ביה"ד: ביכורי השקמה של רמי לוי פגעה בהתארגנות עובדיה

ביה"ד קבע כי החברה בבעלות רמי לוי התנכלה לעובדים שביקשו להתאגד תחת ההסתדרות, וסבר כי ההחלטה למזג את ביכורי השקמה לרשת רמי לוי נבעה מרצון לשבור את התאגדות העובדים

רמי לוי  / צילום: תמר מצפי
רמי לוי / צילום: תמר מצפי

בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע תומך בהתארגנות העובדים בחברת ביכורי השקמה, וקבע היום (ה') כי החברה, השייכת לרמי לוי, פגעה בהתארגנות עובדיה, התנכלה למובילי ההתאגדות וביצעה פעולות אסורות על-פי חוק לשבירת שביתה.

לפני כחודשיים התאגדו בהסתדרות 180 עובדי ביכורי השקמה, על-מנת להסדיר את תנאי העסקתם ולהבטיח לעצמם ביטחון תעסוקתי. במהלך תהליך ההתארגנות ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בביכורי השקמה, לאחר שהנהלת החברה זימנה לשימוע לפני פיטורים שני עובדים ותיקים ומוערכים שהובילו את מהלך ההתאגדות.

היום מתח השופט יוחנן כהן ביקורת נוקבת על ביכורי השקמה. לדבריו, החברה פעלה במכוון לסיכול התארגנות העובדים, תוך הצרת צעדי מובילי ההתאגדות, ניסיון לפטרם, איומים ושיח לא ראוי כלפי העובדים השובתים, על-מנת לייאש אותם ולהניא אותם מהמשך ההצטרפות להתאגדות.

במסגרת ההחלטה נתן בית הדין צווי מניעה המונעים מהחברה להעסיק עובדי קבלן או עובדים חיצוניים כלשהם במקומם של העובדים השובתים, ככל שיינקטו סכסוכי עבודה נוספים, ואסר על החברה לנקוט כל פעולה שיש בה כדי לפגוע בכל דרך שהיא במעמדה של ההסתדרות בקרב עובדי החברה.

בנוסף, בית הדין קבע כי "לא מן הנמנע כי החלטת החברה לסגור את פעילותה ביום 31.12.15 והחלטתה על העברת הפעילות לתוך חברת-האם, רשת רמי לוי, ובד-בבד להורות על פיטורי עובדי החברה - נבעה ממניעים זרים הקשורים להתאגדות העובדים".

בסיכומו של יום הפנה בית הדין את הצדדים לנהל משא-ומתן לפתרון המשבר ולחתימה על הסכם קיבוצי.

מוועד עובדי ביכורי השקמה נמסר: "אנו מברכים ושמחים על החלטת בית הדין. ההחלטה מהווה חיזוק חיוני לכלל העובדים שבוחרים לממש את זכותם להתארגנות. כולנו תקווה כי הנהלת החברה ומר רמי לוי יכבדו את בית הדין ויבואו לשולחן המשא-ומתן בלב פתוח ובנפש חפצה. אנו רוצים להודות ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן; יו"ר ההסתדרות במרחב אשדוד, חיים שייב; ולעורכי הדין אלעד מורג ואורית לרך, שעזרו להתאגדות הזו לקרום עור וגידים ומלווים אותנו כל הדרך להסכם הקיבוצי".

רמי לוי מסר בתגובה: "טרם קראתי את החלטת בית הדין. אני מכבד כל החלטה של בית הדין".

את ההסתדרות ייצגו בהליך עורכי הדין אלעד מורג ואורית לרך ממשרד אהוד שילוני ושות'.

צרו איתנו קשר *5988