רומן זדורוב מדבר מהכלא: "האמת תצא לאור"

גם אחרי שהורשע ב-3 ערכאות שונות ברצח הילדה תאיר ראדה, רומן זדורוב ממשיך לטעון לחפותו ■ בראיון לחדשות 2 הוא אומר: "המדינה טעתה, המשטרה עושה מה שבא לה. אין שום הוכחות לשום דבר"

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון
רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

"אין שום הוכחות לשום דבר, המדינה עשתה טעות" - כך נשמע רומן זדורוב, כ-3 חודשים לאחר שבית המשפט העליון החליט שלא לקבל את ערעורו על הרשעתו ברצח הנערה תאיר ראדה לפני כ-9 שנים. בראיון בלעדי מהכלא מתח זדורוב ביקורת קשה על ההחלטה להרשיעו, על התנהלות המשטרה בחקירה ועל החיים מאחורי סורג ובריח.

"אני לא יודע שום דבר ממה שהיה בהכרעת דין", חזר זדורוב אל הרגעים הדרמטיים בבית המשפט. "אני לא קורא עברית, ולא קיבלתי את הפרוטוקולים כדי שמישהו יקרא לי מה היה שם. אני ישבתי, והמתורגמנית אמרה לי ששני שופטים זיכו אותי, ואחד אמר שהרשיעו אותך. אנשים התחילו למחוא כפיים, ופתאום הכפיים הפסיקו, והשופט התחיל לדבר. אחר-כך לקחו אותי, שמו אותי בתא אחר, התחילו להגיד שמתורגמנית טעתה".

על אף החלטת השופטים, זדורוב ממשיך לכפור בהאשמות וטוען לחפותו. "אין שום הוכחה", הצהיר. "הם רק אומרים שיש הוכחות. חרטא ברטא יש. אין הוכחות, רק מילים ודיבור. זהו".

זדורוב הסביר כי לדעתו ההחלטה ניתנה בכדי לכפות על התנהלות לא תקינה של המשטרה. "אני מבין שהמדינה עשתה טעות. לא מדינה עצמה. המשטרה עשתה טעות, התחילה להיות בלחץ, בסוף הרשיעה מישהו, ועכשיו צריך להגיד - 'כן'. מצד שני, אני מבין שאף שופט לא רוצה לשחרר אותי בגלל הדבר הזה - כי אחר-כך צריך לקחת את כל הנהלת המשטרה ולזרוק החוצה, כי הם לא עובדים, ואני לא חושב שאפשר לעשות את זה".

"צריך להגיד לאנשים - 'תסתכלו מה פה קורה'", הוסיף זדורוב. "תסתכלו איפה העיניים שלכם. המשטרה עושה מה שבא לה, התביעה צועקת - 'יש לנו הוכחות', אבל איזה הוכחות? עדיין לא ראיתי שום הוכחה".

זדורוב אף התייחס לסוגיית המדובב ולאופן שבו פעלה המשטרה וטען: "נתתי לבן אדם לשמוע מה הוא רוצה, רק שיעזוב אותי בשקט. מאיפה אני יודע אם יש או אין הקלטות? אתן לך מה שאתה רוצה - רק תן לי לישון. אם אתה כבר רוצה לקחת מדובב - אין בעיה, בוא נדבר".

"בחיים לא הייתי זורק את המכנסיים"

במהלך הראיון עמו התייחס זדורוב למספר ראיות שהובאו כנגדו במהלך המשפט. הראשונה והבולטת שבהן היא הטענה כי זרק את המכנסיים שלבש בזמן הרצח. "הם היו קטנים, ולכן אני זרקתי אותם", טען. "שמתי בפח הזבל וזרקתי. המשטרה אומרת שזה היה בכוונה. אם היה לי חצי אחוז מחשבה על זה - בחיים לא הייתי זורק את המכנסיים האלה".

כשנשאל כיצד ידע לדבר בחקירתו על המנעול השבור שנמצא בזירת הרצח, טען כי הוא כלל לא ידע על כך. "באנו לשם, והמשטרה אמרה שהמנעול שבור. אני לא ידעתי את זה".

בהמשך, זדורוב אף הכחיש את העובדה שהנעליים שנעל באותו היום נמצאו נקיות לגמרי. בנוגע לבגדיו, טען כי מדובר בבגדי עבודה מלוכלכים, וכי הוא כיבס אותם בנפרד מאלה הנקיים.

במסגרת האישומים נגד זדורוב נטען כי הוא צפה בסרטי "סנאף" ואף חיפש מידע בכדי ללמוד כיצד לבצע רצח. בנוגע לטענות אלה טען זדורוב כי הוא מתעניין באמצעי לחימה כתחביב, וכי לא הייתה לו כל כוונה לרצוח. "אני אוהב כל מה שקשור לקרב", טען. "יש לי אוסף חרבות, כוכבים של נינג'ה. נשק קר. והאמת, אני אדם שאוהב ללמוד. מעניין לי לקרוא דברים על עשיית הגנה לעצמי - ולא למישהו".

"גם אחרי 10 שנים - האמת תצא לאור"

בינתיים, זדורוב נאלץ להמשיך להתמודד עם המציאות הקשה בבית הכלא. "האוכל שנותנים פה בבית סוהר זה לא אוכל", אמר. "החזיר שלי ברוסיה קיבל אוכל יותר טוב ממה שאני מקבל עכשיו. אני קונה אוכל בקנטניה ומבשל בתא. מה שאני לוקח מהם זה בשר, לחם וירקות".

לצד הדברים, זדורוב מתאר תחושות קשות על רקע החיים בבית הסוהר וההתמודדות עם חוסר הצדק שנעשה לטענתו. "אני חי בעצבים שיש דברים שאני לא יכול להבין, איך זה יכול להיות קיבינימט. הייתי יכול לקחת חוט ולהתאבד?", אמר. "אבל למה אני צריך להתאבד על תיק שלא עשיתי שום דבר? מה, אני נותן מתנה לתביעה?".

"אני צריך שהצדק סוף-סוף ייצא לאור", הוסיף. "אמא שלי אמרה לי כל הזמן אל תפחד, מה שלא יהיה - אי-אפשר לשים את האמת בכיס, בסוף היא יוצאת לאור. היא תצא עכשיו, או אחרי שנה, או אחרי 10 שנים, אבל לא משנה מה - היא תצא לאור".

 

 

 

צרו איתנו קשר *5988