שותפי אלונה בר און: פעלה להפקעת זכויותינו בחברת "בית וגג"

אייל גיצלטר ושגיא קליין, שותפים בעסקי הנדל"ן של אלונה בר און, מבקשים מביהמ"ש להורות על ביטול פעולות מקפחות שביצעה לכאורה כדי להוציאם מחברת "בית וגג" ■ "בית וגג" בתגובה: מטרת התביעה - לחץ וסחיטה

אלונה בר און / צילום: איל יצהר
אלונה בר און / צילום: איל יצהר

אייל גיצלטר ושגיא קליין, שני שותפים בעסקי הנדל"ן של אשת העסקים אלונה בר און, הגישו לאחרונה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה להורות על ביטול פעולות מקפחות שביצעה לפי הנטען בר און כדי להוציא את גיצלטר וקליין מחברת "בית וגג". 

"בית וגג" היא חברה שעוסקת בניהול קרנות נדל"ן שמתמחות בתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, הידועה בשם תמ"א 38.

באמצעות עורכי הדין בעז בן-צור ודורון אפיק טוענים גיצלטר וקליין - בתביעה שהוגשה גם נגד "בית וגג" ונגד שותפיה של בר און, רון שחר וצביקה רובינשטיין - כי בר און "פעלה להפקעה אלימה וחד-צדדית של זכויותיהם של המבקשים בתאגיד בו היו משך שנים שותפים מהותיים, דירקטורים ומנהלים בכירים, והכול תוך נקיטת בריונות ניהולית, התעלמות מוחלטת מהדין ומהסכמים אשר הצדדים חתומים עליהם".

שני התובעים מבקשים מבית המשפט כי יורה על רכישת מניותיהם בחברה בעקבות הקיפוח הנטען, כמו גם על תשלום פיצוי בגין הנזקים שנגרמו להם. לדבריהם, "כתוצאה מהתנהלות בר און, שחר ורובינשטיין נגרמו להם נזקים כספיים ניכרים, אשר מוערכים, לצורכי אגרה בלבד, בסכום של 6 מיליון שקל".

נזקים אלה כוללים בין היתר, לפי התביעה, "פיצוי על כ-4 שנות מתן שירותים לחברה ללא תמורה בשיעור דמי השירות ששולמו לגיצלטר וקליין החל מחודש אפריל 2014, בהתאם להסכמי השירותים שנחתמו..

לטענת גיצלטר וקליין, בר און - שאתמול זכתה בהתמודדות על רכישת עיתון "גלובס" והפכה לבעלת השליטה ב"גלובס" - ביצעה את המעשים לאחר שהם "התנגדו להשתלטות בר און על החברה והגיעו לכלל עימות עמה בנוגע לדיווחים לא מדויקים שדיווחה למשקיעים".

לטענת השניים בתביעה, הם שותפים של בר און בקרן "בית וגג" שהוקמה ב-2010 וכיהנו כנושאי משרה בכירים בה. החברה, נאמר בתביעה, הייתה עד לאחרונה אחת מהחברות המובילות בתחום ההתחדשות העירונית באזור המרכז וגייסה 250 מיליון שקל, רובם ממשקיעים מוסדיים המשקיעים כספי ציבור לעשרות פרויקטים בשלבים שונים של ביצוע. בין המשקיעים - חברת הפניקס, הפועלים השקעות, אקסלנס ועמיתים.

לפי הנטען על-ידי גיצלטר וקליין, באמצע שנת 2016 התברר להם כי בר און, רובינשטיין ושחר "פעלו כדי להסתיר מהמשקיעים מידע מהותי בנוגע למצבם של מספר פרויקטים, כדי למנוע פגיעה במוניטין החברה ולאפשר לה לגייס קרן המשך. בעקבות מחלוקות בין הצדדים ודרישות התובעים לחשיפת המידע, החליטה בר און חד-צדדית להדיחם מהחברה שהקימו, בניסיון לגזול את מניותיהם בחברה".

התובעים מעלים טענות בדבר התנהלות כושלת לכאורה של בר און, לרבות ניפוח הוצאות תוך כדי הסתרתה של מידע מהותה מהמשקיעים, ואף כדי הרחקת התובעים מהחברה באופן ברוטלי מהחברה.

לפי הנטען, "כיום, כך מתברר, אלונה בר און זנחה את החברה תוך התפנות לניהול מאבקי השליטה ב'גלובס' שהקימו, וקרן 'בית וגג', על כלל משקעיה, נותרה ללא ניהול בעת המשבר שנוצר לאור פעולותיה".

התובעים מציינים כי מאז תחילת שנת 2016 התנהלו דיונים בין הצדדים "על התאמת מבנה הממשל התאגידי בחברה לדרישות הדין, ולצורך כך החברה שכרה את שירותיהם של מספר יועצים ארגוניים. המלצות היועצים היו להסדיר את הממשל התאגידי בחברה על בסיס שוויוני ופונקציונלי. על רקע יישום המלצות היועצים שהביאה בר און לחברה, פרצה מחלוקת בין הצדדים, כשבר און מבקשת ליטול לעצמה סמכויות ניהול טוטליטריות ומסרבת ליישם כל עצה, המלצה או דרישה לפעול כמתבקש על-פי דין".

עוד טוענים שני התובעים כי כתוצאה מפעולות בר און הידרדרו פעילויות החברה, עד כדי כמעט הפסקה ואובדן של עסקים ופעילויות במקום לטפל בפרויקטים. "אלונה בר און נטלה על עצמה עבודות ומשימות מחוץ לעסקי החברה וכמעט שאיננה נוכחת בה, אנשי מפתח התפטרו ומתפטרים, ספקים וקבלנים מתמוטטים ומפסיקים לעבוד עם החברה, בעלי דירות בפרויקטים נוטשים את החברה ועוד, וכל זאת תוך הצגת מצגי-שווא למשקיעים בקרן", טוענים קליין וגיצלטר.

לפי הנטען, נוכח המחלוקת הציע היועץ הארגוני, עופר לוי, יו"ר חברת לוטם, שנשכר על-ידי בר און כדי לסייע לשותפים לגבש הסכמות משותפות, כי הצדדים יעלו על הכתב את עמדתם לגבי האופן הנכון להתנהלות החברה, והם אכן עשו כך.

התובעים הציגו תמלילי שיחה שלהם עם לוי, שבהם אמר לוי, לטענתם, כי "בר און לא מסוגלת לנהל שותפות ואינה יודעת לעשות הפרדה בינה לבין החברה".

מ"בית וגג" נמסר בתגובה כי "מדובר בשני נותני שירותים שנמצאו זה מכבר כלא מתאימים להמשיך ולספק שירותים עבור הקרן, ולא עובדים עבורה כבר קרוב לשנה. השניים כבר פנו לבית המשפט המחוזי בלוד לפני למעלה מחצי שנה בטענות דומות, בהליך שנדון בפני השופט עופר גרוסקופף, אשר מחק את ההליך ושלח את הצדדים לגישור".

עוד נמסר מ"בית וגג" כי "לצערנו, למרות מאמצינו להגיע עמם להבנות במסגרת הגישור, החליטו השניים לפנות שוב לבית המשפט המחוזי, כאשר כל תכלית מהלכם היא בצע-כסף באמצעות לחץ וסחיטה. זהו שימוש ציני חוזר במערכת המשפט הציבורית על-מנת להגיע לאמצעי התקשורת תוך הימנעות מתביעה על לשון הרע. למותר לציין כי פעילות הקרן ממשיכה בהובלת תחום ההתחדשות העירונית בישראל, תוך השאת מיטב התשואה למשקיעים ולחוסכים בקופות הגמל".

מלוטם אסטרטגיות נמסר בשמו של היועץ הארגוני עופר לוי כי "אלונה בר און פנתה לחברת לוטם בבקשה לסייע בתהליך גישור בין 'בית וגג' לבין התובעים. הליך זה מחייב בניית אמון, הבנה ואמפתיה לכל צד בתהליך. למרבה התדהמה, תוך כדי תהליך הגישור בחרו התובעים לעשות שימוש בשיחות לקידום מהלכיהם והקליטו ללא ידיעתנו את שיחות הגישור".

לדברי לוי, "יתרה מזו, הנתבעים עשו שימוש נלוז ומגמתי בנאמר, תוך הוצאתו מכל הקשר. שימוש זה הוא הפרה בוטה של כל כלל אתי מקובל, ובכוונתנו לנקוט בכל ההליכים הנדרשים כדי למצות עם התובעים כל דין.

"אלונה יזמה את תהליך הגישור מתוך מחויבותה להפוך כל אבן כדי להביא ל'שלום-בית'. מעשיהם של התובעים מעידים על יחסם וכוונותיהם - אל מול יוזמה כנה ומאמץ אמיתי למציאת פתרונות מיטביים שעשתה מנכ"לית 'בית וגג', אלונה.

"לגופו של עניין, כיועצים המלווים את 'בית וגג' ואת אלונה בשנים האחרונות, יכולות הניהול וההובלה של אלונה בתנאים מורכבים - מעוררות השראה. המחויבות שלה לניהול אנשים וכספי משקיעים מנחה את פעולותיה ובהן ההחלטה ליזום את תהליך הגישור. אנו עומדים מאחורי דברים אלה, הן כחברת לוטם והן כאנשים שמכירים היטב את אלונה וליוו אותה שנים, והן כתצהיר לבית משפט. אנו מצרים על השימוש שנעשה בדברים בכדי לנסות לפגוע באלונה, בקרן 'בית וגג' ובמשקיעי קופות הגמל".

בר און מיוצגת בידי עו"ד אליעד שרגא. 

* אלונה בר און זכתה אתמול בהתמודדות על רכישת "גלובס" והפכה לבעלת השליטה בעיתון. 

צרו איתנו קשר *5988