יו"ר הרשות השנייה: "כתבת 'אולפן שישי' העלתה תחושה קשה"

עקב הביקורת החריפה על הכתבה ששודרה בסוף השבוע בחדשות 2 ועסקה בתיירות המין הישראלית בבוקרשט, כתבה אוה מדז'יבוז למנכ"ל אבי וייס: "אי-אפשר להישאר אדיש לטקסטים שעלו מהכתבה והציגו ניצול נשים כפעולה שגרתית" ■ וייס: "הדברים יטופלו"

אוה מדז'יבוז'/ צלם: אלכס קולמויסקי
אוה מדז'יבוז'/ צלם: אלכס קולמויסקי

בעקבות הביקורת הציבורית הרבה שנמתחה על הכתבה ששודרה בסוף השבוע ב"אולפן שישי" ועסקה בישראלים שצורכים שירותי מין ברומניה, פנתה אתמול (א') יו"רית הרשות השנייה, אוה מדז'יבוז, למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס, בבקשה לקבל הבהרות בנושא.

"צפייה בכתבה העלתה תחושה קשה של שאט-נפש", כתבה מדז'יבוז'. "קשה היה להאמין שבשנת 2017 תשודר במהדורת חדשות של ערב שבת כתבה המציגה תופעה כה חמורה של החפצת נשים כבילוי לגיטימי וכאייטם קליל. אי-אפשר להישאר אדיש לטקסטים שעלו מהכתבה והציגו ניצול נשים כפעולה שגרתית כמו נעילת נעליים".

מדובר בכתבה בת כ-12 דקות עליה חתום כתב "אולפן שישי", עומרי קרונלנד, שהציגה את בוקרשט, בירת רומניה, כ"מעוז הרווקים הישראלים". קרונלנד התלווה לישראלים צעירים שיוצאים למדינה כדי לחגוג ב"מסיבות רווקים", וגם ליזם בשם עידן גוב שמארגן עבורם חבילות המותאמות לדרישותיהם.

למרות הנושא הקשה - תעשיית המין והזנות שפורחת במדינה - הכתבה לא כללה כמעט שאלות ביקורתיות או אספקטים ביקורתיים אחרים. עורך "אולפן שישי" הוא איתי דנקנר.

מדז'יבוז, שציינה כי הוועדה לבחינת ייצוג נשים בתקשורת תקיים דיון בעקבות שידור הכתבה, פנתה גם ליו"רית דירקטוריון חדשות 2, עו"ד תמי רווה, וזו העבירה אתמול מכתב למנכ"ל חברת החדשות, אבי וייס, בו כתבה: "הכתבה כפי ששודרה הייתה מאד בעייתית וגרמה לי לתחושות קשות: הכתב לא שאל את האנשים הקשורים לתעשיית התועבה הזאת מספיק שאלות קשות, ומשפטי הקריינות היו ללא מילת ביקורת. לצופי חדשות 2 ו'אולפן שישי' מגיעה כתבה מעמיקה יותר וביקורתית יותר".

להודעה בנושא שהוציאה היום (ב') הרשות השנייה צורפה גם תגובתו של וייס, שבה הוא מודה בכך שהכתבה אכן הייתה בעייתית. "אין ספק שהכתבה לא הייתה אמורה להראות ולהישמע כך", נמסר מטעמו של וייס. "לדעתי יש חשיבות להציג את התופעה המתועבת הזאת ולשים זרקור על כך. עם זאת, גם לתחושתי היה נכון לשאול את המרואיינים שאלות קשות, ומשפטי הקריינות חייבים היו להיות הרבה יותר נוקבים נגד התופעה הפסולה שהוצגה בכתבה. דיברתי עם כל המעורבים, והדברים יטופלו".

במקביל מדווחת הרשות השנייה על תלונות רבות שהגיעו אליה בעקבות שידור הכתבה בסוף השבוע. עד כה הגיעו לנציב פניות הציבור ברשות, דוד רגב, כ-170 תלונות בנושא, ולדבריו אלה יועברו לחדשות 2 לשם קבלת התייחסות.