צפו: החידוש שצפוי בדור הבא של האייפון - והקשר הישראלי

אפל הגישה בקשה לרישום פטנט המלמד על כוונתה להחליף את טכנולוגיית הזיהוי באייפון מחיישן טביעות אצבע לזיהוי פנים ■ ואיך כל זה קשור לחברת סטארט-אפ ישראלית שהיא רכשה לאחרונה?

אייפון 8 קונספט/ צילום: מהוידאו
אייפון 8 קונספט/ צילום: מהוידאו

הטרנד של 2017 בסמארטפונים הביא איתו בעיה לא קטנה: הגדלת המסכים והקטנת השטחים המתים בשולי חזית המכשירים דוחק את סורקי טביעות האצבע החוצה. רוב היצרניות בחרו פשוט להעביר את החיישנים מקום, אבל אפל, ככל הנראה, הלכה על פיתרון אחר ושונה למדי, כך לפי דיווח בפורבס.

בקשה חדשה של אפל לרישום פטנט, שפורסמה בשבוע שעבר באתר משרד רישום הפטנטים של ארה"ב, מלמדת על כוונה של החברה להחליף את טכנולוגיית הזיהוי באייפון מחיישן טביעות אצבע לזיהוי פנים. כך, תחסוך לעצמה אפל את העברת החיישן לאחור, שם פחות נוח להשתמש בו, או שילובו מתחת למסך, שקשה מאוד לביצוע מבחינה טכנולוגית.

לטכנולוגיית זיהוי הפנים יש חסרונות משלה: כיום, זיהוי בטביעת אצבע הוא תהליך מהיר שמתבצע ברוב המכשירים התומכים תוך כשנייה, בעוד זיהוי פנים דורש ללחוץ על כפתור שיפעיל את המצלמה הקדמית ואז למקם אותה מול הפנים.

על החסרונות האלה יש לאפל תשובה בפטנט: לפי המסמך, המצלמה תתעורר לבד כאשר האייפון יזהה תנועה או שליפה מהכיס ותחסוך את הלחיצה על כפתור. גם הנעילה לא תדרוש לחיצה, אלא תתבצע אוטומטית אם המכשיר יזהה שלא הזזתם אותו כבר כמה שניות או שהצמדתם אותו לגוף או לשולחן.

בדרך כלל, לפטנטים של אפל לוקח כמה שנים להגיע למוצרים, אך הפעם מדובר על פטנט שמהווה שכבה נוספת לרעיונות קיימים של החברה שהוצגו בבקשות קודמות. בנוסף, מבחינה טכנולוגית הרעיון הזה פרקטי יותר מרוב הרעיונות שמוצגים בדרך כלל בבקשות פטנט. כדי לקדם את הנושא רכשה אפל בחודש שעבר את הסטארט-אפ הישראלי Realface, שעוסק בזיהוי פנים תמורת כמה מיליוני דולרים. מכל האמור סביר להניח שבאחד משני דורות האייפון הקרובים כבר נראה את החברה מוותרת על סורק טביעות האצבע לטובת זיהוי פנים.

צרו איתנו קשר *5988