מערכת הביטחון ביצעה ניסוי בשיגור טיל במרכז הארץ

תושבים רבים דיווחו על שובל ארוך שנראה בשמי הארץ, וחלקם גם על רעש גדול ■ במערכת הביטחון אישרו שבוצע ניסוי שיגור של מערכת הנעה רקטית, "שתוכנן זמן רב מראש ובוצע כמתוכנן"

טיל החץ / צילום: יחצ
טיל החץ / צילום: יחצ

שראל ביצעה הבוקר (ג') ניסוי בשיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס במרכז הארץ. ממשרד הביטחון נמסר ש"הניסוי תוכנן על ידי מערכת הביטחון זמן רב מראש ובוצע כמתוכנן". תושבים רבים במרכז הארץ, במישור החוף ובדרום דיווחו על שובל ארוך שנצפה לפתע בשמי הארץ, שלווה גם ברעש מחריש אוזניים. לא נמסרו פרטים נוספים על הניסוי. בין היתר, דיווחו האזרחים על השובל באזור פתח תקווה, ראשון לציון ואשדוד. גולש אחד דיווח לווטסאפ האדום של וואלה! NEWS שראה באזור השעה 07:30 בבוקר "טיל ששוגר במרכז הארץ".

בחודש דצמבר ביצעה מנהלת חומה במשרד הביטחון, בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), ניסוי מתוכנן במערכת הטילים "חץ". במסגרת תכנית הניסויים במערכות ההגנה הרב-שכבתית, שוגר טיל מטרה אשר על פי הודעת משרד הביטחון "ביצע את מסלולו בהצלחה".

עם זאת, בסוכנות הידיעות רויטרס פורסם כי על פי מקורות ביטחוניים, הניסוי כשל. לפי הסוכנות, מפעילי "חץ 3" ביטלו את שיגור טיל היירוט לאחר שלא הצליח "להינעל" על טיל המטרה. "הייתה ספירה לאחור לשיגור, ולאחר מכן שום דבר לא קרה", סיפר אחד המקורות לרויטרס. "לכן התקבלה החלטה שלא לבזבז את הטיל המיירט".

בשבוע שעבר אישרה ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים האמריקני להקציב לישראל מימון בגובה 474 מיליון דולר עבור מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים" ליירוט רקטות וטילים לטווח בינוני ועבור תכנית ה"חץ". הוועדה אישרה 267.6 מיליון דולרים נוספים עבור מחקר ופיתוח מערכת לאיתור מנהרות. זאת, בעקבות החשש בוושינגטון ובישראל מפני מנהרות טרור הנחפרות ברצועת עזה.

41.4 מיליון דולרים מהתקציב שאושר מיועדים עבור מערכת "כיפת ברזל". 165 מיליון דולרים מיועדים עבור מערכת "שרביט קסמים" ועבור התכנית לפיתוח מערכת "חץ 3". יתר הסכום מיועד למחקר ולפיתוח. לפני כחודשיים דווח כי ישראל ביקשה מהקונגרס האמריקני להקצות 317 מיליון דולרים מתקציב הסיוע השנתי לישראל עבור מימון מערכות "שרביט קסמים" ו"חץ 3". מדובר בחריגה מתקציב הסיוע הביטחוני של 158 מיליון דולר שהוצע מטעם הפנטגון עבור שנת התקציב, שמתחילה ב-1 באוקטובר.

על פי דיווח בסוכנות הידיעות האמריקנית "בלומברג", יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון אשר אחראית על מערכות ההגנה מפני טילים, הגיע בתחילת חודש פברואר להיפגש עם מחוקקים ועם עוזריהם על מנת להודות להם על הסיוע שניתן עד כה עבור מימון המערכות וכדי לבקש את הסיוע החריג.

צרו איתנו קשר *5988