בכיר בצבא איראן: "החלטנו לשלוח צלפים וקומנדו לסוריה"

פוטין נסוג – וטהראן תופסת את מקומו: בכיר בצבא האיראני הודיע כי המשטר צפוי להפעיל בקרוב כוחות מיוחדים בלחימה בעיראק ובסוריה ■"אנחנו מאמנים אותם לקראת המשימה" ■ ריבלין לפוטין: "לא נסכים לאיראן בגולן"

חסן רוחאני / צילום: רויטרס
חסן רוחאני / צילום: רויטרס

טהראן משנה היערכות במזרח התיכון - ומקרבת את הכוחות המיוחדים לעבר ישראל: בכיר בצבא האיראני אמר כי הממשל בטהראן החליט להכין יחידות קומנדו וצלפים להתערבות בלחימה בסוריה וגם בעיראק. "בשלב מסוים אנחנו עלולים להחליט להשתמש בכוחות הקומנדו שלנו ובצלפים שלנו כיועצים צבאיים בעיראק ובסוריה", אמר אתמול (ד') הבכיר. עוד הוא הוסיף כי כוחות הקומנדו הראשונים כבר נמצאים באימונים כדי שיהיו מוכנים ליום פקודה.

בדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" הודגש כי המשטר בטהראן סיפק מטריית הגנה וגם ייעוץ צבאי למשטר אסד, יחד עם עזרה צבאית והומניטרית במאבקו במלחמת האזרחים המדממת - שנמשכת כבר חמש שנים. מפקד משמרות המהפכה האיראניות קאסם סולימני, הפועל להידוק הקשרים בין טהראן לדמשק, אמר כי הטרור של האסלאם הרדיקלי הוא סכנה לכל המוסלמים בעולם.

אתמול נועדו במשך למעלה משעתיים נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, והנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, ודנו גם באפשרות למעורבות איראנית מוגברת בסוריה. ריבלין העביר לפוטין מסרים ממערכת הביטחון והממשלה ובראשם: "לא נסכים שאיראן וחיזבאללה יוצבו על גבולה של ישראל ברמת הגולן".

"זהו מבחינתו קו אדום", הבהיר ריבלין לפוטין. בפגישה חזר פוטין על מחויבותו מ-2012 לביטחונה של ישראל. מיד לאחר הפגישה נערכו שיחות טלפון דחופות מנשיא המדינה לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

בפגישה נודע כי פוטין זימן את ראש הממשלה נתניהו למוסקבה על מנת לדון בהתפתחויות בעקבות נסיגת רוב הכוחות הרוסיים מסוריה. ככל הנראה הפגישה נועדה למציאת דרך לשמר את מנגנון התיאום ההדוק שלהן, גם לאחר שרוב הכוחות יחזרו לרוסיה.

צרו איתנו קשר *5988