דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

מניות "לוויתן" קפצו עד 8.5%; בשוק מריחים פשרה

תגובות סותרות בענף האנרגיה: חלק מהגורמים טוענים כי יש הסכם פשרה, אחרים סבורים כי ייקח עד חודש עד שההסכם ייחתם ■ הערכות: ההסכם יכלול מכירת החזקות דלק ב"תמר", נובל אנרג'י לא תמכור גז בישראל

שותפויות הגז הישראליות שמחזיקות ברשיון "לוויתן" - קבוצת דלק , דלק קידוחים , אבנר ורציו , מזנקות היום בבורסה בשיעור חד, על רקע פשרה מסתמנת עם ההמונה על ההגבלים העסקיים דייוויד גילה לבין החברות, בפרשת פירוק מונופול הגז.

בהמשך השבוע יתקיים שימוע של הרשות ההגבלים לחברות הגז, ובשוק ההון מעריכים שתעלה הפשרה שבמסגרתה קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה תמכור החזקותיה במאגר "תמר", כפי שכבר הוערך, ותישאר עם ההחזקות במאגר "לוויתן".

כמו כן, המפעילה נובל אנרג'י תישאר עם כל החזקותיה בשוק הגז הישראלי, אך לא תמכור גז בישראל, אלא רק תייצא לחו"ל.

בענף האנרגיה התקבלו היום (א') תגובות מעורבות לקראת השימוע. חלק מהגורמים בענף אמרו ל"גלובס" כי הושג הסכם פשרה בין חברות הגז למדינה, אולם גורמים אחרים נשמעים מסויגים יותר ואומרים כי ייקח עד חודש להסכם סופי.

יש לציין כי מבחינתו של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, מכירת ההחזקות ב"תמר" בכמה מיליארדי דולרים היא אלטרנטיבה רצויה מאוד בשל הצניחה במחירי הנפט בעולם שחתכו את שוויין של חברות אנרגיה רבות ברחבי הגלובוס. כך, אם הסכם הפשרה האמור ייחתם, תשובה יוכל לצאת למסע רכישות בשוק האנרגיה העולמי.

כזכור, בחודש שעבר החליט גילה לחזור בו מהצו המוסכם אליו הגיע עם השותפות במאגר "לוויתן", לפיו הן יוכלו להישאר עם מאגר "לוויתן" בתמורה למכירת המאגרים הקטנים יותר "כריש" ו"תנין". גילה החליט לפרק את מונופול הגז ובתגובה צנחו מניות הגז בחדות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות