העליון דחה ערעור ענבל אור: תפנה את הדירה בגבעתיים ב-15 ביוני

השופט ניל הנדל: "סיכויי הערעור אינם גבוהים דיים באופן המצדיק עיכוב ביצוע; אין סיכויים גבוהים להוכיח כי הדירה בבעלותה, ולכן פינויה אינו כרוך בפגיעה קניינית"

ענבל אור/ צלם: שלומי יוסף
ענבל אור/ צלם: שלומי יוסף

עכשיו זה סופי: בתוך כשבועיים וחצי תפנה ענבל אור תפנה את הפנטהאוז ברחוב הל"ה 52 בגבעתיים. זאת, לאחר שבית המשפט העליון דחה היום (ה') את בקשתה של אור לעכב את ביצוע החלטת בית המשפט המחוזי, לפיה עליה לפנות את הדירה ולהעביר את החזקה בה, כשהיא ריקה מכל תוכן, לידי המפרק הזמני של קבוצת החברות שבבעלותה, עו"ד איתן ארז

החלטת העליון ניתנה במסגרת ערעור שהגישה אור על החלטתו של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, לקבל את עמדת המפרק הזמני לקבוצת החברות שבבעלות אור, עו"ד ארז, לפיה הדירה אינה שייכת לאור, אלא לאחת החברות שבפירוק, חברת אליענה אור מקבוצת אור סיטי נדל"ן, ואור פלשה אל הדירה. במסגרת הערעור ביקשה אור מבית המשפט העליון לעכב את פינוי הבית עד להכרעה בערעורה.

השופט ניל הנדל דחה את הבקשה כאמור וקבע כי "מבלי לקבוע מסמרות", סיכויי הערעור של ענבל אור על ההחלטה לפנות אותה מהדירה אינם גבוהים דיים באופן המצדיק עיכוב ביצוע. "מעיון בהחלטה עולה כי היא מתבססת בעיקרה על קביעות עובדות ומהימנות", כותב השופט, ומציין כי "כך, נקבע כי זכויות הבעלות בדירה מוקנות לחברה ולא לענבל אור, כפי שעולה מרישום המקרקעין וממסמכים נוספים - לרבות כאלה שהמבקשת חתומה עליהם כנציגת החברה.

"בית המשפט המחוזי הוסיף כי גרסת המבקשת מעלה סתירות מהותיות וטעויות חוזרות ונשנות בעניינים מרכזיים. עוד נקבע כי הממצאים בדבר תפיסת החזקה בדירה הם 'ברורים וחד-משמעיים', ובכל מקרה לא עלה בידי ענבל אור להוכיח... כי שילמה מראש את דמי השכירות בגין הדירה לשנתיים הקרובות.

"עוד עולה כי לענבל אור ניתנה ההזדמנות להשמיע טענותיה, וכי בית המשפט המחוזי אף דן בטענות שהעלתה במסגרת תגובה מאוחרת, שהוגשה ביום הדיון וללא היתר מבית המשפט".

עוד קבע הנדל כי "מאזן הנוחות" מחזק את המסקנה בדבר דחיית הבקשה. "אמנם כרגע מתגוררת אור עם ילדיה בדירה, אך יש לזכור כי החזקה זו תחילתה לפני תקופה קצרה בלבד (ולכל המוקדם, גם לגישת ענבל אור - ביום 10.3.2016). על פני הדברים, עסקינן בשינוי המצב במהלך תקופת חדלות הפירעון. כמו כן, ככל שאין מדובר בדירה שבבעלות ענבל אור (וכאמור, אינני סבור כי סיכויה להוכיח היפוכו של דבר גבוהים דיים בשלב דיוני זה) - הרי שפינויה אינו כרוך בפגיעה קניינית", כתב השופט.  

בכל מקרה, צוין בהחלטה, נראה כי הפגיעה הכרוכה בפינוי נובעת מאיתור דירה חלופית להשכרה על-ידי ענבל אור עבורה ועבור ילדיה, ותשלום דמי שכירות בהתאם, ו"זו איננה פגיעה המצדיקה עיכוב ביצוע", כקביעת השופט.

עם זאת, על-מנת לאפשר לאור לאתר דירה המתאימה לצרכיה ולצורכי משפחתה, הורה השופט הנדל על עיכוב ביצוע הפינוי עד לתאריך 15.6.2016, תחת 1 ליוני - התאריך שנקבע על-ידי השופט אורנשטיין. 

השופט חייב את אור לשאת בהוצאות המפרק הזמני, עו"ד ארז, ויתר המשיבים לערעורה - בנק מזרחי-טפחות והכנ"ר - בסך 5,000 שקל לכל אחד. 

בתוך כך, הדיון בבית המשפט המחוזי בתל-אביב בבקשת פירוק החברות בשליטת ענבל אור נקבע ל-13 ביולי בשעה 11:30. 

 

 

צרו איתנו קשר *5988