עוד הוזלה: תעריפי המים יוזלו בחודש ינואר ב-3%

הירידה מתאפשרת בזכות ירידת תעריף החשמל והתייעלות תאגידי המים ■ עם זאת, יישום המלצות ועדת בלינקוב היה מאפשר ירידה ניכרת יותר בתעריף

ברז מים / צילום: רויטרס
ברז מים / צילום: רויטרס

תעריף המים יירד ב-1 ינואר 2016 ב-3% - כך הודיעה בסוף השבוע מועצת רשות המים. מדובר בירידה מצטברת של 20% ב-3 השנים האחרונות. הוזלת התעריף מתאפשרת בזכות הפחתת תעריף החשמל בשנה האחרונה בכ-16%. עלות החשמל היא העלות העיקרית בתהליך התפלת המים.

ברשות המים מציינים כי ניתן לזקוף את ההוזלה גם להתייעלות תאגידי המים. אלה החליפו ושיפרו תשתיות ישנות, מה שאיפשר את ירידת פחת המים. עוד מתגאים ברשות בכך שההוזלה מתאפשרת למרות גידול משמעותי בתשלומים הצפויים בגין רכישת מים מותפלים.

ואולם למרות ההוזלה הצפויה, יש לציין כי יישום לפחות חלקי של המלצות ועדת בלינקוב היה מאפשר הוזלה ניכרת יותר בתעריף המים. הוועדה בחנה דרכים לייעל את משק המים בכלל ואת חברת המים הממשלתית מקורות בפרט. המלצות הוועדה כוללות תיקוני חקיקה, רפורמה בהיטלי ההפקה שמשלמים כל מפיקי המים, החזרת השליטה של מקורות בחברת מפא"ר ועוד. יישום המלצות הוועדה אמור להוביל להורדת תעריפי המים ב-7%-8%.

באוגוסט האחרון קיימה ועדת הכספים דיון על עיכוב המלצות הוועדה. בדיון האשים סמנכ"ל רשות המים, גלעד פרננדס, את משרד האוצר וטען כי האוצר צריך להחזיר לקופת רשות המים את הסכום שהיא גובה מהיטלי ים וביוב. "כיום גובה משרד האוצר כ-300 מיליון שקל בשנה מהיטלים אלה, ובמקום שהסכום יישאר במשק המים ויאפשר את הוזלת התעריף - הוא מגיע לקופות האוצר".

עוד הוסיף פרננדס כי יש להפחית סבסוד של כ-400 מיליון שקל בשנה שמגיע לחקלאים, או לחלופין שהסבסוד ייעשה מתקציב המדינה ולא על-ידי צרכני המים הביתיים.

באוצר, לעומת זאת, מפנים אצבע מאשימה כלפי חברת מקורות, וטוענים כי בזמן שתאגידי המים ממשיכים להתייעל - מה שאיפשר את הוזלת תעריף המים בשנתיים האחרונות ב-15%-20% - מקורות אינה עושה זאת.

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, ד"ר יובל שטייניץ, הגיב להוזלה וטען: "אני מברך על ההפחתה במחירי המים. משק המים בישראל צריך להמשיך ולהתייעל, כדי לספק לציבור הרחב מים איכותיים במחירים סבירים בסביבה המדברית למחצה של המזרח התיכון".

מנהל רשות המים ויו"ר המועצה, אלכסנדר קושניר, הוסיף כי "המהלך מתאפשר בעקבות הרפורמות המקצועיות שביצעה הרשות, רפורמות שייצבו את משק המים ומאפשרות לכל צרכן לצרוך מים באופן מושכל ללא מגבלות. אני משוכנע שגם בשנה הבאה נוכל לקדם התייעלות נוספת של כל הגורמים במשק המים ולהביא להקטנה נוספת של התעריף לצרכן".

צרו איתנו קשר *5988