כחלון ואריאל פועלים להורדה דרמטית של מחירי המזון לפני פסח

תוכנית משותפת של משרדי האוצר והחקלאות תקל על יבוא מזון על-מנת להביא להורדת מחירים בטווח הקרוב ■ המטרה: למנוע עליות מחירים בחגי תשרי, כפי שקרה אשתקד ■ ההוזלה יכולה להגיע ל-20%, אך לא ברור מה יילך לכיס הצרכן

שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור
שר האוצר משה כחלון / צילום: אוריה תדמור

שר האוצר, משה כחלון, ושר החקלאות, אורי אריאל, פועלים להורדה דרמטית במחירי המזון לפני חג הפסח. כחלון יחתום בשבוע הקרוב על צווים להקלות על יבוא מזון, וזאת במטרה להביא להוזלה בטווח הקרוב. במסגרת זו יוגדלו המכסות ליבוא בשר טרי, גבינות קשות, ירקות קפואים ושמן זית ללא מכס. כמו כן, לראשונה יתאפשר יבוא של רסק עגבניות ללא מכס, ויינתנו הקלות בתחומים נוספים.

תוכנית המשרדים גובשה ברקע עליות המחירים לצרכן שנרשמו בחגי תשרי, כשהמטרה היא להקדים תרופה למכה ולמנוע מצב שבו התופעה תחזור על עצמה גם בפסח הקרוב. מהלכים אלה אמורים להביא להגדלת ההיצע ולהורדת מחירי המזון השונים, תוך התמקדות בבשר טרי, דגים וירקות.

בחלק מהתחומים הכוונה היא לחתום על צו קבוע לשינוי המצב הנוכחי, ובחלק אחר, כמו בתחום הירקות, צפוי השר לחתום על צו זמני. עם זאת, הודגש כי גם במקרים שבו ייחתם צו זמני, תישקל האפשרות להפוך אותו לצו קבוע, והכול בהתאם להשפעה שתהיה על המחירים בשוק.

התוכנית נדונה כבר חודשים במשרדים ותידון שוב היום. ההוזלה יכולה להגיע ל-20%, אבל לא ברור מה יילך בפועל לכיס הצרכן.

בתחום הבשר מתוכנן להגדיל את המכסה ליבוא בשר טרי ללא מכס עד ל-8,500 טון, וזאת לעומת מכסה של כ-5,000 טון בלבד כיום. הרעיון הוא לאפשר יבוא בשר עד ל-40% מסך צריכת הבשר הטרי בישראל. כמו כן, תיקבע מכסה של 1,000 טון ליבוא של בשר כבש ללא מכס. עד היום חל מכס על יבוא של בשר כבש, שגרם בפועל למחיר גבוה יותר לצרכן.

שוק הבשר הטרי נפתח לתחרות לאחר ששופרסל החלה ביבוא בשר טרי מארגנטינה, באמצעות קבוצת נטו, ולאחר שמשרד החקלאות אישר את פולין כמדינה שממנה ניתן לייבא בשר טרי. במשך שנים רבות ולאור היעדר כדאיות כלכלית, מכסות הבשר הטרי שהקציב משרד החקלאות ליבוא ללא מכס, לא נוצלו בפועל. מי שעשו שימוש במכסות אלה הם דווקא השחקנים הגדולים בתחום, כמו קבוצת תנובה, שייבאה חלקי בשר טרי בהתאם לחוסרים שהיו לה.

אלא שכעת, ובעיקר משנפתח היבוא מפולין, הביקוש ליבוא רב על ההיצע, כך שההשפעה על המחירים לצרכן הייתה מצומצמת. הגדלת היבוא באופן משמעותי צפויה להשפיע גם על השחקנים הגדולים בשוק - קבוצת תנובה ודבאח - ועשויה לאלץ אותם להוריד מחירים. 

מחיר שמן זית בישראל גבוה בהשוואה לרוב מדינות אירופה. גם היום חלק משמן הזית הנמכר בישראל כתוצרת ישראלית, מיובא לאחר שהוא נמהל בשמן זית ישראלי. לפי תוכניתו של כחלון, המכסה ליבוא שמן זית פטור ממכס תגדל ל-4,000 טון, כך שתהווה כ-20% מסך צריכת שמן הזית.

כיום ישנו מכס של שקל אחד על יבוא של רסק עגבניות, כשלפי התוכנית תיקבע מכסה ליבוא רסק עגבניות ללא מכס. צעד זה יאפשר לרשתות השיווק לייבא באופן ישיר רסק עגבניות ולהוריד את מחירו לצרכן.

מחירי הירקות הטריים עלו בחודשים האחרונים, ולפרקי זמן מסוימים הם אף נסקו לשיאים חדשים, וזאת בשל מחסור. השר כחלון מתכוון לפתוח את היבוא באופן זמני לפסח ולאפשר יבוא של 40 אלף טון עגבניות, חסה, פלפל, מלפפונים ופטרוזיליה ללא מכס למשך חודש וחצי בתקופת פסח ולמשך חודשיים בתקופת החגים.

פרט לכך, הכוונה היא להגדיל את סל הירקות הפטור ממכס גם לכרוב, חזרת, גזר, תפוחי אדמה, בצל, חצילים, בטטה וקישואים; וכן להגדיל המכסה מ-40 ל-80 אלף טון.

כיום ישנה מכסה ליבוא של 5,000 טון ירקות קפואים ללא מכס. לפי התוכנית, מכסה זו תוגדל ב-20% ותעמוד על 6,000 טון. במשרד האוצר מעריכים כי לאחר העדכון תהווה המכסה כ-35% מסך צריכת הירקות הקפואים.

פתיחת השוק ליבוא גבינות קשות ללא מכס הביאה להורדת המחירים לצרכן באופן משמעותי. הגבינות המיובאות על-ידי השחקנים השונים נמכרות כיום לצרכן במחיר הנמוך ב-20%-30% ממחיר הגבינות המפוקחות. היבוא אילץ את השחקנים הישראלים לתגבר את המבצעים על מכירות הגבינה הצהובה, וזאת על-מנת למזער את הפגיעה במכירות. ואולם, עד כה השפעת היבוא הייתה מוגבלת, כיוון שהכמות שאושרה ללא מכס הוגבלה ל-4,800 טון בלבד. כעת מדובר אמנם בהגדלת המכסה ל-5,400 טון, שלטענת האוצר יהוו 25% מהשוק.

משרדי האוצר והחקלאות רוצים לעודד גם יבוא של חמאה ללא מכס. עד כה הייתה מכסה של 1,000 טון, אך היא לא נוצלה בפועל. מי שהחלה לייבא חמאה לאחרונה היא רשת שופרסל, ובפועל היא מוכרת את חמאה במחיר הנמוך ממחיר החמאה המפוקח. המשרדים כבר פתחו בהליך תחרותי ליבוא של 1,250 טון חמאה ללא מכס, כשלדברי השרים, צפוי כעת יבוא משמעותי, וישנם כבר זוכים שהתחייבו למחיר נמוך. 

היבוא גדל
 היבוא גדל

צרו איתנו קשר *5988