אישום: 3 ישראלים סיפקו לחמאס מתכות לשיקום המנהרות

(עדכון) - מיכה פרץ, תושב מושב מבטחים, ויורם אלון וציון בן-חמו, אנשי עסקים מהמרכז ובעלי חברות למוצרי ברזל, נאשמים שמכרו סחורות לגורם בעזה - בידיעה שהן מיועדות למנהרות של חמאס שנפגעו ב"צוק איתן"

ציון בן חמו ויורם אלון / צילום: ישראל יוסף
ציון בן חמו ויורם אלון / צילום: ישראל יוסף

ישראלים בשירות חמאס: 3 ישראלים נאשמים שסיפקו לארגון הטרור חומרים שנועדו לכאורה לשיקום מערך המנהרות שלו - כך הותר היום (ב') לפרסום.

השלושה הם מיכה פרץ, תושב מושב מבטחים שבמועצה האזורית אשכול, ויורם אלון וציון בן-חמו, שני אנשי עסקים מהמרכז ובעלי חברות של מוצרי ברזל. בית משפט השלום בבאר-שבע האריך היום את מעצרו של פרץ ב-9 ימים.

בני משפחתו של פרץ וחבריו מהמושב אמרו כי הם לא מאמינים שהוא סחר עם החמאס ביודעין. "מנסים לתפור לו תיק, אנחנו מאמינים בחפותו, הכול יצא לאור, וכולם ידעו שמיכה לא אשם בכלום", אמרו בני משפחתו.

חבריו של פרץ מספרים על אדם שאוהב בכל ליבו את ישראל ואת אזור עוטף עזה. "אף פעם הוא לא יעשה דבר שיפגע בביטחון המדינה", ציינו.

תושבי מושב מבטחים סיפרו כי מהרגע הראשון שבו פרץ נעצר, כמעט אף אחד במושב לא האמין שאכן מדובר בו. "כבר שנים שלמיכה יש שטחים לאכסון של סחורות במושב", אמרו מכריו, "הסוחרים מעזה ומישראל היו מאחסנים אצלנו את הסחורות עד למעברם לצד השני. הכול עבד באופן חוקי".

מנגד, גורם המקורב לחקירה אמר לוואלה! חדשות כי "פרץ ידע ואף קיבל אזהרה שלא לסחור עם אותו סוחר מעזה שמקורב לחמאס, בגלל שהסחורות משמשות את הארגון, אך הוא התעלם מכך".

לדברי הגורם, "באחד המקרים פרץ אף פרק סחורות ממשאיות של שני הנאשמים האחרים והעביר אותם למשאיות אחרות כאילו הם של חברה מחו"ל, כדי שלא יידעו מי הם בעלי הסחורה".

הסיפור החל אחרי שבתקופה האחרונה נתפסה במעבר כרם שלום משאית, שבה הוסלקו כמויות עצומות של ברזל, אשר היה אמור להיות מועבר לרצועת עזה. מחקירה של השב"כ וימ"ר נגב התברר כי לאותה משאית קשורים 3 ישראלים, והם נעצרו לפני 3 שבועות.

השיטה פעלה כך: לפי החשד, אלון ובן-חמו, שלהם חברות של מוצרי ברזל, ניסו לגרוף רווחים באמצעות מכירת מוצרים באופן לא חוקי לעזה. לפי האישום, הם יצרו קשר עם גורם ברצועה, ובאמצעותו הגיעו החומרים שלהם, בסופו של דבר, לידי חמאס.

בין היתר הם העבירו צינורות, מתכות שונות, קורות לבנייה ומעליות לתוך הרצועה. השניים, שעבדו יחד עם פרץ, השתמשו בשטח האחסון שלו במושב, שנמצא לא רחוק מהמעבר.

החשודים הודו שידעו כי הסחורות מיועדות לחמאס

הסחורות של שני אנשי העסקים הגיעו אל השטח של פרץ, שם נפרקו. לאחר מכן פרץ נהג, לפי האישום, להחביא את הסחורות במשאיות באופן שלא יאפשר לזהות אותן. אלה יצאו כל בוקר אל המעבר, שם חיכה הגורם העזתי שהעביר את הסחורות לידי חמאס.

לפי החשד, כדי להסוות את הפעילות הבלתי חוקית לכאורה עם איש הקשר ברצועה, הקימו אלון ובן-חמו חברות פיקטיביות שלא יעוררו חשד בקרב אנשי הביטחון במעבר כרם שלום.

החקירה העלתה כי השלושה קיבלו מיליוני שקלים עבור "שירות" העברת הסחורות אל הרצועה.

בחקירתם במשטרה הודו השלושה במעשים המיוחסים להם, והודו כאמור בקשר לחמאס. החוקרים משוכנעים שהם ידעו שהמתכות נועדו למנהרות של הארגון.

נגד השלושה הוגש כתב אישום, ומיוחסות להם עבירות של מימון טרור, עבירות ביטחון והלבנת הון. נגד פרץ עומדות גם עבירות של מגע עם סוכן חוץ, סיוע לאויב וקשירת קשר לפשע.

