי. באיגוד האינטרנט הישראלי, שנציגיו לקחו חלק במסיבת העיתונאים שערכה היום ‏PayPal לחשיפת נתוני המחקר הבינלאומי, הצביעו על הסיבות בגינן הסוחרים הישראלים לא מספיק אטרקטיביים עבור הצרכן המקוון. כך, עולה כי רק 26% מבעלי העסקים המקוונים בישראל מאפשרים מסחר אלקטרוני, וכי החסמים עבורם הם בעיקר חסמי ידע בחתום לצד חשש מאתגרי לוגיסטיקה ותפעול.

ומה בכל זאת מביא יותר ויותר ישראלים לרכוש באינטרנט? התשובה לכך היא המחירים הזולים, לפי 50% מהישראלים שהשתתפו בסקר של ‏PayPal. כ-31% נוספים העידו כי טעמי הנוחות של חיסכון בזמן מהווים עבורם יתרון בקניות אונליין, ו-12% אמרו כי האינטרנט מאפשר להם לבצע רכישה נכונה יותר שמתבססת על תחקיר מוקדם. 5% בלבד העידו כי האינטרנט מציע רכישת מוצרים ייחודיים וקשים להשגה.

מנגד, הישראלים התבקשו לענות מה מונע מהם לרכוש באינטרנט, והרוב (63%) טענו כי הם חוששים שמא יזמינו מוצר אחד ויקבלו מוצר שונה מזה שהזמינו. שיעור גבוה נוסף (56%) אמר כי נושאי המכס והמיסוי מעיבים על הרצון לקנות אונליין, בעוד 52% טענו לעלויות המשלוח הגבוהות כחסם מרכזי עבורם. מחצית מהישראלים טענו כי הם חוששים שהמוצר כלל לא יגיע אליהם אם יזמינו אותו ברשת.

קונים כחול לבן
 קונים כחול לבן