גלנט: "יו"ר עמידר מנסה למקסם רווחים על חשבון החלשים"

שר השיכון נגד תוכנית עמידר שנחשפה ב"גלובס": "זוהי חריגה מסמכות הנוגדת את מדיניות המשרד ועלולה לפגוע בשכבות רחבות בישראל"

יואב גלנט, שר הבינוי והשיכון / צילום: ארן דולב
יואב גלנט, שר הבינוי והשיכון / צילום: ארן דולב

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט נגד יו"ר מועצת המנהלים של עמידר. בעקבות חשיפת "גלובס" אודות התוכנית של חברת עמידר לצאת במהלך לגייס 2.5 מיליארד שקל כדי לרכוש כ-2,400 דירות לדיור הציבורי ו"לאפס" את רשימת הממתינים לדיור הציבורי יוצא היום שר השיכון בהתקפה כנגד התוכנית וכנגד יו"ר עמידר, יצחק לקס, יוזם התוכנית. 

"בימים האחרונים, יו"ר מועצת המנהלים של עמידר יצא בפרסומים פומביים על שאיפותיו לקדם מהלכים שבמסגרתם יועברו 40 אלף דירות הנמצאות בבעלות המדינה, לחברת עמידר. זוהי חריגה מסמכות הנוגדת את מדיניות המשרד ועלולה לפגוע בשכבות רחבות בישראל", כך השר גלנט במכתב חריף ששלח ליו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר, שעומדת לדון היום בנושא הדיון הציבורי בכנסת.

"כוונתו של היו"ר להעביר נכסי מדינה לבעלות חברת עמידר, הוצגה בפני על ידו בעבר. פסלתי אותה והנחיתי אותו שלא לקדם עוד את הנושא", חושף גלנט במכתב, "גורל האוכלוסייה החלשה בישראל מופקד בידי הממשלה הנבחרת, ולא בידי גורמים בעלי אינטרס. משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים הזקוקים לו, פשוטו כמשמעו. כל אמירה אחרת היא מכבסת מילים".

עוד כותב גלנט: "למרות ההנחיה הברורה, היו"ר ממשיך לפעול מול חברי כנסת, כלי תקשורת וגורמים נוספים, בניגוד מפורש להנחיותיי. התנהלות מסוג זה של פקידות כלפי דרג נבחר הינה בבחינת ליקוי מאורות. כשם שאסרתי, לפני כחודשיים, על המהלך שיזם יו"ר הדירקטוריון של עמידר, לשינוי מעמד החברה, במטרה להעלות את שכר הבכירים בה, אאסור גם הפעם על כוונות ההפרטה של היו"ר. אין בכוונתי לתת יד להרס המוסד החשוב וההכרחי של הדיור הציבורי.

"משרד הבינוי והשיכון מגביר את העשייה בתחום, לאחר שנים של הזנחה. מעל מיליארד שקל יוקדשו לצורך כך בשנה הבאה, ובימים אלה המשרד מקיים עבודת מטה נרחבת לפתרונות כוללים בתחום הדיור הציבורי, שיובאו בקרוב לידיעת הממשלה והציבור. לא נאפשר מחטפים בעיצומם של תהליכים משמעותיים המובלים על ידי המשרד. למדינה אחריות לדאוג לאזרחיה, בכל תחום, ובוודאי בנושא החיוני של מתן קורת גג. נמשיך לפעול מתוך מחויבות לזכות יסוד זו".

בתגובה למתקפה החריפה של השר גלנט על עמידר ויו"ר מועצת המנהלים שלה, לקס, נמסר היום מעמידר כי "דירקטוריון עמידר רואה למול עיניו אך ורק את טובת דיירי הדיור הציבורי והממתינים לדיור ועובד בשיתוף פעולה מלא מול הנהלת משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, קבינט הדיור, רשות החברות הממשלתיות וכנסת ישראל. במסגרת שיתוף פעולה זה ובידיעת צמרת משרד הבינוי והשיכון, הכינו רשות החברות הממשלתיות וחברת עמידר תכנית, אשר יועדה להגיע בזמן הקרוב אל משרד הבינוי והשיכון ועיקרה רכישת אלפי דירות חדשות אשר תשים סוף לרשימה המבישה של הזכאים לדיור ציבורי הממתינים שנים לדירה.  תכנית זו תוביל לגיוס הון מהיר של 2.5 מיליארד שקלים באמצעות שוק הון וכך תתאפשר רכישת הדירות בפרק זמן שלא יעלה על שנתיים.

"עמידר מדגישה כי אין מדובר בהליך של הפרטה, אלא להיפך. הדירות נשארות 100% בבעלות המדינה. זאת בנוסף לתכנית שיפוץ אלפי דירות עמידר במאות מיליוני שקלים אשר מיושמת כבר בשטח.  בנוסף לכך מבקשת עמידר להדגיש כי הליך שינויי סיווג החברה הוא הליך הנמצא בסמכותה הבלעדית של רשות החברות הממשלתיות ואין לעמידר שום שיקול דעת ויכולת ליזום או להשפיע על הליך זה".

 

 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988