סנגורו של פרץ, עו"ד שי ברגר, אמר כי מרשו מכחיש את כל הטענות, והוסיף כי הדבר "יתברר במהלך המשפט".

החשדות לפעילות בלתי חוקית עלו כבר ב-2014. גורמי ביטחון הזהירו את אלון ובן-חמו במהלך השנה האחרונה, אחרי שהתברר כי אחד מלקוחותיהם קשור לחמאס ומעביר סחורה לארגון - אך לדברי גורמים במשטרה, חרף האזהרות המשיכו השניים בהעברת החומרים.

לדברי גורמים המעורים בפרטי הפרשה, מערכת ההברחה המשומנת דרך כרם שלום הופעלה על-ידי חמאס במטרה להשיג אמצעים וחומרים שישמשו להתעצמותה הצבאית בעזה. ככל שגברו הקשיים לבצע הברחות מאזור סיני, הפך נתיב זה למשמעותי יותר עבור חמאס.

בסך-הכול הועברו אלפי טונות של חומרי גלם ואמצעים, ששימשו את חמאס לא רק למנהרות אלא גם למתקנים צבאיים, למתקני אימונים ולתעשיית יצור האמל"ח ברצועת עזה. התברר כי חלק מהסחורות הועברו מכרם שלום הישר למחנות האימונים של חמאס ולמתקניו.

בסך-הכול נחקרו 26 מעורבים בידי המשטרה ושב"כ, ומעורבים נוספים נחקרו ברשות המסים. בין המעורבים גם פלסטינים מהרצועה שהיו קשורים למנגנון העברות הסחורות.

באמצעות הסוחרים הפלסטינים המורשים, שיצרו את הקשר עם הישראלים, נרכשו עבור חמאס ברזל ומוצריו, ציוד חשמלי ואלקטרוני, ציוד תקשורת וחומרי גלם ותעשייה שונים.

מהשב"כ נמסר כי השימוש באמצעים והחומרים שהוברחו היה מגוון. כבלי הפלדה, למשל, הועברו לפרויקט המנהרות, כך גם לוחות ברזל, לוחות פלסטיק, לוחות עץ ומלט. כבלי תקשורת שהוברחו נועדו למוצבים ומנהרות, וסיבים אופטיים ונתכים חשמליים נועדו לרשת קשר פנימית של חמאס.

עוד הוברחו: מצלמות וציוד צילום, מכשירי GPS, גנרטורים, לוחות סולאריים, חומרי גלם כימיים ואלקטרודות.

"חמאס מנצל את הגישה ההומניטרית של ישראל"

הפרשה זכתה במשטרה לשם "זום אין". מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, מסר כי חשיפת הפרשה מעידה על "תופעה מדאיגה של ישראלים בעלי עסקים, שתמורת בצע-כסף פוגעים קשות בביטחונה של מדינת ישראל על-ידי החדרת חומרי גלם המגיעים ישירות לידי החמאס לטובת ייצור רקטות, טילים ושלל אמצעי לחימה".

לדבריו, בחקירה הפרשה לקחו חלק - פרט למשטרה ולשב"כ - גם צה"ל, משרד הביטחון ורשות המסים.

מהשב"כ נמסר: "הפרשה ממחישה פעם נוספת כיצד חמאס מנצלת באופן ציני את גישתה ההומניטרית של ישראל, וכיצד חמאס אינה נרתעת מלסכן את האינטרסים הבסיסיים של הציבור הפלסטיני, במאמציה לבנות את היכולות הצבאיות בעזה".

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול, שפרץ התגורר בתחומה, אמר כי אם יוכח האישום בשיתוף-פעולה עם החמאס, הוא יראה זאת כ"בגידה חמורה במדינת ישראל, בתושבי המועצה ובחברי הישוב בו הוא חי".

לדבריו, "אני מצפה מרשויות החוק לנהוג במלוא חומרת הדין וללא פשרות עם מי שבגד וסיכן את חייהם של חבריו במעשה שפל עבור בצע-כסף".

עו"ד אחמד יונס, המייצג שני סוחרים תושבי עזה שנעצרו בפרשה, אמר כי החשודים נהגו למכור סחורה לממשלה בעזה במשך 20 השנים האחרונות. "מדובר בשני סוחרים שמדינת ישראל נתנה להם 20 שנה אישורי כניסה, בין היתר כדי לקנות מוצרי חשמל שונים. המדינה אולי לא אהבה למי הם מוכרים, אבל הם לא עשו שום עבירה. בסופו של דבר הר יוליד עכבר".

עוד אמר יונס: "בשב"כ אמרו למרשי שמה שהוא מכר יכול לשמש את החמאס, אך הוא לא ידע מה חמאס עושה עם הדברים. למי הוא יכול למכור ברצועה אם הממשל הוא חמאס?".

צרו איתנו קשר *5988