מורה שהושעתה לאחר שהורשעה בעבירות מס הוחזרה לעבודה

זאת עד סוף חודש אוגוסט השנה ■ ביה"ד לעבודה ידון בקרוב בשאלה העקרונית האם מורה שהורשעה בעבירות מס יכולה להמשיך בתפקידה כמחנכת הדור הבא בישראל

היום הראשון בכיתה א' בבית ספר בלוד 1970 / צילום: לע"מ
היום הראשון בכיתה א' בבית ספר בלוד 1970 / צילום: לע"מ

האם מורה שהורשעה על-פי הודאתה בעבירות מס יכולה להמשיך לכהן בתפקידה כמחנכת את הדור הבא בישראל?

בית הדין לעבודה ידון בשאלה זו בחודש הבא, לאחר שמורה שהורשעה על-פי הודאתה בדיווח כוזב לרשות המסים על מקום מגוריה, הושעתה מעבודתה - אך הושבה לעבודה עד תום שנת הלימודים, בהתערבות בית הדין לעבודה.

המורה, בת 59, אם ל-3 ילדים בוגרים וסבתא לשתי נכדות, מועסקת כמורה משנת 1975 בבית-ספר בעיר חיפה. לפני מספר שנים נפתחה כנגד המורה ובעלה חקירה ברשות המסים, בחשד לדיווח כוזב לרשויות המס בדבר מקום מגוריהם, המזכה בהנחת מס בהתאם לפקודת מס הכנסה.

בתום הליכי החקירה הורשעה המורה, על יסוד הודאתה, בעבירה שעניינה דוח וידיעות לא נכונות. זאת, לאחר שדיווחה על מגורים ביישוב ספר, המזכה בהנחת מס - כאשר בפועל מרכז חייה וביתה היה בחיפה.

על רקע הרשעה זו נשקלה אפשרות השעייתה של המורה מעבודתה במשרד החינוך, ולאחר שהתקיים שימוע בעניינה של המורה, היא אכן קיבלה מכתב כי היא מושעית מעבודתה לאלתר. ההשעיה נכנסה לתוקף מספר חודשים לפני תום שנת הלימודים שהסתיימה לאחרונה.

באמצעות משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים, הגישה המורה לבית הדין לענייני עבודה בחיפה בקשה דחופה למתן צו מניעה זמני, בו התבקש בית הדין להשיב את המורה לעבודתה.

בבקשה צוין כי "המורה, אשת חינוך למופת, הקדישה את מרבית חייה לעבודתה והתמסרה כל-כולה למטרה נעלה - הטמעת ערכים של הגינות, יושר והצטיינות אקדמית אצל תלמידיה. על בסיס הערכים האמורים חינכה המורה דורות של ילדים ואף את שלושת ילדיה שלה, אשר שניים מהם סיימו לאחרונה בהצלחה את לימודי הרפואה, ואילו ביתה השלישית של המורה סיימה לפני שנה את לימודיה לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית-חינוכית באוניברסיטת חיפה".

באשר לחקירת רשות המסים, המורה טענה בבקשתה לחזור לעבודה כי מדובר בטעות. "המורה ובעלה, אשר מעולם לא עמדו בחקירה, נדהמו לגלות את החשדות המיוחסים להם, שכן היו סבורים בתום-לב, ובין הית, בהסתמך על ייעוץ שקיבלו מיועץ המס שלהם, כי הינם זכאים להנחה במס מכוח היותם תושבי יישוב ספר. כך, במהלך החקירה שהתנהלה נגדם הסבירו המורה ובעלה כי בבעלותם בית מגורים ביישוב הספר ודירה נוספת בחיפה אשר נרכשה על-ידי בני הזוג עבור בנם.

"בשל אילוצים הנוגעים למקומות העבודה של בני הזוג, כמו גם בשל הצורך לסייע לבתם בגידול בנותיה", נכתב בבקשה, "חילקו המורה ובעלה את זמנם בין הדירה בחיפה לבין בית המשפחה ביישוב הספר".

עוד נטען בבקשה להחזרת המורה לעבודתה כי "מדובר במשפחה מוכרת ומכובדת, כאשר אין צורך להכביר במילים על מנת להצביע על היותם של המורה ובני משפחתה אנשים נורמטיביים, בבחינת 'מלח הארץ', אשר התנהגות פלילית זרה להם לחלוטין, ובוודאי התנהגות הטומנת בחובה רכיב של מירמה או דיווח כוזב".

בתגובה לבקשה הודיעה נציבות שירות המדינה כי "על מנת שלא לפגוע בתלמידי החינוך המיוחד (אותם לימדה המורה בעת האחרונה, א' ל"ו), בכך ש-3 שבועות לפני סיום שנת הלימודים תוחלף מורתם, מסכימה הנציבות לעכב את ההחלטה להשעות את המורה עד לסוף חודש אוגוסט השנה".

עקב הודעה זו הורה בית הדין על השבת המורה לעבודה לאלתר, וקבע דיון בפרשה לחודש הבא.

צרו איתנו קשר *5988